آرتروز گردن‌ عبارت‌ است‌ از تغییرات‌ تخریبی‌ استخوان‌های‌ گردن‌ که‌ موجب‌ وارد آمدن‌ فشار به‌ اعصابی‌ می‌شود که‌ به‌ دست‌ها، پاها، و مثانه‌ می‌روند.  معمولا در افرادي كه دچار آرتروز مي‌شوند، درد از گردن شروع شده و گاهي تا بازو هم ادامه پيدا مي‌كند. حتي گاهي هنگام مطالعه، رانندگي زياد يا كار با كامپيوتر درد از ناحيه گردن شروع شده و تا نوك انگشتان ادامه مي‌يابد.

البته بايد مراقب دردهاي بازو و دست بود تا مربوط به قلب نباشد، چرا كه ريشه‌هاي عصبي كه از گردن بيرون مي‌آيد تا دست ادامه دارد.اما علت اصلي بروز آرتروز گردن اين است كه حركت‌هاي ناگهاني زياد به گردن مي‌دهيم يا گردنمان را در يك وضعيت به مدت طولاني ثابت نگه مي‌داريم.

گردن عضوي است كه بايد ورزش داده شود براي پيشگيري از بروز آرتروز بايد ورزش منظم و مرتب داشته باشيم و بخصوص حركات به 4 جهت اصلي را بايد در دستور كار قرار دهيم.

آرتروز طي سال‌ها ايجاد مي‌شودغضروف‌ها پير مي‌شود و آرتروز به‌وجود مي‌آيد و ما با حركت‌هاي ناگهاني و برداشتن جسم‌هاي سنگين باعث تشديد آن مي‌شويم. براي جلوگيري از ابتلا به آرتروز گردن بايد نكاتي را مورد توجه قرار دهيم، از جمله اين كه سيگار نكشيم، بالش كوتاه زير سر بگذاريم و اگر درد گردنمان بسيار شديد بود با پزشك مشورت كنيم چرا كه شايد احتياج به درمان و مصرف دارو و فيزيوتراپي داشته باشد.

منبع: سایت پزشکان بدون مرز , کنجکاو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ