آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم کمردرد و درمان آن با فیزیوتراپی

th16

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

th16

کمر ممکن است ناگهان شروع شده و یا تدریجی باشد. کمردرد حاد، اغلب با صدمات فیزیکی به دنبال بلند کردن وسایل سنگین و یا فعالیت‌هایی مثل حفر چاه و یا کار کردن در باغ ایجاد می‌شود. درد معمولاً به علت کشیدگی عضلات و یا رباط‌ها ایجاد می شود. صدمات ممکن است با فعالیت کردن تشدید شوند. در خیلی از موارد، علایم طی ۲ تا ۱۴ روز برطرف می‌شوند.

درد کمری که پایدار باشد ممکن است با تغییر وضعیت بهتر شود. وقتی در حال رانندگی هستید.هنگام بارداری نیز ممکن است درد بیشتر شود. زیرا مادر باردار باید اضافه وزن ناشی از بارداری و جنین را تحمل کند همچنین به علت تأثیرات هورمونی رباط‌ها نرم‌تر می‌شوند دلیل دیگر کمردرد افتادگی و یا دیسک کمر است که به دلیل فشارهای اعصاب نخاعی و یا طناب نخاعی ایجاد می‌شود. درد کمر در این کمردردها ممکن است ناگهانی باشد و یا تدریجی شروع شود و همراه با سیاتیک می‌باشد که در این صورت درد در پشت یک یا هر دو پا احتمال می‌شود.

کمردرد دائمی ممکن است همراه با اختلالات مفصلی باشد. در افراد بالای ۴۵ سال شایع‌ترین علت کمردرد استئوآرتریت است، در حالیکه در افراد جوان‌تر ممکن است در اثر اسپوندیلت انکلوزان است که معاصل نخاعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در موارد کمتر شایع، کمردرد ناشی از اختلالات استخوانی و یا سرطان استخوان و یا سرطان‌هایی که به استخوان‌ها هم دست‌اندازی کرده‌اند و ممکن است ایجاد شود.در بعضی موارد، اختلالاتی که ارگان‌های داخلی را تحت تأثیر قرار می‌دهند می‌توانند موجب ایجاد درد در کمر شوند. مثل  بیماری های التهابی و عفونت‌های سیستم ادراری مثل پروستاتیت.

   علایم  و نشانه های کمردرد

دردکمر می‌تواند به شکل‌های مختلف باشد.
• درد تیز در یک ناحیه از کمر
• در بسیاری از موارد، درد شدید در ناحیه کمر و باسن که با نشستن شدید شده و با ایستادن بهتر می‌شود.
•  درد هنگام خم شدن
• درد در ناحیه کمر که باسن و پاها کشیده شده و گاهی همراه با کرختی و سستی است.

درد کمر که همراه با کاهش وزن باشد و یا همراه با اشکال در کنترل روده و مثانه ممکن است به دنبال اختلالات جدی زمینه‌ای است. و در صورتی که این علایم پیشرفت کرد باید فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

فیزیوتراپی و درمان کمردرد

روش های مختلف فیزیوتراپی در توانبخشی و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله کمردرد تاثیر بسیار زیادی دارد که در مرکز جامع توانبخشی و طب فیزیکی دکتر فرخانی از بهترین خدمات فیزیوتراپی به کلیه مبتلایان به کمردرد استفاده می شود.

منبع : boali.com

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ