پارگی تاندون شانه: علائم و درمان

224_orig3

تاندونیت شانه (یا تاندونیت)کشیدگی والتهاب تاندون شانه است. از آنجایی که التهاب تاندون شانه در تمامی آسیب دیدگی های تاندون های شانه وجود ندارد، این گروه از آسیب دیدگی ها ممکن است پارگی تاندون شانه نیز نامیده شود.  پارگی روتاتور کاف یکی از علت های اصلی درد شانه و ناتوانی در بین بزرگسالان است و باعث ضعیف شدن شانه شما می شود. این بدان معناست که بسیاری از فعالیت های روزمره مثل شانه کردن موها یا لباس پوشیدن به سختی قابل انجام است و با درد همراه است.
وقتی پارگی تاندون شانه وجود داشته باشد، تاندون دیگر به راس استخوان بازو به طور کامل متصل نیست. اغلب پارگی ها در تاندون  عضله  سوپرااسپیناتوس ایجاد می شوند، اما قسمت های دیگر شانه نیز ممکن است دچار پارگی شوند. در بسیاری از موارد، پارگی تاندون ها با فرسایش شروع می شود. با تشدید آسیب دیدگی، تاندون به طور کامل پاره می شود که گاهی اوقات می تواند در اثر بلند کردن یک شی سنگین باشد. در مواردی که آسیب شدید نباشد می توان با روش های غیر جراحی چون ورزش شانه درد, فیزیوتراپی و سرما درمانی به درمان پارگی تاندون شانه پرداخت.

انواع پارگی تاندون شانه

  • پارگی جزئی

این نوع ازپارگی براثر آسیب دیدگی بافت های نرم نه به صورت کامل ایجاد میشود.

  •  پارگی کامل

درپارگی کامل تاندون به دوقسمت تقسیم میشود دراکثر موارد تاندون درجایی که به مرکز هیومر متصل است پاره می شود با پارگی کامل تاندون یک سوراخ درتاندون ایجادمیشود.

  • پارگی شدید

اگرشما به صورت شدید برروی زمین بیفتید ویا یک وزنه سنگین را با حرکات سریع ازروی زمین بلندکنید میتوانید باعث پاره شدن تاندون شوید این نوع پارگی میتواند براثرآسیب های دیگر شانه مانند شکستگی استخوان ترقوه شانه وجابه جایی شانه هم اتفاق بیفتد.

  •  پارگی با انحطاط و خرابی تاندون

بیشترپارگی با انحطاط تاندون ها به مرور زمان رخ میدهد خرابی تاندون با افزایش سن ایجاد میشود پارگی تاندون معمولا درمفصل بازو رایج است اگر شما دریکی ازشانه های خود دچار خرابی تاندون شدید خطر خراب شدن تاندون های شانه مخالف درصورتی که هیچ دردی هم احساس نمی شود بسیارزیاداست .

علت ها

عوامل متعددی در پارگی های و التهاب تاندون شانه نقش دارند از جمله:
•    فشار مکرر: انجام پی در پی حرکات مشابه در شانه باعث وارد شدن فشار بر عضلات و تاندون های روتاتور کاف می شود. بیس بال، تنیس، قایقرانی  و وزنه برای نمونه های از ورزش هایی هستند که شما را دچار پارگی و التهاب تاندون شانه ناشی از استفاده بیش از حد می کنند. بسیاری از مشاغل و کارهای روزمره نیز باعث پارگی تاندون شانه ناشی از استفاده بیش از حد می شوند.
•    کمبود ذخیره خون: با افزایش سن، ذخیره خون در تاندون های روتاتور کاف کاهش پیدا می کند. بدون ذخیره خون مناسب، توانایی طبیعی بدن در ترمیم آسیب دیدگی و کشیدگی تاندون شانه دچار مشکل می شود. این امر می تواند علت پارگی تاندون شانه باشد.
•    اسپرز استخوان: با افزایش سن، اسپرز استخوان ( رشد بیش از حد استخوان) اغلب در زیر استخوان کتف بوجود می آید. وقتی بازوهای خود را بالا می آوریم، اسرپز به تاندون شانه کشیده می شود. به این وضعیت سندروم گیرافتادگی شانه گفته می شود و با گذشت زمان باعث تضعیف تاندون و افزایش احتمال پارگی تاندون می شود.

علائم و نشانه ها

رایجترین علائم پارگی تاندون شانه و  روتاتورکاف شامل مواردزیراست:

– بروزدرددرهنگام استراحت ودرشب مخصوصا اگر برروی شانه آسیب دیده خوابیده باشید
– بروزدرد شانه درهنگام بالا وپایین آوردن بازو ودرهنگام انجام حرکات خاص
– ایجاد ضعف زمانیکه بازوی خود رابالا می آورید یا میچرخانید
-احساس ترق ترق کردن شانه هنگام تکان دادن شانه دریک موقعیت خاص
پارگی که براثر یک حادثه اتفاقی مانندافتادن رخ میدهد متیواند باعث ایجاد دردشدید شود ومعمولا یک صدای خفیف واحساس ضعف دربالای بازو ایجادمیشود.پارگی که براثرا ستفاده بیش ازحد ازمفصل ایجادمیشود متیواند باعث ایجاد دردوضعف دربازوشود.شماممکن است زمانیکه بازوی خود را ازکنار به سمت بالامیگیرید درمفصل شانه وهنگام پایین آوردن آن  احساس دردکنید درابتدا دردخفیف است وفقط هنگام بالاآوردن بازو تا پیشانی مثلا هنگام بلندکردن بازو برای برداشتن یک جسم ازقفسه درد ایجادمیشود که برای کاهش این درد میتوانید ازداروهای بدون نسخه مانندآسپیرین وایبوپروفن استفاده کنید. باگذشت زمان ممکن است درهنگام استراحت هم درد ایجادشود وهمراه با مصرف دارو درد ازبین نرود وممکن است هنگام شب زمانیکه برروی مفصل آسیب دیده خوابیده اید احساس درد داشته باشیدوهنگام انجام فعالیت های روزمره مانند شانه کردن موها ویا بردن دست به پشت درشانه  ضعف ودرد ایجادشود.

درمان

بیمار باید اعمال زیر را جهت درمان پارگی تاندون شانه انجام دهد:
– شانه را در محل بروز حادثه سرد کند.
– استراحت کند.
– چنانچه علائم عارضه از بین نرفت جهت درمان با پزشک مشورت کند تا بهترین اقدام درمانی در مورد او انجام شود.
اعمال پزشک عبارتند از:
– اگر پارگی تاندون شانه به صورت کامل در بیمار یا ورزشکار جوان اتفاق افتاده باشد عمل جراحی را انجام دهد.
– اگر پارگی تاندون شانه کامل نیست، استراحت را تجویز کند و به وسیله بانداژ برای مدت کوتاهی بازو را بی حرکت سازد.
– تمرین های تحرک بخش و سایر تمرین های توان بخشی را تجویز نماید تا روند درمان پارگی تاندون شانه را تسریع بخشد.

درمان غیر جراحی

برای بسیاری از مردم، درد ناشی از پارگی سر بلند تاندون عضله دوسر در طول زمان برطرف می¬شود. ضعف خفیف دست یا بدشکلی بازو ممکن است برخی از بیماران، مانند افراد مسن و کمتر فعال را اذیت نکند. علاوه بر این، اگر یک ساختار مهم تر مانند روتاتور کاف آسیب ندیده باشد، درمان غیر جراحی یک گزینه مناسب است. درمان غیر جراحی می¬تواند شامل موارد زیر باشد:

یخ: کاربرد کمپرس سرد به مدت ۲۰ دقیقه در یک دوره، چند بار در روز برای کاهش تورم. یخ را به طور مستقیم بر روی پوست قرار ندهید.
داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی: داروهایی مثل ایبوپروفن، آسپرین، و یا ناپروکسن باعث کاهش تورم و درمان درد شانه می¬شوند.
استراحت: برای کاهش درد و تورم، از بلند کردن جسم سنگین و انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنید. ممکن است پزشک استفاده از بازوبند برای زمانی کوتاه را توصیه کند.
درمان فیزیکی: ورزش های انعطاف پذیری و تقویتی، حرکت را به حالت اولیه باز می¬گرداند و شانه را تقویت می¬کند.

درمان جراحی

به ندرت برای پارگی سر بلندِ تاندون عضله دوسر نیاز به درمان جراحی می¬باشد. با این حال، برخی از بیماران که نیاز به بهبودی کامل قدرت دارند، مانند ورزشکاران و کارگرانی که با دست کار می¬کنند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. همچنین ممکن است برای کسانی باشد که دارای  پارگی¬های جزئی هستند اما علایم با درمان های غیر جراحی برطرف نمی شود، جراحی گزینه مناسبی باشد.

روش: چندین روش جدید ایجاد شده¬اند که ترمیم تاندون را با حداقل برش امکان¬پذیر می¬سازند. هدف از انجام عمل جراحی این است که تاندون پاره شده را دوباره به استخوان بازگرداند. پزشک در مورد گزینه هایی که بهترین راه حل برای مورد شما هستند توضیح خواهد داد.
عوارض: عوارضِ این عمل جراحی بسیار نادر است. پارگی مجدد تاندون ترمیم شده غیر معمول است.
توانبخشی: ممکن است پس از جراحی، به طور موقت شانه با یک شانه بند بی¬حرکت نگه داشته شود. پزشک به زودی تمرینات درمانی  را شروع می¬کند. تمرینات انعطاف پذیری، دامنه حرکتِ شانه را بهبود می¬بخشند. تمرین برای تقویت شانه نیز به تدریج به طرح توانبخشی افزوده می شود. طرح درمان پزشک خود را حتماً دنبال کنید. هر چند فرایندی آهسته است، تعهد بیمار به درمان فیزیکی مهم ترین عامل در بازگشت به همه فعالیت های لذت¬بخش است.
نتیجه عمل جراحی: عمل جراحی موفقیت آمیز می¬تواند ناهنجاری های عضلانی را اصلاح کند و قدرت و عملکرد بازو را به حالت تقریباً  نرمال بازگرداند.

مطالب مرتبط

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس