آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم و درمان ورم مفصل

4048_orig

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

[sbu_post_image]

مفصل قسمتی از بدن است که دو استخوان را به هم وصل می‌کند. عملکرد مفصل عبارت است از حرکت دادن قسمتی از بدن که متصل به استخوان می‌باشد.ورم مفصل به معنای بزرگ شدن و افزایش حجم جایی است که مفصل قرار گرفته است. شایعترین علت این افزایش حجم افزایش مقدار مایع مفصلی است. افزایش حجم بافت سینوویال و یا بافت استخوانی مفصل هم می تواند موجب ورم آن شود. در بعضی موارد افزایش حجم بافت های اطراف مفصل علت ورم آن است.

علائم ورم مفصل

مسلما ورم مفصل خود یک علامت است ولی همین ورم می تواند موجب بروز علائمی دیگر شود مانند

درد مفصل

محدود شدن حرکات مفصل

احساس گرما در حین لمس کردن مفصل

درمان ورم مفصل

برای درمان مناسب باید ابتدا تشخیص درست داده شود. باید با انجام بررسی های لازم علت ورم مشخص شده و متناسب با آن درمان مناسب صورت گیرد. با این حال وقتی که ورم مفصلی تازه ایجاد شده است تا زمانی که بیمار به پزشک می رسد بعضی اقدامات اولیه ممکن است بتواند ورم مفصل را کم کند.

مهمترین این اقدامات عبارتند از

    قطع کامل فعالیت های ورزشی و بدنی مشکل

بالا نگه داشتن مفصل ورم کرده

سرد کردن مفصل ورم کرده

بی حرکت کردن مفصل با آتل

درمان قطعی ورم مفصلی به توسط پزشک برحسب اینکه علت بوجود آورنده آن چه باشد متفاوت است

در مواردی که خون زیادی در درون مفصل جمع شده باشد باید به توسط سرنگ از مفصل خارج گردد ولی مهمتر از خارج کردن خون درمان علت زمینه ای خونریزی است. اگر بیمار مبتلا به هموفیلی است باید با تزریق فاکتورهای انعقادی جلوی خونریزی بیشتر را گرفت و در صورتیکه خونریزی به علت ضربه و آسیب مفصل (مانند شکستگی های داخل مفصلی، پارگی منیسک یا پارگی رباط صلیبی) ایجاد شده است آن آسیب شناسایی شده و درمان گردد.

در مواردی که علت ورم مفصل افزایش مایع مفصلی باشد پزشک معالج برای بررسی علت ورم، مقداری از مایع را با سوزن خارج کرده و آن را به آزمایشگاه ارسال می کند. در آزمایشگاه مواد شیمیایی موجود در مایع و سلول هایی که بطور طبیعی در آن وجود دارند بررسی شده و به پزشک گزارش می شوند. پزشک با استفاده از اطلاعات بدست آمده درمان مناسب را انجام می دهد. بررسی این مایع می تواند وجود عفونت، روماتیسم و یا بیماری های متابولیک را نشان دهد.  وقتی رشد بافت سینوویال مفصل زیاد می شود ممکن است نیاز به عمل جراحی و خروج بافت اضافه وجود داشته باشد. به این عمل جراحی سینوویکتومی می گویند. وقتی استخوان اضافه زیادی در اطراف مفصل ایجاد شده و موجب محدود شدن حرکات مفصل شود ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد.

برای آشنایی با علل درد مفصل و درمان آن بر روی لینک زیر کلیک کنید

علل درد مفصل و درمان آن

منبع: تبیان , ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ