آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم و درمان نقرس کاذب

a0225cc6f1ceb90ea66303cf0774ed2f

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

645 1

   کریستال های نوک تیز پیروفسفات کلسیم

نقرس کاذب یک بیماری مفصلی است که در آن مانند نقرس کریستال هایی درمفصل رسوب میکنند ولی در این بیماری بجای اسید اوریک این کریستال های فسفات کلسیم است که در درون مفصل و بافت های اطراف مفصل رسوب میکنند.

رسوب پیروفسفات کلسیم در مفصل ممکن است کاملا بدون علامت باشد، ممکن است موجب التهاب مزمن مفصل شود و یا ممکن است بصورت یک التهاب ناگهانی مفصل و شبیه به حمله نقرسی باشد. گاهی اوقات در این بیماری کریستال های پیروفسفات کلسیم در بورس ها و یا در تاندون ها رسوب کرده و موجب التهاب آنها میشوند.این بیماری بیشتر در سنین بالا دیده میشود و ممکن است زمینه بروز خانوادگی داشته باشد

نقرس کاذب یکی از علل شایع التهاب حاد و ناگهانی مفصل در سنین بالا است. نقرس کاذب در مبتلایان به دیابت، هموکروماتوز، نقرس و هیپرپاراتیروئیدی بیشتر دیده می شود.

علائم نقرس کاذب

همانطور که گفته شد بیماری در اکثر اوقات بدون علائم بالینی خاصی است و فقط دررادیوگرافی مفصل رسوب کلسیم درغضروف مفصل دیده می شود. در حالات مزمن علائم تخریب مفصل کمابیش مانند آرتروز ولی شدیدتر از آن است و در مفاصل زانو، مچ دست، شانه و مفصل ران ایجاد می شود. در حالات حاد علائم بصورت درگیری یک یا تعداد معدودی مفصل بخصوص در زانو و شبیه به حملات نقرس ولی خفیف تر از آن و بصورت درد و تورم مفصل است. مفصل متورم، گرم و دردناک می شود و هر گونه حرکت مفصل شدت درد را افزایش می دهد. در حین حملات تب ایجاد می شود.تشخیص این بیماری با آسپیراسیون مفصل (کشیدن مایع مفصلی) است که در آن می توان کریستال های فسفات کلسیم را مشاهده کرد.

درمان نقرس کاذب

درمان بیماری بصورت کشیدن مایع مفصلی، استفاده ازداروهای ضد التهابی، تزریق کورتیکوستروئید در درون مفصل، استفاده از کورتیکوستروئید بصورت خوراکی یا تزریقی و احتمالا استفاده از کلشی سین است.حملات حاد این بیماری معمولا در عرض ده روز فروکش می کنند. در بعضی از بیماران تخریب پیشرونده مفصل ایجاد می شود.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ