بونیونت Bunionette  (بونیونِت) به معنای بونیون کوچک است. بونیون برجستگی است که در کنار داخلی مفصل شست بعضی افراد بوجود میاید و بونیونت برجستگی است که در لبه کناری مفصل انگشت کوچک پا ایجاد میشود.

به این بیماری بونیون خیاط ها هم میگویند. قبلا خیاط ها مدت های زیادی بصورت چهار زانو بر روی زمین می نشستند و به همین خاطر لبه خارجی پای آنها به زمین فشرده میشد. بر اثر این فشار ممتد بتدریج لبه خارجی پا برجسته شده و این مشکل بوجود میامد.

علائم بونیونت

مهمترین علائم بونیونت برجستگی در لبه خارجی پا در محل اتصال به انگشت پنجم است. پوست ناحیه برجسته و کلفت و گاهی دردناک میشود. تشخیص این بیماری به توسط معاینه پزشک داده میشود. ممکن است در رادیوگرافی ساده از کف پای بیمار تغییراتی در استخوان های پنجه پا دیده شود.

درمان بونیونت

درمان این بیماری در اکثر اوقات با پوشیدن کفشی که پنجه پهن تری داشته باشد میسر میشود.گذاشتن پد های نرم بر روی برجستگی میتواند درد بیمار را کاهش دهد.

در صورت عدم پاسخ درمانی مناسب به اقدامات ذکر شده درمان جراحی بصورت برداشتن برجستگی استخوانی که موجب بونیونت شده انجام میگیرد. در صورتی که استخوان متاتارس پنجم پای بیمار تغییر شکل زیادی داشته باشد ممکن است نیاز به استئوتومی باشد. به این صورت که پزشک معالج در حین جراحی استخوان متاتارس را بصورت کنترل شده ای برش داده و سپس با تغییر دادن زاویه و امتداد قطعات استخوانی آنها را در وضعیت جدید بیحرکت و فیکس میکند تا جوش بخورند.

منبع : ایران ارتوپد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ