آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم نرمی غضروف کشکک زانو

100910031737

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

 [sbu_post_image]

 کندرومالاسی کشکک Chondromalacia patella شایعترین علت درد مزمن زانو است. این بیماری در واقع نرمی غضروف کشکک زانو است و علت نرمی کشکک زانو در اکثر اوقات حرکت نامتعادل کشکک روی مفصل زانو، رفتار نامناسب با زانو در حین فعالیت های بدنی یا ورزشی، ضربه و یا ضعف عضلات ران است.

علائم نرمی غضروف زانو

علائم نرمی کشکک زانو شامل موارد زیر می باشد:

وجود درد در قسمت جلوی زانو

فعالیت‌های جهشی و دویدن باعث افزایش درد می‌گردد.

معمولا در زانو تورم وجود ندارد ولی گاهی تورم مختصری دیده می‌شود.

بلند شدن از صندلی، خم کردن همزمان زانوها(به ویژه در دامنه‌های زیاد) و همچنین بالا و پایین رفتن از پله‌ها درد بیمار را تشدید می‌کند.

به هنگام معاینه، حرکت کشکک روی ران منجر به درد و کریپتاسیون(Crepitation) می‌شود.

مثبت بودن آزمون مالش کشکک و ران (Patello Femoral Grinding Test). اگر آزمون مثبت باشد، معمولا بیمار از درد و ناراحتی شکایت می‌کند.

تشخیص نرمی غضروف کشکک

 پزشک به منظور درمان نرمی کشکک زانو پس از صحبت با بیمار در باره مشکلات وی و پس از معاینه زانو از وسایلی مانند رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن ، ام آر آی یا آرتروسکوپی برای تشخیص بیماری کمک می گیرد و سپس اقدام به درمان نرمی غضروف کشکک زانو می کند.

راه ها و روش های درمان

هدف اصلی روش های درمانی و توانبخشی نرمی غضروف زانو ایجاد مسیر حرکتی صاف تر برای استخوان کشکک جهت جابجایی در هنگام انقباض عضله چهار سر ران است. در ابتدا برای کنترل درد بیمار می توان از انجام فعالیت هایی که باعث ایجاد ناراحتی در محل مفصل می شود، خودداری کرد. همچنین در درمان نرمی غضروف کشکک (کندرومالاسی زانو) از یخ درمانی و داروهای ضد التهاب نیز استفاده می شود.

منبع : ایران ارتوپد , دکتر وریانی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو تهران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ