آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم نرمی استخوان یا راشیتیسم

9824815314202149141235330182198119374229

تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیماری های متابولیک استخوان که ناشی از کمبود و یا فقدان ویتامین دی می باشد سبب بروز نرمی استخوان می شود و در کودکان به آن راشیتیسم و در بزرگسالان استئومالاسی می گوییم.

علائم راشیتیسم یا نرمی استخوان

 مهمترین علائم راشیتیسم عبارتند از خواب آلودگی، شلی و ضعف عضلانی، تاخیر در رشد، پای پرانتزی ، زانوی ضربدری و مچ دست کلفت است. در موارد شدید ممکن است شکل قفسه سینه بچه تغییر کند. تشنج هم از دیگر علائم حالات شدید بیماری است. پزشک معالج بعد از معاینه بیمار، از رادیوگرافی استخوان ها و آزمایشات خون برای کمک به تشخیص استفاده می کند. زانوی ضربدری دوطرفه می‌تواند ناشی از عارضه‌هایی مانند راشیتیسم یا نرمی استخوان باشد که بافت استخوان را نرم می‌کنند.

پیشگیری از نرمی استخوان

۱ـ برای پیشگیری از نرمی استخوان باید از یک رژیم مناسب غذایی حاوی شیر و فرآورده های آن برخوردار باشیم و از رژیم غذایی و سبزیجاتی استفاده کنیم که سرشار از کلسیم و ویتامین «د» باشند.

۲ـ تجویز مکمل کلسیم و ویتامین «د» در مراحل اولیه بیماری بسیار اثربخش است و در مراحل بعدی تأثیر کمتر است. ۳ـ ورزش همراه با رژیم حاوی کلسیم و ویتامین «د» در برطرف نمودن عوارض استخوانی بیماری بسیار مفید و اثربخش است. ۴- کودک را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. البته طوری نباشد که باعث آفتاب سوختگی کودک گردد. ۵ـ مراجعه به موقع به پزشک و تشخیص به موقع

عوارض نرمی استخوان

 عفونت ریوی

کم خونی ناشی از کمبود آهن پرکاری جبرانی غدد پاراتیروئید استخوان ها در جریان استئومالاسی به صورت کمانی شکل درمی آیند، این تغییر شکل بخصوص در استخوان های دراز اتفاق می افتد.

منبع: نیک صالحیوبلاگ دکتر دقاق زادهتبیان

مقالات مرتبط

دنده گردنی

تاریخ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲  [sbu_post_image] دنده گردنی نام دنده ای

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ