آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم لغزندگی مهره های ستون فقرات

afad45f6c7af2948febae22a52431a52

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

لغزش مهره، یک وضعیت بی‌ثباتی است که در آن یک مهره روی مهره زیرین به‌طور ناگهانی لغزش پیدا می‌کند. این وضعیت معمولاً ناشی از عیب استخوانی یا شکستگی در ناحیه پارس اینترآرتیکولاریس مهره‌ای است. ناهنجاری استخوانی اغلب به دلیل عوامل ژنتیکی در تشکیل استخوان ایجاد می‌شود و حدود ۴ درصد افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این نوع لغزش عمدتاً مهره‌های L4 و L5 کمری و همچنین مهره خاجی اولین S1 را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

علائم لغزندگی مهره های ستون فقرات

سرخوردگی مهره کمر شامل درد در ناحیه پائین کمر، ران ها و پاها، اسپاسم عضلات، احساس ضعف در پاها و اختلال در راه رفتن است. برخی از بیماران هیچگونه علامتی ندارند و در رادیوگرافی تشخیص داده می شوند در موارد شدیدتر باعث افزایش گودی کمر « لوردوز» برآمدگی غیر عادی شکم و کوتاهی بالا تنه می شود. عامل ایجاد این لغزندگی یک نارسائی ژنتیکی در شکل دهی استخوان مهره است که معمولاً فشارهای فیزیکی به ستون مهره ها مثل بلند کردن دائم وسایل سنگین و خم و راست شدن زیاد و چرخش نامناسب کمر منجر به ایجاد شکستگی کوچک در پارس اینتر (ارتیکولاریس) مهره شده و در اثر پیشرفت این شکستگی جا به جائی مهره عارض می شود. وزنه برداران وفوتبالیست ها و ژمیناست ها اغلب از این نارسائی رنج می برند.

درمان لغزندگی مهره های ستون فقرات

به دو صورت زیر قابل درمان است:

۱) درمان غیرجراحی اسپوندیلولیستزی

گرچه این درمان‌ها سرخوردگی را کاملاً رفع نمی‌کنند، اما بسیاری از بیماران با استفاده از این روش‌ها تجربه راحتی بیشتری کرده و مشکلاتشان را بهبود می‌بینند. این درمان‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

– استفاده از کمربندهای میله‌دار
– فیزیوتراپی: انجام نرمش‌هایی برای افزایش انعطاف ستون مهره و تقویت عضلات شکم و اطراف ستون مهره
– داروهای ضد التهابی: مانند پروفن یا سلکسیب که با کاهش التهاب در اطراف عصب، ممکن است شدت علائم را کاهش دهند.
– تزریق کورتیکواستروئید: با تزریق این داروها توسط پزشک معالج، ممکن است التهاب کاهش یابد و درد و علائم حسی کمتر شوند.

۲) درمان جراحی اسپوندیلولیستز

 

منبع: ستون فقرات , سایت دکتر مغاری , وبلاگ دکتر حیدریان

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ