آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم صافی کف پای غیر قابل انعطاف و درمان آن

2833_orig

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹

کف پای صاف به وضعیتی اطلاق میشود که در آن قوسی که در کف پا و بین پاشنه و پنجه وجود دارد کم شده و یا کاملا از بین برود. صافی کف پا در اکثر موارد نرم و قابل انعطاف است. در این موارد وقتی فرد سرپا می ایستد کف پا صاف بوده و وقتی پا را از زمین برمیدارد قوس کف پا ایجاد میشود.

گاهی اوقات صافی کف پا غیر قابل انعطاف بوده که به آن صافی کف پای ریجید Rigid flat foot هم میگویند. این بیماری در یک درصد افراد جامعه وجود دارد و معمولا در سنین نوجوانی بروز میکند. بیماری در نیمی از موارد دو طرفه است.

علائم صافی کف پای غیر قابل انعطاف

در این بیماران صافی کف پا با برداشتن پا از زمین همچنان باقی میماند. با بالا آوردن انگشت شست پای بیمار به توسط پزشک قوس کف پا ایجاد نمیشود و با بلند شدن بیمار بر روی پنجه های پا قوس کف پا بوجود نمیاید. پاشنه پای این بیماران به سمت خارج انحراف دارد.
حرکات بالا و پایین رفتن مچ پا نرمال است ولی حرکات مچ پا به طرفین بخصوص به سمت داخل محدودیت دارد. حرکت دادن مچ پای این بیماران به سمت داخل به توسط پزشک میتواند موجب درد بر روی عضلات پرونئال ساق شود.

این بیماران مکررا دچار پیچ خوردگی مچ پا میشوند. راه رفتن این بیماران در بسیار ی از موارد با درد همراه است.
در رادیوگرافی ممکن است چسبیده بودن بعضی از استخوان های کف پا دیده شود.

درمان صافی کف پای غیر قابل انعطاف

نزدیک ۷۵ درصد این بیماران از درد کف پا ناراحت هستند و هدف اصلی درمان این بیماران کاهش درد آنها است.
درمان بیماران معمولا با استفاده از گچ کوتاه پا بمدت ۶ هفته است و پس از آن بیمار باید از کفش هایی که کفی آن در داخل قوس طولی مناسب داشته باشد استفاده کند.

در مواردی که درمان فوق موثر نباشد ممکن است از عمل جراحی استفاده شود. انتخاب نوع عمل جراحی بسته به شرایط بیمار متفاوت بوده و معمولا به یکی از روش های زیر انجام میشود

  • برداشتن اتصال استخوانی بین استخوان های چسبیده شده پاشنه
  • جوش دادن استخوان های پاشنه در زیر استخوان تالوس Subtalar arthrodesis
  • بلند کردن قسمت خارجی استخوان پاشنه با انجام استئوتومی مناسب

 

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ