آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم شکستگی تنه استخوان بازو

2133_orig

تاریخ ۴ آذر ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

شکستگی استخوان بازو یکی از نوع‌های رایج شکستگی است و تقریباً یک بیستم شکستگی‌های بدن را تشکیل می‌دهد. در کودکان، احتمال شکستگی ساعد بیشتر از شکستگی بازو است. مکانیسم شکستگی بازو معمولاً به دنبال سقوط و زمین خوردن با دست به وضعیت کشیده است. در هنگام سقوط، فرد بطور ناخواسته دست خود را جلو می‌آورد و در حالت کشیده قرار می‌دهد. با برخورد کف دست به زمین، نیرو به دست و سپس به ناحیه بازو منتقل می‌شود و باعث شکستگی می‌شود. علل دیگر شکستگی بازو شامل تصادفات خودرو و سقوط از ارتفاع می‌شوند. شکستگی استخوان بازو معمولاً در قسمت میانی آن، یعنی تقریباً یک سوم وسط بازو، رخ می‌دهد.

علائم شکستگی تنه استخوان بازو

علایم شکستگی بازو به طور معمول قابل تشخیص است. در هنگام ضربه‌ای که منجر به شکستگی می‌شود، بیمار ممکن است صدای شکستگی را بشنود یا احساس کند و در ادامه بلافاصله درد شدیدی در بازو تجربه کند. بازوی شکسته شده تغییر شکل می‌دهد و متورم می‌شود و پوست آن پس از مدت کوتاهی کبود می‌شود. بیمار در محل شکستگی درد شدیدی دارد و درد با حرکت دادن بازو بیشتر می‌شود، به همین دلیل بیمار سعی می‌کند با دست سالم خود ساعد و بازوی آسیب دیده را حمایت کند.

در هنگام بررسی پزشکی، ممکن است صدای قطعات شکستگی با دست معاینه کننده قابل شنیدن باشد. به دلیل نزدیکی عصب رادیال به استخوان بازو، در بعضی موارد شکستگی این استخوان، عصب رادیال فلج می‌شود. فلج این عصب ممکن است با کاهش حس در پشت دست و ناتوانی در بالا بردن مچ دست و انگشتان دست همراه باشد.

درمان شکستگی تنه استخوان بازو

اگر شما اولین کسی هستید که بیمار را میبینید باید

 • ابتدا مطمئن شوید وی از صحنه تصادف و آسیب دور شده و خطر بیشتری او را تهدید نمیکند.
 • اگر خونریزی واضح در اندام می بینید یا احتمال میدهید بیمار شکستگی های دیگر یا آسیب های دیگری هم در دیگر نقاط بدن دارد، با اورژانس تماس بگیرید.
 • اگر می بینید سر استخوان شکسته شده از زخم بیرون زده است سعی نکنید آنرا دوباره به داخل زخم برگردانید.
 • مطمئن شوید نفس کشیدن بیمار خوب است و نبض بیمار به درستی میزند.
 • اگر تورم و یا خونریزی در محل وجود دارد با فشار موضعی بر روی محل و بالاتر بردن نسبت به سطح قلب بیمار، خونریزی و تورم را کاهش دهید.
 • اگر محل آسیب زخمی شده است روی آنرا با یک پارچه تمیز یا گاز بپوشانید تا آلودگی بیشتری ایجاد نشود.
 • محل شکسته شده را موقتا بیحرکت کنید. برای اینکار ابتدا بازو را در کنار تنه قرار دهید. سپس ساعد را با یک تکه پارچه به گردن آویزان کرده و یک تکه پارچه پهن دور بازو و تنه ببندید تا آنها را به هم نزدیک نگه دارد.
 • بیمار را به مرکز درمانی نزدیک منتقل کنید.

درمان شکستگی‌های تنه استخوان بازو می‌تواند به دو صورت غیرجراحی و جراحی انجام شود، و نوع درمان مورد نیاز بستگی به جزئیات شکستگی و شرایط فرد دارد.

 1. درمان غیرجراحی: در برخی موارد شکستگی‌های تنه استخوان بازو با استفاده از روش‌های غیرجراحی قابل درمان هستند. این روش‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:
  – مفصل‌بندی: قرار دادن قطعات استخوان در موقعیت صحیح و استفاده از مفصل‌بندی (کفشک‌بندی) برای حفظ استحکام و استواری قطعات شکسته.
  – ریگیدگی: استفاده از ریگ یا آبسردکننده برای نگهداری استخوان در موقعیت مناسب و کاهش تحرک آن.
  – مصنوعی‌سازی: استفاده از مصنوعی‌سازی، مانند مفصل مصنوعی، برای حفظ استحکام و پشتیبانی استخوان شکسته.
 2. درمان جراحی: در بعضی موارد، شکستگی‌های تنه استخوان بازو نیاز به جراحی دارند. عمل جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:
  – تثبیت داخلی: استفاده از پیچ، صفحه میله‌ای یا مهره برای تثبیت قطعات استخوان شکسته.
  – پیچ‌گذاری: استفاده از پیچ‌ها برای تثبیت قطعات شکستگی.
  – پیشرفته‌ترین روش‌ها: مانند کاربرد پیشرفته تراشه‌ها و تکنولوژی‌های جراحی دقیق‌تر از طریق روباتیک.

همیشه، تصمیم نهایی درباره نوع درمان مورد نیاز بر اساس تشخیص پزشک و شرایط خاص هر بیمار قرار می‌گیرد. بنابراین، در صورت بروز شکستگی تنه استخوان بازو، مهم است که به پزشک مراجعه کرده و درمان صحیح را از او دریافت کنید.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ