آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم شکستگی انگشت دست

images

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

[sbu_post_image]

انگشت دست یکی از مهمترین اندام های انسان بوده و تشخیص و درمان صحیح شکستگی های انگشت دست اهمیت فراوانی دارد. بدون کارکرد مناسب انگشتان انجام بسیاری از کارهایی را که همه روزه با دستانمان انجام میدهیم میسر نیست.

 آناتومی انگشتان دست

دست انسان شامل ۲۷ استخوان است. این استخوان‌ها به صورت زیر تقسیم می‌شوند: ۸ استخوان در مچ که به آنها استخوان‌های کارپ گفته می‌شود، ۵ استخوان در کف دست به نام استخوان‌های متاکارپ و ۱۴ استخوان که انگشتان را تشکیل می‌دهند و به آنها فالانکس گفته می‌شود.

تمام انگشتان دست دارای سه بند متحرک هستند. بندی که کوچکتر و دارای ناخن است، بند انتهایی یا دیستال فالانکس نامیده می‌شود. بندی که در میانه قرار دارد و با آن مفصل می‌شود، بند میانی فالانکس نامیده می‌شود و بندی که به کف دست متصل می‌شود، بند پروکزیمال فالانکس نامیده می‌شود. هر انگشت از سه بند تشکیل شده و از طریق بند پروکزیمال به استخوان متاکارپ کف دست متصل می‌شود. در کف دست، برای هر انگشت یک استخوان به نام متاکارپ وجود دارد. پس کف دست از چهار استخوان متاکارپ تشکیل شده است.

وضعیت انگشت شست کمی متفاوت است. شست، در مقایسه با سایر انگشتان دست، دو بند دارد. بند دیستال که دارای ناخن است و بند پروکزیمال است. بند پروکزیمال به استخوان متاکارپ شست متصل می‌شود. متاکارپ شست نسبت به چهار متاکارپ دیگر تفاوت اساسی دارد، یعنی متحرک است. به دلیل حرکت متاکارپ شست، در هنگام گرفتن اشیاء، شست دست در مقابل چهار انگشت دیگر قرار می‌گیرد و این امکان را به ما می‌دهد تا اشیاء را بگیریم.

علت شکستگی انگشت دست

 علت شکستگی انگشتان دست ضربه است و این ضربه میتواند در حین کار یا فعالیت های تفریحی یا ورزشی بصورت ضربه مستقیم جسم سخت و یا فشار غیر مستقیم مانند پیچاندن انگشت ایجاد شود.

انواع شکستگی های انگشت دست

شکستگی می‌تواند در هر یک از سه بند انگشت اتفاق بیفتد. این شکستگی ممکن است در مفصل خارجی یا مفصل داخلی رخ دهد. هر انگشت شامل سه مفصل است و وقوع شکستگی در هر یک از این مفاصل، امری حائز اهمیت و خطرناک است. باید با دقت بسیار بالا جااندازی شکستگی‌ها انجام شود تا بدون ایجاد جابجایی در جوش، ترمیم شوند؛ در غیر این صورت، در صورت بد جوش خوردن، ممکن است در طولانی مدت منجر به ساییدگی مفصل شوند. شکستگی‌های خارجی معمولاً به صورت عرضی، مایل یا مارپیچی هستند. گاهی بند انتهایی انگشت نیز ممکن است در نتیجه برخورد با اشیاء سفت مانند ضربه چکش یا گیر کردن انگشت در در، شکسته شود.

علائم شکستگی انگشتان دست

علامت اصلی شکستگی انگشت دست درد است، و این درد ممکن است با حرکت انگشت بدتر شود. فشار دادن به محل شکستگی نیز درد را افزایش می‌دهد. علاوه بر درد، علائم دیگری ممکن است نشان دهنده شکستگی انگشت باشند، از جمله تورم، خونریزی، عدم توانایی در حرکت انگشت، کوتاه شدن یا تغییر شکل انگشت.

اگر انگشت دست شما در اثر ضربه درد می‌کند، بهتر است به یک پزشک ارتوپد مراجعه کنید. بسیاری از افراد، فقط با فرض اینکه درد انگشت ناشی از یک ضربه ساده است، به پزشک مراجعه نمی‌کنند، و زمانی که درد آنها پس از چند هفته بهبود نمی‌یابد، به پزشک مراجعه می‌کنند. متأسفانه، این تأخیر ممکن است بر تأثیر درمانی منفی داشته باشد. تشخیص قطعی شکستگی انگشت با استفاده از یک عکس رادیوگرافی ساده امکان‌پذیر است.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

ارتودنسی دندان

تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ ارتودنسی چیست؟ ارتودنسی علم تصحیح روابط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ