آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم شکستگی استخوان ساق پا

SI-13-01

تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۲

ساق پا بخشی از اندام تحتانی است که بین زانو و مچ پا قرار گرفته است . دو استخوان نازک نی و درشت نی در ساق پا قرار دارند . اعصاب، عروق و عضلات متعددی در ساق پا وجود دارند.

شکستگی استخوان ساق پا

شکستگی هر دو استخوان ساق می‌تواند ناشی از ضربات مستقیم یا غیرمستقیم باشد. ضربات مستقیم مانند تصادفات خودرو یا موتورسیکلت می‌باشند. در این نوع آسیب‌ها، شکستگی به صورت عرضی یا خرد شده اتفاق می‌افتد.

با توجه به شدت بالای ضربه و نزدیکی استخوان‌ها به سطح پوست، این شکستگی‌ها به راحتی ممکن است به شکستگی باز تبدیل شوند. گاهی اوقات، شکستگی ناشی از ضربات غیرمستقیم، به ویژه در حین ورزش، رخ می‌دهد. در این حالت‌ها، زیرا معمولاً مکانیسم شکستگی به صورت پیچ خوردگی ساق است، خط شکستگی به صورت مارپیچی شکل می‌گیرد.

علائم شکستگی استخوان ساق پا

علامت اصلی شکستگی در ساق، درد در منطقه مورد آسیب است. درد با فشار به ناحیه شکستگی یا حرکت دادن آن افزایش می‌یابد. بیمار قادر به راه رفتن با پای شکسته نمی‌باشد. ساق تورم می‌کند و ممکن است به دلیل جابجایی قطعات شکستگی، شکل تغییر کند. در صورتی که شکستگی باز باشد، زخم پوستی مشاهده می‌شود و ممکن است لبه‌های استخوان شکسته از درون زخم قابل رویت باشند.

بین عوارض بسیار مهم این شکستگی، سندرم کمپارتمان نیز وجود دارد. این سندرم ناشی از خونریزی و تورم شدید در ساق است و ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای بیمار داشته باشد. بنابراین، در هر بیماری که شکستگی ساق دارد، باید معاینات لازم برای تشخیص و تأیید این عارضه انجام شود. احتمال آسیب به عروق و اعصاب ساق در این نوع شکستگی‌ها وجود دارد و پزشک معالج معاینات عروقی و عصبی عضو را به دقت بررسی می‌کند از این بیماران.

تشخیص شکستگی استخوان ساق پا

تشخیص قطعی این شکستگی ها با استفاده از رادیوگرافی ساده صورت می گیرد. رادیوگرافی می تواند شکل شکستگی و میزان جابجایی را نشان دهد.

منبع : ویکی پدیا  ,  ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ