آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم روماتیسم مفصلی

08c688e3f7cf00cf5d2908e38477430f

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

08c688e3f7cf00cf5d2908e38477430f

روماتیسم مفصلی یا Rheumatoid arthritis یک بیماری است که موجب التهاب مفاصل ، درد و تورم مفاصل بدن می شود. روماتیسم مفصلی معمولا مزمن بوده و در دراز مدت می تواند موجب تخریب مفصل شود. از هر صد نفر یک نفر در طول عمرش به نوعی به بیماری روماتیسم مفصلی مبتلا می شود. روماتیسم مفصلی در زنان سه برابر شایع تر از مردان است.

علائم روماتیسم مفصلی

شروع بیماری میتواند به صورت تدریجی یا ناگهانی رخ دهد و همراه با علائمی از جمله درد، تورم، گرمی، محدودیت حرکت و خشکی صبحگاهی در مفاصل باشد. درد مفاصل با استراحت و بی‌حرکتی تشدید می‌شود و در طول روز و با انجام فعالیت‌های آرام و کار کردن، تسکین می‌یابد.

تدریجاً، التهاب مفصل منجر به تخریب غضروف مفصلی و ساییدگی استخوان می‌شود و در نتیجه، شکل مفصل تغییر می‌کند.

مهمترین علائم روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید درد و خشکی صبحگاهی مفاصل بدن بخصوص دست همراه با احساس ضعف و خستگی است که بصورت تدریج در عرض چند هفته تا چند ماه ایجاد شده و شدت می یابند.

علائم روماتیسم مفصلی به سه دسته تقسیم می شوند. علائم عمومی، علائم مفصلی و علائم غیر مفصلی

علائم عمومی روماتیسم مفصلی

در ۷۰ درصد موارد شروع روماتیسم مفصلی با علائم عمومی مانند ضعف، کاهش اشتها، درد مبهم عضلات و احساس خستگی است. بیمار ممکن است ماهها قبل از اینکه دچار درد و تورم مفصل شود این علائم را داشته باشد.

علائم مفصلی روماتیسم مفصلی

در ۳۰ درصد موارد، شروع روماتیسم مفصلی همراه با علائم مفصلی است که شامل موارد زیر است:

  • درد مفصل و روماتیسم مفصلی که با حرکت مفصل یا فشار بر آن بیشتر می‌شود.
  • تورم مفصل و روماتیسم مفصلی.
  • در مواردی که مفاصل اندام تحتانی درگیر می‌شوند، بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی در حین راه رفتن ممکن است لنگش داشته باشد.
  • احساس خشکی مفصل که در صبح بیشتر است و پس از گذشت چند ساعت بهبود می‌یابد.
  • قرینه بودن مفاصل درگیر و روماتیسم مفصلی.

توجه: لطفاً توجه داشته باشید که این بازنویسی‌ها بر اساس متن اصلی ارائه شده توسط شما است و ممکن است جزئیاتی از اطلاعات پزشکی را نادیده بگیرد. در صورتی که شما یک بیمار هستید و علائمی مشابه روماتیسم مفصلی تجربه می‌کنید، توصیه می‌شود که به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب را دریافت کنید.

علائم غیر مفصلی روماتیسم مفصلی

در ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی، علائم زیر وجود دارد و این علائم بیشتر در بیمارانی دیده می‌شود که در آزمایش خون آن‌ها عامل روماتوئید مثبت (Rheumatoid factor) است:

  • برجستگی‌های بدون درد زیر پوست که به آن‌ها ندول‌های روماتیسمی (Rheumatoid nodules) می‌گویند و در یک چهارم بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی وجود دارد. این برجستگی‌ها بیشتر در اطراف مفاصل و نقاطی که در حال فشارند، مشاهده می‌شوند، مانند پشت ساعد، آرنج و پشت سر. گاهی این برجستگی‌ها آسیب می‌بینند و عفونی می‌شوند.
  • درگیر شدن بافت ریه و پرده‌های اطراف آن که می‌تواند منجر به تنگی نفس شود.
  • درگیر شدن و آسیب چشم در یک درصد از بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی رخ می‌دهد. در این موارد، چشم ملتهب و قرمز می‌شود و چشم خشکی احساس می‌شود.

توجه: لطفاً به خاطر داشته باشید که این بازنویسی‌ها بر اساس متن اصلی ارائه شده توسط شما است و ممکن است جزئیاتی از اطلاعات پزشکی را نادیده بگیرد. در صورتی که شما یک بیمار هستید و علائمی مشابه روماتیسم مفصلی تجربه می‌کنید، توصیه می‌شود که به پزشک خود مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب را دریافت کنید.

 

روماتیسم مفصلی و التهاب در اطراف تاندون ها

روماتیسم مفصلی و کم خونی

روماتیسم مفصلی و تب

  • خواننده گرامی :

  • پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “روماتیسم مفصلی” مطالعه فرمایید

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ