آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم دیسک گردن

neck-pain-relief-overload-b

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

neck-pain-relief-overload-b

به علت انجام دادن حرکات چرخشی شدید و نامناسب و فشار وارد شده به مهره های گردن و قرار داشتن در وضعیت نامناسب ممکن است مهره های گردن در معرض آسیب و قرار گیرد و بیماری دیسک گردن به وجود آید.

علائم دیسک گردن

یکی از نشانه‌های اصلی بیماری دیسک گردن، درد است. درد دیسک گردن معمولاً در ناحیه پشت گردن، پشت سر و بین دو شانه احساس می‌شود. اگر در بیماری دیسک گردن به ریشه‌های عصبی فشار وارد شود، نشانه‌های فشار به عصب ایجاد می‌شوند.

از این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دیسک گردن و درد

درد بیماران مبتلا به دیسک گردن به شانه ، بازو و ساعد انتشار دارد

  • دیسک گردن و اختلال حسی

بر اساس اینکه در بیماری دیسک گردن به کدام یک از ریشه های عصبی گردن فشار وارد می شود قسمت های مختلفی از اندام فوقانی و دست ممکن است دچار بی حسی و گزگز و یا خواب رفتگی شود.

  • دیسک گردن و اختلال حرکتی

بر اساس این که به این که در بیماری دیسک گردن به کدام ریشه عصبی در گردن فشار وارد شود عضلات متفاوتی در اندام فوقانی و گردن دچار کم شدن قدرت می شوند .

انواع درد دیسک گردن

  • درد مکانیکی دیسک گردن

درد مکانیکی دیسک گردن موضعی است و بیمار آن را در ستون فقرات یا خیلی نزدیک به مهره‌ها حس می‌کند. بیمار مبتلا به دیسک گردن در صبح و هنگام بیدار شدن از خواب دردی نمی‌پذیرد و با آرامی و با انجام فعالیت‌های روزانه، درد آن زیاد می‌شود تا جایی که در شب به اوج خود می‌رسد.

  • درد انتشاری دیسک گردن

دردهای انتشاری ناشی از دیسک گردن عمدتاً در دست‌ها احساس می‌شوند و ممکن است در ناحیه شانه، بازو، ساعد و کف دستها تجربه شود.

درد انتشاری ناشی از دیسک گردن در بالای دست‌ها به صورت برق‌گرفتگی و کوفتکی حس می‌شود. وقتی که به نوک انگشتان می‌رسد، شدت درد کاهش می‌یابد و بیمار احساس بی‌حسی می‌کند.

به گونه‌ای که وقتی بین انگشت سبابه و شست بیمار کاغذی قرار می‌گیرد، به سادگی می‌توان کاغذ را از بین انگشتان خارج کرد.

پزشک با استفاده از انگشتان بی‌حس شده، می‌تواند تشخیص دهد که فشار بر روی کدام یک از ریشه‌های عصبی وارد شده است. به عنوان مثال، بی‌حس شدن انگشت وسط دست می‌تواند نشانه فشار بر روی ریشه هفتم باشد و بی‌حس شدن انگشت کوچک نشانه آسیب ریشه هشتم گردن باشد.

 

تشخیص دیسک گردن

پزشک می تواند از روش های تشخیصی دیسک گردن مانند رادیوگرافی ساده ، ام آر آی و نوار عصب اطلاعات کامل تری را در مورد بیماری دیسک گردن به دست آورد  و بنابراین تصمیم صحیحی برای درمان دیسک گردن در نظر بگیرد

healthcare_banner

درمان دیسک گردن

  • درمان نگهدارنده دیسک گردن

با رعایت کردن برخی نکات ساده بیماری دیسک گردن به راحتی قابل درمان است.

هنگام بیرون زدگی دیسک گردن سیستم التهابی بدن فعال می شود و بدن به صورت خودکار بیماری را از خنثی می کند.

دیسک گردن یک بیماری  خود محدود شونده می باشد. بی حرکت نگه داشتن گردن در درمان بیماری دیسک گردن تاثیر بسیار زیادی دارد به این دلیل که  به مهره های گردن  فشار کمتری وارد می شود و به مرور بیرون زدگی دیسک به جای اولیه خود باز می گردد.

برای بی حرکت نگه داشت گردن می توان از گردنبند طبی استفاده کرد.

  • درمان جراحی دیسک گردن

در صورتی که بعد از درمان های نگهداره دیسک گردن در بیمار همچنان نشانه هایی از بیماری دیسک گردن وجود داشته باشد باید درمان جراحی دیسگ گردن انجام شود.

بیمارانی که به برای درمان دیسک گردن به عمل جراحی نیاز دارند:

اشخاصی که نقص پیشرونده دارند، به این معناست که بیماری دیسک گردن آن‌ها به حدی پیشرفت کرده است که در زمان راه رفتن مشکل دارند. احساس می‌کنند که مانند راه رفتن بر روی برف با ابر یا افتادن روی زمین است، و دست‌های آن‌ها نیز توانایی انجام کار را ندارد و ممکن است دچار نقص عصبی باشند.

افرادی که هیچ نشانه‌ای ندارند و از درد شدید رنج می‌برند، و درمان‌های دیگر برای بیماری دیسک گردن برای آن‌ها موثر نباشد.

بیمارانی که بعد از مدتی استراحت، بیماری دیسک گردن آن‌ها بهبود یافته و در هنگام بازگشت به محل کار نشانه‌های بیماری دیسک گردن در آن‌ها شروع می‌شود.

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “دیسک گردن” مطالعه فرمایید

نویسنده : دکتر فزخانی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ