علائم دیسک گردن

neck-pain-relief-overload-b

به علت انجام دادن حرکات چرخشی شدید و نامناسب و فشار وارد شده به مهره های گردن و قرار داشتن در وضعیت نامناسب ممکن است مهره های گردن در معرض آسیب و قرار گیرد و بیماری دیسک گردن به وجود آید.

علائم دیسک گردن

یکی از نشانه های مهم بیماری دیسک گردن گردن درد است .درد دیسک گردن معمولا در پشت گردن ، پشت سر و بین دو شانه احساس می شود. اگر در بیماری دیسک گردن به ریشه های عصبی فشار وارد شود نشانه های فشار به عصب ایجاد می شود.

از این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دیسک گردن و درد

درد بیماران مبتلا به دیسک گردن به شانه ، بازو و ساعد انتشار دارد

  • دیسک گردن و اختلال حسی

بر اساس اینکه در بیماری دیسک گردن به کدام یک از ریشه های عصبی گردن فشار وارد می شود قسمت های مختلفی از اندام فوقانی و دست ممکن است دچار بی حسی و گزگز و یا خواب رفتگی شود.

  • دیسک گردن و اختلال حرکتی

بر اساس این که به این که در بیماری دیسک گردن به کدام ریشه عصبی در گردن فشار وارد شود عضلات متفاوتی در اندام فوقانی و گردن دچار کم شدن قدرت می شوند .

انواع درد دیسک گردن

  • درد مکانیکی دیسک گردن

درد مکانیکی دیسک گردن موضعی است و بیمار آن را در ستون فقرات و یا خیلی نزدیک به مهره ها حس می کند.

 بیمار مبتلا به دیسک گردن صبح و موقع بیدار شدن از خواب دردی ندارد و به آرامی و با انجام فعالیت های روزانه درد آن زیاد می شود به گونه ای که درد در شب به اوج خود می رسد

  • درد انتشاری دیسک گردن

دردهای انتشاری دیسک گردن معمولا در دست ها حس می شوند و می توانند در شانه، بازو ، ساعد و کف دست ها احساس شوند.

درد انتشاری دیسک گردن در بالای دست ها نیز به صورت برق گرفتگی و کوفتکی احساس می شود و وقتی به نوک انگشتان می رسد شدت درد کمتر شده و بیمار احساس بی حسی پیدا می کند.

به گونه ای که وقتی بین انگشت سبابه و شست بیمار مبتلا به دیسک گردن کاغذی قرار می گیرد به سادگی می توان آن کاغذ را از بین انگشتان خارج کرد.

پزشک از انگشتان بی حس شده می تواند تشخیص دهد که به کدام یک از ریشه های عصبی فشار وارد شده است مثلا بی حس شدن انگشت وسط دست می تواند به معنای فشار بر روی ریشه هفتم و بی حس شدن انگشت کوچک نشانه آسیب ریشه هشتم گردن باشد.

تشخیص دیسک گردن

پزشک می تواند از روش های تشخیصی دیسک گردن مانند رادیوگرافی ساده ، ام آر آی و نوار عصب اطلاعات کامل تری را در مورد بیماری دیسک گردن به دست آورد  و بنابراین تصمیم صحیحی برای درمان دیسک گردن در نظر بگیرد

healthcare_banner

درمان دیسک گردن

  • درمان نگهدارنده دیسک گردن

با رعایت کردن برخی نکات ساده بیماری دیسک گردن به راحتی قابل درمان است.

هنگام بیرون زدگی دیسک گردن سیستم التهابی بدن فعال می شود و بدن به صورت خودکار بیماری را از خنثی می کند.

دیسک گردن یک بیماری  خود محدود شونده می باشد. بی حرکت نگه داشتن گردن در درمان بیماری دیسک گردن تاثیر بسیار زیادی دارد به این دلیل که  به مهره های گردن  فشار کمتری وارد می شود و به مرور بیرون زدگی دیسک به جای اولیه خود باز می گردد.

برای بی حرکت نگه داشت گردن می توان از گردنبند طبی استفاده کرد.

  • درمان جراحی دیسک گردن

در صورتی که بعد از درمان های نگهداره دیسک گردن در بیمار همچنان نشانه هایی از بیماری دیسک گردن وجود داشته باشد باید درمان جراحی دیسگ گردن انجام شود.

بیمارانی که به برای درمان دیسک گردن به عمل جراحی نیاز دارند:

افرادی که  نقص پيشرونده دارند به این معنا که بیماری دیسک گردن آن ها آن چنان پیشرفت کرده باشد که در راه رفتن هم دچار مشکل داشته باشند و حس کنند که موقع راه رفتن  بر روی برف و با ابر قدم می گذارند و یا  زمین بخورند و دست های آن ها نیز توانایی انجام دادن کار را نداشته باشد و دچار نقص عصبی باشند.

افرادی که هیچ نشانه های ندارند و  از درد بسیار شدید رنج می برند و درمان های دیگر دیسک گردن برای آن ها موثر نباشد

بیمارنی که بعد از مدتی استراحت بیماری دیسک گردن آن ها رفع شده و موقع بازگشت به محل کار نشانه های بیماری دیسک گردن در آن ها شروع  می شود

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه "دیسک گردن" مطالعه فرمایید

نویسنده : دکتر فزخانی

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)