آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

علائم درد زیر شست پا یا استخوان سزاموئید و درمان آن

3076_orig

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

در زیر مفصل اصلی شست که به آن مفصل متاتارسوفالانژیال اول میگویند دو استخوانچه کوچک بنام سزاموئید وجود دارد که در صورت آسیب یا التهاب میتوانند موجب بروز درد شست پا و ناراحتی برای فرد شوند.

علائم مشکلات استخوان سزامویید

مهمترین علامت مشکلات استخوان سزاموئید، احساس درد در زیر مفصل اصلی شست پا است. در این موارد حرکت شست پا بخصوص در موقع راه رفتن شدت درد را افزایش میدهد. فشار دادن به زیر مفصل شست پا با انگشت و یا حرکت دادن شست پا به پشت هم معمولا موجب شدیدتر شدن درد شست پا میشود.

در برخی از بیماران، حرکت نامناسب می‌تواند منجر به ایجاد احساس کلیک و درد ناهنجار در منطقه شست پا شود. همچنین، برخی از بیماران ممکن است احساس بی‌حسی در پوست بین شست پا و انگشت دوم داشته باشند. این علائم ممکن است ناشی از تغییرات ساختاری یا فشار بر عصب‌ها و بافت‌ها در این منطقه باشند. در صورت تجربه این علائم، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا ارزیابی دقیقی از وضعیت شما صورت گیرد و درمان مناسب مشخص شود.

تشخیص مشکلات استخوان سزاموئید معمولا با توجه به مشکلات بیمار و انجام معاینه به توسط پزشک انجام میشود. تهیه رادیوگرافی خاصی به نام Axial view از شست پا میتواند استخوان های سزاموئید رو مشکلات احتمالی آن را بهتر نشان دهد. در صورتی که رادیوگرافی آگزیال نتواند علت درد شست پا را مشخص کند پزشک معالج ممکن است از اسکن رادیوایزوتوپ و یا ام آر آی برای مشخص کردن تشخیص کمک بگیرد.

درمان مشکلات استخوان سزاموئید

شروع درمان مشکلات استخوان سزاموئید در اکثر موارد با استفاده از روش‌های غیرجراحی انجام می‌شود. این روش‌ها معمولاً موجب کاهش علائم بیمار می‌شوند. اما در صورتی که درمان غیرجراحی به خوبی عمل نکند، پزشک ممکن است تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرد. اقدامات غیرجراحی مهمترین روش‌های درمان مشکلات استخوان سزاموئید عبارتند از:

  • استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
  • استفاده از پد های مخصوص به شکل J که در داخل کفش گذاشته میشود تا فشار بر روی استخوان سزامویید را کاهش دهد
  • کم کردن ارتفاع پاشنه کفش تا فشار کمتری به پنجه وارد شود
  • تزریق داروهای کورتیکوستروئیدی در اطراف استخوان های سزاموئید به توسط پزشک
  • گچ گیری پا و بعد از آن استفاده از کفش های با کفی محکم و سفت در موارد شکستگی استخوان های سزامویید

در صورتی که اقدامات غیرجراحی مورد استفاده قرار گیرند و باعث کاهش درد بیمار نشوند، ممکن است پزشک تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرد. یکی از روش‌های جراحی رایج برای درمان مشکلات استخوان سزاموئید، خارج کردن استخوان سزاموئیدی است که ممکن است به علت درد به بیمار ارتباط داده شود. در برخی موارد، اگر علت درد عدم جوش در محل شکست است، ممکن است از پیوند استخوان برای تسریع فرایند جوش دادن استخوان استفاده شود.

منبع: ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

دیسک کمر, در در ناحیه کمر, درمان دیسک کمر

دیسک کمر

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ بیماری دیسک کمرشاید شما هم تا

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ