آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درد دنبالچه و علائم آن

images (4)

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹

درد ناحیه دنبالچه است که معمولاً به خاطر نشستن ناگهانی ایجاد می‌شود. درد دنبالچه درد نسبتاً شایعی در انتهای ستون فقرات به شمار می‌آید که به استخوان خاجی و بین پاها انتشار می‌یابد. شیوع آن در زنان بیش از مردان است. از علل شایع آن می‌توان به ضربه مستقیم ناشی از لگد یا زمین خوردن با نشیمنگاه اشاره کرد. از سایر علل آن می‌توان به کشیدگی لیگامان‌های خاجی دنبالچه‌ای Sacrococcygeal ، زایمان طبیعی و شکستگی استخوان دنبالچه و التهاب مفصل استخوان دنبالچه با خاجی اشاره نمود.

علائم درد دنبالچه

علامت مشخصه کوکسیدینی Coccydynia، درد دنبالچه موقع فشار مستقیم روی آن است مثلا موقعی که بیمار روی محل سفتی می نشیند دچار درد روی دنبالچه می شود. این درد معمولا با ایستادن و راه رفتن کاهش می یابد. علائم دیگر عبارتند از

درد شدید و ناگهانی وقتی بیمار از حالت نشسته بلند می شود. منشا این درد به علت عملکرد عضلاتی است که به دنبالچه چسبیده اند و موقع برخاستن منقبض شده و دنبالچه را حرکت می دهند.

گاهی اوقات بیمار بر اثر نشستن روی محل سفت درد ندارد و درد در موقع نشستن روی محل نرم بوجود می آید. در این بیماران دنبالچه قابلیت تحرک زیادی دارد. در حالت معمول در هنگام نشستن روی زمین، تماس زمین با دو استخوان در دو طرف و زیر لگن به نام ایسکیوم است. در موقع نشستن روی محل نرم، به عوض اینکه نیروی از محل نشستن مستقیما به لگن خاصره وارد شود به دنبالچه وارد می شود و اگر دنبالچه فرد قابلیت حرکت زیاد داشته باشد بر اثر فشار محل نشستن حرکت کرده و این حرکت موجب درد می شود.

درد در موقع اجابت مزاج

وقتی بیمار در حالت نشسته به پشت لم می دهد درد بیشتر می شود و بیمار ترجیح می دهد در موقع نشستن بیشتر به جلو خم شود. علت این است که موقع لم دادن به عقب فشار بیشتری به استخوان دنبالچه وارد می شود.

درد عمقی که ممکن است همیشه در ناحیه دنبالچه احساس شود.

فشار با انگشت به ناحیه دنبالچه دردناک است.

درد ممکن است به ران ها تیر بکشد

درد ممکن است در حین عادت ماهانه افزایش یابد

ممکن است فرد احساس کند محل نشستن وی ناپایدار است.

اگر بیماری مدت طولانی ادامه یابد بیمار ممکن است به علت ترس از نشستن و به علت ایستادن طولانی دچار درد در کف پاها شود. بیمار ممکن است به علت بد نشستن روی صندلی ( برای کاهش دادن درد دنبالچه) دچار کمر درد شود. کم خوابی و اضطراب و افسردگی هم می تواند از عوارض ابتلا دراز مدت به این بیماری باشد.

منبع : ویکی پدیا , دکتر فروغ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی تهران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ