نخاع ستونی متشکل از رشته ها و سلول های عصبی فراوان است که درون لوله ای استخوانی به نام ستون فقرات قرار گرفته است. به هر علتی که این لوله استخوانی تنگ شود می تواند نخاع را تحت فشار قرار دهد. وقتی این تنگی در ستون مهره گردنی ایجاد شود آن را تنگی کانال نخاعی گردنی می گویند.

تنگی کانال نخاع گردنی می تواند در ناحیه گردن ایجاد درد کند. گاهی هم اصلا دردی در گردن وجود ندارد. با این حال عمده علائم این بیماری علائم عصبی است که در اثر فشار به نخاع و یا فشار به ریشه های عصبی که از نخاع خارج می شوند بوجود می آید. در صورتی که خود نخاع تحت فشار قرار گیرد علائمی ایجاد می شود که به آن میلوپاتی می گویند.

علائم آن بصورت کاهش قدرت دست ها خصوصاً در انگشتان می شود. حرکات ظریف دست و انگشتان مختل می شود و در پاها احساس سنگینی در راه رفتن ایجاد می شود و اختلال حسی سوزش در اندام های فوقانی و تحتانی و اختلال حرکتی و حسی می شود.

تشخیص تنگی کانال نخاعی گردن

پزشک بعد از توجه به گفته های بیمار در مورد مشکلاتش وی را معاینه می کند. استفاده از روش های تصویربرداری مانند رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن و ام آر آی و همچنین کمک گرفتن از الکترومیوگرافی می تواند به تشخیص تنگی کانال نخاعی گردن کمک کند.

 درمان تنگی کانال نخاعی گردن

وجود این علائم اگر به علت تنگی کانال گردن باشد که می توان با MRI بررسی کرد نیاز به عمل جراحی و باز کردن کانال نخاعی دارد.

منبع: ایران ارتوپد , وبلاگ دکتر فروغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ