علائم,نشانه ها و درمان دررفتگی مچ پا

66994

به آسیب دیدگی لیگامان مثلثی شکل ( دلتویید )‌ مچ پا ، پیچ خوردگی مچ پا گفته می شود و به دنبال پیچش پا به سمت داخل و یا چرخش خارجی پا اتفاق می افتد.

علائم و نشانه های دررفتگی مچ پا

-تغییر شکل مفصل
درد مچ پا به صورت  شدید در سطح مفصل که با تغییر وضعیت بدتر می شود.
-تورم اطراف مفصل
– تغییر رنگ اطراف مفصل
– ناتوانی در حرکت دادن تاحیه صدمه دیده
– اختلاف ظاهری در مقایسه با مفصل سالم
– حساسیت موضع به لمس یا فشار (تندرنس)

 درمان در رفتگی مچ پا

آزمون های تشخیص دررفتگی مچ پا می توانند شامل رادیوگرافی ، سی تی اسکن یا ام .آر.آی از ناحیه آسیب دیده باشند.درمان «ایکب » (استراحت ، یخ ، کمپرس ، بالا بردن )

در ۲۴ ساعت اول روی مفصل آسیب دیده یخ بگذارید. یخ را در یک کیسه پلاستیکی گذاشته ، با یک پارچه نازک آن را از پوست جدا کنید. با دست خود یا یک بانداژ کشی آن را روی مفصل نگه دارید.

بسته به توانایی خود در تحمل سرما به طور مداوم یا متناوب کیسه یخ را روی مفصل تا ۲ ساعت نگه دارید. درمان دررفتگی مچ پا با استفاده از یخ را با فواصل ۲ ساعته به مدت ۲۴ ساعت ادامه دهید.پس از ۲۴ ساعت ، می توانید درمان با یخ را ادامه دهید یا به گرم کردن تبدیل کنید.

برای گرم کردن ، مفصل را در آب داغ قرار دهید یا هر ۲ ساعت یا هر وقت که ممکن باشد، به مدت ۱۵ دقیقه از گرما استفاده کنید. در ۲۴ ساعت اول گرم کردن را انجام ندهید زیرا ممکن است باعث افزایش خونریزی و تورم و طولانی شدن زمان بهبودی گردد.

هر وقت که ممکن باشد، مفصل را بالا ببرید (به ویژه هنگام خوابیدن ) تا تورم کاهش یابد.ممکن است برای ترمیم رباط هایی که به شدت دچار پارگی شده اند، جراحی لازم باشد.

ممکن است برای پیچ خوردگی های شدید یا پس از جراحی ، آتل لازم باشد. پس از برداشت آتل باید تا مدتی از بانداژهای حمایت کننده استفاده کنید.

منبع : بهارینه   دکتر فروغ

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس