آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

عفونت کف دست و فضای تنار

2404_orig

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

عفونت فضای وسطی کف دست

فضای میانی کف دست یا Middle palmar space، یک فضای مجازی است که بین استخوان‌های متاکارپ و عضلات اینتراوسئوس از یک طرف و تاندون‌های فلکسور انگشتان ۳ و ۴ که از کف دست عبور می‌کنند، تشکیل می‌شود. این فضا ممکن است به علت فعالیت میکروب‌ها، عفونت دچار شود.

میکروب‌ها می‌توانند به این فضا منتقل شوند، از طریق انتشار از عفونت غلاف تاندون انگشتان دست یا از طریق مجاورت با بافت‌های دیگر یا از طریق زخم نافذ در این ناحیه. علائم این عفونت شامل درد و تورم شدید در کف دست است. تورم معمولاً به قدری شدید می‌شود که دست شبیه یک دستکش بادکرده به نظر می‌رسد. بیمار قادر نیست انگشتان وسطی خود را حرکت دهد. پوست کف دست ممکن است قرمز و گرم شود. همچنین، چرک در فضای میانی کف دست جمع می‌شود و در صورت عدم درمان، پس از چند روز به سر پوست باز می‌کند.

عفونت فضای تنار

فضای تنار یا Thenar space، یک فضای مجازی در کف دست است که بین استخوان‌های متاکارپ و عضلات بین استخوانی از یک طرف و تاندون‌های فلکسور ۱ و ۲ و عضلات تنار از طرف دیگر تشکیل می‌شود.

این فضا توسط یک پرده از فضای میانی کف دست جدا شده است. انتقال میکروب‌ها به این فضا می‌تواند از طریق انتشار عفونت از غلاف تاندون‌های فلکسور انگشتان یا از طریق زخم‌های نافذ در ناحیه تنار یا از طریق انتشار عفونت از فضای میانی کف دست ایجاد شود. در این عفونت، درد و تورم شدید در ناحیه تنار وجود دارد و حرکت دادن انگشتان شست و سبابه بسیار دردناک و یا غیرممکن می‌شود. پوست روی تنار قرمز و گرم می‌شود و در صورت عدم درمان، پس از چند روز، چرک به پوست تنار باز می‌کند.

درمان عفونت های فضای وسطی کف دست و تنار

مهمترین اصول درمان این عفونت ها عبارتند از

  • تجویز آنتی بیوتیک مناسب
  • عمل جراحی سریع و تخلیه چرک از فضای عفونی شده
  • بالا نگه داشتن دست
  • بیحرکت کردن دست با آتل و اسپلینت

 

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ