مدت درمان پوکی استخوان زنان

مصرف استروژن برای مدت 7 تا 10 سال بهترین تأثیر را در جلوگیری و درمان پوکی استخوان دارد. تأثیرات درمانی استروژن، رالوکسیفن و کلسی تونین پس از 3 تا 5 سال متوقف می شود و به دنبال آن تراکم استخوان ثابت می ماند یا به طور خیلی آهسته، کاهش می یابد. تأثیرات دراوهای خانواده الندرونات حتی تا 7 سال هم ادامه می یابد. برای باقی ماندن تأثیرات داروهای خانواده ی الندرونات، پس از یک دوره ی 3 ساله ی درمان استاندارد، لازم است هر 2 تا 4 هفته 1 قرص 70 میلی گرم از آن مصرف شود. اگرچه قطع ناگهانی پس از یک دوره ی 3 تا 5 ساله درمان با مواد هورمونی مثل استروژن، رالوکسیفن و کلسی تونین باعث برگشت سریع از دست دادن استخوان می شود. اما ثابت شده که این دوره ی درمان، خطر شکستگی استخوان ها را برای یک دوره ی 10 ساله یا بیشتر به عقب می راند.

 پوکی استخوان در مردان

غیر از فاکتور سن، 30 درصد مردانی که دچار پوکی استخوان می باشند، معمولاً یک علت ثانویه در آن ها پیدا می شود که عبارتند از: مصرف کورتون، کاهش و کمبود هورمون های جنسی، مصرف الکل، بیماری کلیوی و بیماری های کبدی.

برای درمان پوکی استخوان در مردان لازم است همه ی اقدامات ضروری و غیر اختصاصی مثل فعالیت ورزشی مناسب، قطع سیگار، مصرف مرتب ویتامین D و کلسیم در نظر گرفته شود. علاوه بر انجام اقدامات غیر اختصاصی استفاده از الندرونات می تواند به درمان پوکی استخوان در این گروه از بیماران کمک کند. بیمار سطح هورمون های جنسی مثل تستوسترون مورد آزمایش قرار می گیرد و اگر دچار کمبود بود، استفاده از تزریق آمپول تستوسترون به میزان 250 میلی گرم در هر ماه یا 50 میلی گرم ناندرولون در هفته، درمان می شود.

  پوکی استخوان و مصرف کورتون

ورزش های روزانه به میزان 20 تا 30 دقیقه در روز و انواع ورزش که وزن بدن بر استخوان ها سنگینی می کند مثل تند راه رفتن یا آهسته دویدن به همراه مصرف روزانه ویتامین D وکلسیم از اولین اقدامات لازم در درمان پوکی استخوان به علت مصرف کورتون می باشد. پس از آنکه کورتون برای یک بیمار شروع می شود و لازم است با مقادیر بالا برای چندین ماه ادامه یابد، در 6 تا 24 ماه اول، دفع کلسیم از کلیه ها را افزایش می دهد بنابراین لازم است در این دوره از داروهایی که دفع کلسیم را کاهش می دهند مثل هیدروکلروتیازید به میزان 50 میلی گرم در روز استفاده شود، اما از آنجایی که این دارو، پتاسیم بدن را دفع می کند باید پتاسیم خوراکی اضافی به بیمار داده شود. مصرف استروژن در خانم ها و مصرف تستوسترون (250 میلی گرمی هر 3 هفته یک بار عضلانی) در آقایانی که کورتون مصرف می کنند باعث درمان پوکی استخوان ناشی از مصرف کورتون می شوند. علاوه بر درمان های فوق اگر یک بیمار لازم است مقادیر بالاتر از 30 میلی گرم پردنیزولون را برای مدت بیشتر از 3 ماه استفاده کند، مصرف الندرونات به میزان 10 میلی گرم در روز یا 70 میلی گرم در هفته، گامی مؤثر در کنترل و درمان پوکی استخوان این بیماران می باشد.

در تمامی بیماری  پوکی استخوان وقتی مورد درمان قرار می گیرند، بر اساس در نظر گرفتن یک سری فاکتورها می توان پاسخ به درمان را ارزیابی کرد. به عنوان مثال وقتی داروی خوراکی ضددیابت را برای یک بیمار آغاز می کنیم، از او می خواهیم دو هفته پس از شروع درمان، آزمایش قند ناشتا را تکرار کند اگر کلسترول بالای یک بیمار را درمان می کنیم، از او می خواهیم تا ماه بعد با آزمایش جدید به ما مراجعه کند. برای آگاهی از میزان پاسخ بیمار به درمان پوکی استخوان که آن را بر اساس اندازه گیری و سنجش تراکم استخوان شروع کرده ایم، یکسال زمان نیاز داریم. وقتی درمان آغاز شد (استروژن، رالوکسی فن، کلسی تونین، الندرونات ….) و یکسال از آغاز درمان گذشت، دانسیتومتری یا تراکم استخوان را تکرار می کنیم، اگر میزان تراکم 2 درصد افزایش یافته بود، نشان دهنده ی پاسخ مناسب به درمان است بنابراین درمان را ادامه داده و پس از آن هر سال آن را تکرار می کنیم تا به وضع دلخواه برسیم. معمولاً پس از یک دوره ی درمان 3 تا 5 ساله به اعداد دلخواه می رسیم. اگر پس از یکسال درمان، کمتر از 2 درصد افزایش تراکم استخوان داشته باشیم، باید در مقدار داروها یا نوع آن ها تجدید نظر کنیم.

برای آشنایی بیشتر با بیماری پوکی استخوان کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ