طب سوزنی برای آرتروز گردن

 post_image

ارتروز در مهره هاي گردني شايع است . در حقيقت اين تغييرات تا حدودي در تمام افراد بالاي 50 سال ديده مي شود . تغييرات دژنراتیو به طور طبيعي در ساختمان غضروف ها وليگامان ايجاد مي شود . استرس هاي مكرر ناشي از فعاليت روزانه در اين ناحيه بسيار متحرك ، اين پديده را تسريع مي كند . گرفتاري ازديسك بين مهره اي شروع مي شود  و به طور ثانويه بر مفاصل بين مهره ي خلفي   اثر ميگذارد .

علائم باليني ارتروز گردن

ممكن است آرتروز ، در حالي كه در راديوگرافي كاملا پيشرفته نشان مي دهد ، هيچگونه علامت باليني ايجاد نكند و بالعكس در مراحل اوليه كه راديوگرافي منفي است ، علامت دار باشد . واكنش التهابي نسج نرم در اطراف سطوح مفصلي براي ايجاد علائم لازم است . معمولا يك صدمه ی  شديد مثل چرخش ناگهاني سر به اطراف يا نگاه به بالا و يا صدمات  مكرر خفيف مثل فعاليت هايي كه به حركت دائمي گردن نياز دارد ، براي ايجاد التهاب در پوشش مفصلی كافي هستند .

علائم موضعي ارتروز گردن

1 . درد مبهم مداوم كه با فعاليت و ايستادن افزايش و با خوابيدن ؛ استراحت ، گرماي موضعي كاهش مي يابد .
2 . دردي كه با فشار سر بر گردن افزايش مي يابد .
3 . انقباض عضلانی همه عضلات گردن بطور مشخص وجود دارد .
4 . كاهش انحنا ی  گردني به علت آرتروز و اسپاسم عضلاني ديده مي شود .
5. احساس ضعف و ناتواني در نگهداري سر بعد از يك دوره كوتاه مدت ، از علايم شاخص است .
6 . درد حاد و کاملا موضعي در قسمت خارجي روي مفصل ملتهب وجود دارد .
7 . حركت گردن در همه جهات محدود است .

درمان ارتروز گردن با طب سوزنی

برای درمان یا کنترل این بیماری از روشهای مختلفی  استفاده میگردد ازجمله استراحت گردن, فیزیوتراپی , ماساژ, استفاده از گردنبندهای طبی با تجویز پزشک براي حمايت فقرات گردني . در صورت لزوم بيمار تغيير شغل مي دهد .  كاربرد گاهگاهي گرما و دوره هاي ، استراحت ، مانع بروز حملات خواهد شد . آب و هواي گرم و خشك علائم را تخفيف مي دهد اما بر پديده دژنراتيو بي اثر است . طب سوزنی در درمان و پیشگیری  گردن درد و دردهای حاصله از آرتروز گردن بسیار موثر است . طب سوزنی  با مکانیسم تحریک عصبهای موضعی و کاهش التهاب سبب تخفیف درد و انقباضات عضلات گردنی میشود .معمولا طی 4-5 جلسه درمانی بیمار احساس بسیار خوبی نسبت به سرعت بازگشت  سلامت  خود دارد. عوامل متعددی ممکن است درد را تشدید کند ازجمله استرس , اضطراب , نگرانی و بی خوابی که یک پزشک طب سوزنی به راحتی میتواند انها را کنترل کند .بعد از درمان بیمار باید زیر نظر دکتر در صورت نیاز عضلات گردن خود را تقویت کند تا از عود مکرر بیماری جلوگیری گردد.از آنجائی که در طب سوزنی دارو استفاده نمی شود  و سرعت درمان نیز بالا است و بیمار نه تنها برای درد بلکه برای کنترل استرس ها و بیخوابی های خود نیز میتواند همزمان تحت درمان قرار بگیرد و از عوامل تشدید کننده جلوگیری کند این طب در کمک به درمان این بیماران بسیار ارزشمند است.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب طب سوزنی و آرتروز گردن را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طب سوزنی برای آرتروز گردن مطالعه فرمایید.

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)