آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

ایجاد شکستگی گردن

شکستگی-گردن

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹

ستون مهره های گردنی انسان دارای هفت مهره می باشدو شکستگی هر کدام از این مهره ها را شکستگی گردن میگویند.

علل شکستگی  گردن

شکستگی گردن معمولاً بر اثر ضربات بسیار شدید اتفاق میفتد. این چنین ضرباتی بیشتر در تصادفات رانندگی یا سقوط از ارتفاع ایجاد می شود. در حین برخی از فعالیت های ورزشی هم ممکن است فرد دچار شکستگی مهره های گردنی شود. مثلاً افتادن یک ژیمناست از روی حلقه در حین پشتک زدن یا به زمین خوردن یک سوارکار از اسب یا برخورد سر یک شناگر شیرجه زدن به کف استخر کم عمق همگی میتوانند موجب شکستگی مهره گردنی شوند.

عوارض شکستگی  گردن

خطرناک ترین عارضه شکستگی مهره های گردن آسیب نخاع است.  زیرا نخاع از داخل ستون مهره گردنی عبور می کند و شکستگی مهره می تواند به نخاع گردنی آسیب وارد کند. این آسیب مهره های گردن و شکستگی هر یک از انها میتواند موجب فلج هر چهار دست و پا و حتی مرگ شود.

اقدامات اولیه درمان شکستگی گردن

در هر بیماری که دچار آسیب شدید بدنی بدنبال ضربه های ذکر شده گردیده است قبل از هر گونه حرکت دادن بیمار، باید گردن بی حرکت شود. این امر بخصوص در مورد بیماران بیهوش شده باید رعایت شود. در هر کدام از این بیماران ممکن است شکستگی گردن وجود داشته باشد. در صورت وجود شکستگی هر گونه حرکت در گردن ممکن است موجب آسیب های جبران ناپذیر به نخاع شود.
پرسنل اورژانس به محض مواجهه با چنین بیماری ابتدا گردنبند طبی مخصوصی را به دور گردن بیمار می بندند و سپس وی را به آمبولانس منتقل میکنند. تا وقتی بیمار در بیمارستان از ناحیه گردن عکس بگیرد و پزشک از سلامت ستون مهره گردنی مطمئن نشود این گردنبند به گردن بیمار بسته باقی میماند. پزشک ارتوپد برای تشخیص این شکستگی ها از رادیوگرافی معمولی و سی تی اسکن استفاده میکند و برای بررسی آسیب احتمالی نخاع ممکن است از ام آر آی استفاده کند.

درمان شکستگی مهره های گردن

درمان شکستگی مهره های گردن بسته به اینکه شکستگی در کدامیک از مهره های گردنی ایجاد شده و شکل و شدت شکستگی مهره های گردن چگونه است متفاوت میباشد. شکستگی های خفیف ممکن است با پوشیدن یک بریس گردنی به مدت ۸-۶ هفته بهبود یابند و شکستگی های شدید معمولاً نیاز به عمل جراحی دارند.نوع درمان شکستگی مهره های گردن را پزشک متخصص با توجه به شرایط فرد اسیب دیده تشخیص داده و تعیین می کند.

پیشگیری از شکستگی  گردن

با رعایت موارد زیر میتوان از شکستگی  مهره های گردن پیشگیری کرد:

۱- همیشه در اتومبیل از کمربند ایمنی استفاده کنید.
۲- هیچوقت در استخرهای کم عمق شیرجه نزنید.
۳-در حین ورزش های پرتحرک از وسایل و تجهیزات مناسب استفاده کنید.

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب شکستگی مهره های گردن و درمان آن را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شکستگی گردن مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط

شاک‌ویو تراپی

تاریخ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ مرکز توانبخشی دکتر فرخانی دارای جدیدترین

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ