آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

شکستگی گردن استخوان کف دست یا متاکارپ

index

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

 

 [sbu_post_image]

در کف دست انسان، پنج استخوان وجود دارد که به آنها استخوان‌های متاکارپ معروفند. این استخوان‌ها به شکل مدادهای کوتاهی طراحی شده‌اند. قسمتی از این استخوان‌ها که با انگشت‌ها مفصل می‌شود، برجسته و گرد شده است. این بخش را سر استخوان متاکارپ می‌نامند. وسط هر استخوان متاکارپ، تنه‌اش مشخص است و بین سر و تنه، گردن استخوان متاکارپ نامیده می‌شود.

ایجاد شکستگی گردن متاکارپ در ناحیه کف دست

شکستگی گردن استخوان متاکارپ را شکستگی بوکسورها Boxer’s fracture هم میگویند. علت این نامگذاری مکانیسم ایجاد این شکستگی است. شایعترین علت ایجاد شکستگی گردن متاکارپ مشت زدن به جسم سخت است. البته این شکستگی در بوکسورهای واقعی کمتر دیده شده و بیشتر در درگیری های خیابانی مشاهده میگردد.

اگرچه این شکستگی میتواند در گردن هر کدام از استخوان های متاکارپ کف دست ایجاد شود شایعترین محل بروز آن متاکارپ پنجم دست است یعنی همان متاکارپی که در امتداد انگشت کوچک دست قرار دارد.

علائم شکستگی گردن متاکارپ در کف دست

نشانه‌های اصلی شکستگی گردن متاکارپ درد در محل شکستگی است که با حرکت دادن دست یا انگشتان تشدید می‌شود. دست ممکن است ورم و یا کبود پیدا کند، به ویژه در پشت دست در ناحیه‌ای که شکستگی رخ داده است.

هنگام مشت کردن انگشتان، برجستگی گرد در محل اتصال استخوان‌های متاکارپ و انگشتان دیده می‌شود که به آنها “Knuckle” می‌گویند. در شکستگی‌های گردن متاکارپ که با جابجایی همراه هستند، این برجستگی ممکن است محو شده و به وضوح قبل از شکستگی دیده نشود.

تشخیص قطعی این نوع شکستگی با استفاده از رادیوگرافی ساده کف دست انجام می‌شود.

درمان شکستگی گردن متاکارپ در کف دست

 در صورت شک به این شکستگی قبل از رساندن بیمار به پزشک میتوان اقدامات زیر را انجام داد

  •  جهت کاهش تورم و درد می توان از کیسه ی حاوی خرده های یخ در محل شکستگی استفاده کرد. این کار موجب کاهش تورم در محل شکستگی میشود
  •  بالا نگه داشتن اندام مبتلا هم میتواند به کاهش تورم کمک کند
  •  در صورت وجود زخم در محل درد و تورم، با توجه به احتمال بالای عفونت باید محل را با آب و صابون شستشو داده و با گاز تمیز پوشاند

درمان این شکستگی در اکثر موارد با استفاده از آتل انجام می‌شود. ابتدا، در صورت جابجایی قطعات شکستگی، پزشک اقدام به جابجایی آنها می‌کند و سپس از نوع خاصی از آتل گچی به نام “ناودان اولنار” برای بی‌حرکت کردن قطعات شکستگی استفاده می‌کند. در موارد کم، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی برای درمان این شکستگی وجود داشته باشد. در صورت نیاز به جراحی، پس از جابجایی، بسته یا باز قطعات شکسته شده توسط پین یا پلاک به یکدیگر متصل می‌شوند.

 اقدامات لازم پس از درمان

در صورت استفاده از آتل برای درمان این شکستگی، بیمار باید دست خود را تا چند روز به گردن آویزان کند و آن را پایین نیاورد. این اقدام هدف از جلوگیری از افزایش تورم است. اگر تورم افزایش یابد یا درد در منطقه شکستگی افزایش یابد، بیمار باید دوباره به پزشک خود مراجعه کند.

 

 

 

مقالات مرتبط

درمان سردرد

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷  [sbu_post_image] عمدتا سردردها بطور شایع به

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ