[sbu_post_image]

چسبیده بودن انگشتان پا یا سینداکتیلی Syndactyly عارضه ای مادرزادی است که شیوع آن حدود یک در هر 2000 تولد است. در این عارضه ممکن است دو انگشت به هم بچسبند و یا ممکن است این چسبندگی در بیش از دو انگشت پا باشد.

 این چسبیده بودن انگشتان ممکن است به درجات و شدت های مختلفی دیده شود. گاهی اوقات یک پرده پوستی فقط در بند پرگزیمال انگشتان مجاور وجود داشته و فقط بندهای پرگزیمال انگشتان بهم متصل هستند. گاهی اوقات بند های وسطه هم بهم چسبیده اند و در تعدادی ممکن است هر سه بند انگشتان مجاور بهم متصل باشند.

اتصال انگشتان مجاور ممکن است فقط بصورت اتصال پوستی باشد. ممکن است دو انگشت مجاور در عروق و یا اعصاب نیز اشتراک داشته باشند و گاهی اوقات استخوان دو انگشت مجاور هم ممکن است به یکدیگر متصل باشند.

شایعترین نوع انگشتان بهم چسبیده یا سینداکتیلی در پا بصورت اتصال انگشتان دوم و سوم است. علت این وضعیت شناخته شده نیست ولی گاهی اوقات بروز سینداکتیلی زمینه خانوادگی دارد. گاهی اوقات سینداکتیلی همراه با بیماری های ژنیکی خاص مانند سندروم داون است.

چسبیده بودن انگشتان پا مسئله ایست که فقط از لحاظ زیبایی اهمیت دارد و هیچ تاثیری در کارکرد پا ندارد. این وضعیت بیماری محسوب نشده و نیاز به درمان ندارد. در صورت تمایل بیمار و فقط به عنوان یک عمل جراحی زیبایی میتوان دو انگشت را با عمل جراحی از یکدیگر جدا کرد ولی این جراحی مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است با عوارضی همراه باشد.

ایجاد جوشگاه یا بافت اضافه در محل جراحی، آسیب عروقی یا عصبی به انگشت، رشد مجدد پرده بین دو انگشت و یا عارضه در محل پوستی که از آن به عنوان دهنده پیوند پوستی استفاده میشود میتواند از عوارض احتمالی عمل جراحی باشد.

منبع : ایران ارتوپد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس