آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

سیاتیک ؛ تشخیص و درمان

Back-Pain-Myths-and-Facts

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

Back-Pain-Myths-and-Facts

هر گونه فشار بر روی عصب  سیاتیک می‌تواند باعث ایجاد درد در تمام طول عصب شود. این درد به‌طور تدریجی شروع شده و با گذشت زمان افزایش می‌یابددرد سیاتیک می تواند از یک درد خفیف گرفته تا ناتوانی و از کارافتادگی کامل متغیر باشد. احساس خارش، سوزش، بی‌حسی و ضعف عضلانی نیز در سیاتیک  وجود دارد.

تشخیص سیاتیک

تست های تشخیص سیاتیک

برای تعیین اینکه آیا شما دارای سیاتیک هستید یا خیر، پزشکتان از شما درباره اینکه درد تان چگونه آغاز شده و دقیقا آن کجا واقع شده است می پرسد. ممکن است از شما خواسته شود به چمباتمه نشستن، راه رفتن روی پاشنه و انگشتان پا یا بالا بردن پای خود بدون خم شدن زانو را انجام دهید. این تست های عضلانی می تواند به پزشک شما کمک کند تا تحریک شدگی سیاتیک را در شما تعیین کند.

تصویربرداری در تشخیص سیاتیک

پزشک متخصص درمان سیاتیک( متخصص طب فیزیکی و توانبخشی) ممکن است آزمایشات تصویربرداری مانند : سفارش اطلاعات بیشتر در مورد محل و علت عصب سیاتیک  تحریک شده برای دیسک های ستون مهره ها، رباط ها و عضلات را بدهد. سی تی اسکن با استفاده از ماده حاجب نیز می تواند یک عکس مفید از طناب نخاعی و اعصاب را فراهم کند. تعیین علت سیاتیک می تواند به هدایت روند درمان سیاتیک  کمک کند و همچنین می تواند به شناسایی ناهنجاری های استخوانی نیز کمک کند

درمان سیاتیک

 درمان سیاتیک با یخ و گرما

مراحلی که شما می توانید در منزل درد سیاتیک را به سهولت کاهش دهید: گذاشتن حوله گرم یا به خصوص کیسه یخ است که می تواند مفید باشد. اعمال گرما یا یخ به مدت ۲۰ دقیقه هر دو ساعت باید انجام شود و یا سعی کنید متناوبا از گرما و یخ استفاده کنید .

درمان  سیاتیک با دارو

مصرف مسکن ها می تواند به تسکین کوتاه مدت درد سیاتیک کمک کنند. استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند:  ایبوپروفن و ناپروکسن در تسکین درد سیاتیک موثرند.

 درمان سیاتیک با کشش کمر

در حالی که سیاتیک خود را درمان می کنید، سعی کنید خودتان را فعال باقی نگه دارید. حرکت در واقع می تواند به کاهش التهاب و درد سیاتیک  کمک کند. یک فیزیوتراپیست می تواند به شما نشان دهد که چگونه به آرامی، کشش قسمت عقب ران و کمر را انجام دهید. با توجه به وضعیت پزشکی شما، برخی ورزش ها ممکن است توصیه نشود. پزشک ممکن است راه رفتن کوتاه مدت را برای درمان سیاتیک توصیه کند.

درمان سیاتیک با تزریق در ستون فقرات

در موارد شدید، پزشک ممکن است تزریق استروئید به ناحیه ستون فقرات را به منظور کاهش التهاب توصیه کند. این روش، ارائه دارو به طور مستقیم به ناحیه اطراف عصب سیاتیک  و درمان سیاتیک است.

 درمان سیاتیک با جراحی

اگر سیاتیک خود را با توجه به دیسک فتق که هنوز باعث درد شدید بعد از چهار تا شش هفته در شما می شود،  نشان دهد عمل جراحی ممکن است یک گزینه باشد. جراحی بخشی از فتق دیسک را برای از بین بردن فشار بر روی عصب سیاتیک حذف می کند. بعضی از بیماران برای درمان درد سیاتیک از عمل جراحی استفاده می کنند.

برای آشنایی با پیشگیری از کمردرد سیاتیک بر روی لینک لینک کلیک کنید
برای آشنایی با تفاوت های دردهای دیسک کمر و سیاتیک بر روی لینک کلیک کنید

منبع : عصرایران    دکتر باقرپور متخصص مغزو اعصاب تهران

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ