آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

ساییدگی مفاصل

O-20

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

O-20

امروزه یکی از شایعترین علل ناتوانی و مراجعه به پزشکان، دردهای ناشی از ساییدگی مفاصل می باشد. بروز صدا در ناحیه مفاصل و ایجاد درد می تواند هشداری درباره ساییدگی استخوان باشد که در این صورت باید به پزشک مراجعه کرد. افزایش سن، بروز آسیب دیدگی، فقر برخی از ویتامین ها به ویژه ویتامین دی و سابقه بیماری خاص از علل بروز آسیب دیدگی در مفاصل می باشند. اگر در زمان حرکت مفاصل صدایی شبیه تق تق، خرت خرت و یا شبیه سائیده شدن دو چیز را روی هم که همراه با درد است می شنوید (Crepitation) علامتی هشدار دهنده از سائیدگی و یا بروز آرتروز در مفصل است.

سائیدگی مفاصل شایعترین علت درد مفاصل وشایعترین بیماری مفصلی است. مفاصل زانو و لگن بیش از مفاصل دیگر بدن در معرض آسیب قرار دارند. در صورتی که فرد هیچ مشکل خاصی در مفاصل نداشته باشد در مردان از سن ۵۰ سالگی و در زنان از سن ۴۵ سالگی احتمال بروز این بیماری بیشتر است.

گاهی درد و التهاب مفاصل به علت جمع شدن مایع غیر ضروری در قسمت غضروف است که در بعضی موارد شدید بایستی این مایع تخلیه شود که اکثرا بیماران از این کار پرهیز می‌کنند. بیماران نباید هیچ گونه ترسی از این جهت داشته باشند؛ چرا که برای بهبود بیماری این کار لازم است. دیابت، فشار خون و افزایش اسید اوریک خون نیز باعث افزایش احتمال سائیدگی مفصلی می‌گردند. سائیدگی مفصلی معمولاً خود را با درد نشان می‌دهد که با افزایش میزان سائیدگی مقدار درد بیشتر می گردد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ