آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

زخم های دست ناشی از گاز گرفتن انسان

index

تاریخ ۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

ممکن است شما فکر کنید که چگونه یک شخص می‌تواند با گاز گرفتن، شخص دیگری را آسیب برساند. در واقع، این امکان وجود دارد و این حادثه گاهی در بین کودکان رخ می‌دهد. برخی اوقات، وقتی یک فرد شخص دیگری را با مشتی به صورت می‌زند، دندان‌های شخص مورد ضربه به طور ناخواسته دست مشت زننده را زخمی می‌کند. این زخم‌ها به طور معمول در ناحیه پشتی مفصل متاکارپوفالانژیال ایجاد می‌شوند.

زخم‌هایی که ناشی از گاز گرفتن انسان ایجاد می‌شوند، در ابتدا ممکن است به‌نظر کوچک و بی‌اهمیت بیایند، اما واقعاً از جمله زخم‌های خطرناک هستند. بزاق انسان حاوی میکروب‌هایی است که می‌توانند منجر به عفونت‌های خطرناک در محل زخم شوند و حتی باعث تخریب کامل مفصل یا استخوان دست شوند. طبق آمار، یک سوم عفونت‌های دست از زخم‌های ناشی از گاز گرفتن انسان ناشی می‌شوند.

زخم های دست بدنبال گاز گرفتگی

زخم می‌تواند باعث آسیب به تاندون‌ها، عصب‌ها، رگ‌ها یا استخوان شود و علائم آن بسته به بافت صدمه دیده متفاوت خواهد بود. در صورت بروز عفونت، علائمی مانند قرمزی و گرمی در محل زخم، تورم، درد یا ترشح چرکی ممکن است ظاهر شوند. در صورت آسیب به تاندون، فرد ممکن است نتواند انگشتان خود را به درستی حرکت دهد و در صورت آسیب به عصب، ممکن است حس انگشت دچار اختلال شود.

درمان زخم های دست بر اثر گاز انسان

مهمترین نکاتی که باید به آنها توجه کنید عبارتند از

  • قسمت زخم شده را در دهان نکنید. دهان شما پر از میکروب است که میتواند موجب عفونت زخم شود.
  • اگر زخم سطحی است باید فوراً آنرا با آب و صابون یا مواد ضد عفونی کننده شستشو داده و روی آنرا پانسمان میکنیم.
  • در صورت خونریزی از زخم یک گاز یا پارچه تمیز روی آن گذاشته و با فشار مستقیم دست بر روی زخم سعی میکنیم خونریزی را متوقف کنیم. فشار باید حداقل ده دقیقه و بصورت ممتد ادامه یابد. بالا نگه داشتن دست هم در قطع خونریزی مفید است.
  • سریعاً به پزشک مراجعه میکنیم

عموماً، پزشکان این نوع زخم‌ها را به خیاطی نمی‌اندازند. به طور معمول، برای بیمار واکسن یا سرم ضد کزاز تزریق می‌شود. همچنین، بیمار نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک دارد. در صورتی که بافت‌های عضوی آسیب ببینند، ممکن است بیمار به اتاق عمل منتقل شده و درمان‌های جراحی برای او انجام شود.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ