رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی انگشت دست

1158

در بیشتر فعالیت‌های روزانه‌ای که انجام می‌دهیم، به نحوی از انگشتان استفاده می‌کنیم و به همین علت احتمال آسیب‌دیدگی و پیچ‌خوردگی انگشتان بسیار زیاد است.

رگ به رگ شدن مفاصل انگشت از آسیب های شایع دست است. شایعترین مفصل انگشت که رگ به رگ می شود مفصل بین بند میانی و بند پرگزیمال Proximal (بندی که به کف دست می چسبد) انگشت است. در این آسیب، مفصل متورم و دردناک شده و حرکات آن بخصوص خم شدن آن محدود می شود. به علت تورم مفصل ظاهر انگشت بصورت دوکی شکل درمی آید.این آسیب ها معمولا بدنبال ضربات انگشت یا پیچاندن آن ایجاد می شود. بدنبال آن لیگامان هایی که در طرفین مفصل وجود دارند یا کپسول مفصلی پاره شده و خونریزی می کند. نتیجه این کشیدگی یا پارگی، تورم و خونمردگی در اطراف مفصل است.

درمان پیچ خوردگی انگشت دست

در مواردی که درد و تورم کم باشد نیازی به درمان وجود ندارد. در موارد شدیدتر انگشت ورم کرده با چسب به انگشت کناری بسته می شود Buddy taping.

باید دقت کرد که چسب از نوعی باشد که موجب حساسیت پوستی نشود. همچنین چسب نباید محکم به دور انگشت چسبانده شود. انگشت ها 2-1 هفته به هم بسته می مانند. در این مدت بیمار تشویق می شود تا انگشت آسیب دیده را بطور مرتب باز و بسته کند.

نکته مهم در مورد این آسیب اینست که تورم مفصل معمولا بسیار دیر فروکش می کند. این تورم گاهی حتی تا 9-6 ماه هم باقی می ماند ولی بتدریج از شدت آن کاسته شده و از بین می رود.

منبع: کدبانو , ایران ارتوپد

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ