آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

رگ به رگ شدن یا پیچ خوردن انگشت دست و درمان آن

1709_orig

تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۲

آسیب رگ به رگ مفاصل انگشت، یکی از آسیب‌های شایع دست است. مفصل بین بند میانی و بند پرگزیمال (بندی که به کف دست می‌چسبد) در انگشت، شایعترین مفصلی است که ممکن است رگ به رگ شود. در این آسیب، مفصل متورم و دردناک می‌شود و حرکات آن، به ویژه خم شدن، محدود می‌شود. به دلیل تورم مفصل، انگشت به شکل دوکی ظاهر می‌شود.

این آسیب‌ها عموماً ناشی از ضربات به انگشت یا پیچیدگی آن ایجاد می‌شوند. در اثر این آسیب، لیگامان‌هایی که در طرفین مفصل وجود دارند یا کپسول مفصلی پاره می‌شود و خونریزی رخ می‌دهد. نتیجه این کشیدگی یا پارگی، تورم و خون‌ریزی در اطراف مفصل است.

درمان پیچ خوردگی انگشت دست

در مواردی که درد و تورم کم باشد، نیاز به درمان خاصی وجود ندارد. اما در موارد شدیدتر که انگشت ورم کرده است، می‌توان از روش “Buddy Taping” استفاده کرد.

در این روش، انگشت‌ها با استفاده از دو نوار چسب به یکدیگر متصل می‌شوند. نوارهای چسب روی بند میانی و پرگزیمال قرار داده می‌شوند. در انتخاب چسب، باید مراقب بود که نوعی را انتخاب کنید که باعث حساسیت پوست نشود. همچنین حواس داشته باشید که چسب به طور محکم به دور انگشت نچسبد.

انگشت‌ها برای مدت ۱ تا ۲ هفته به هم متصل می‌مانند. در این مدت، تشویق می‌شود که بیمار انگشت آسیب دیده را به صورت منظم باز و بسته کند.

نکته مهم درباره این آسیب این است که تورم مفصل معمولاً بسیار طولانی مدت باقی می‌ماند. این تورم گاهی تا ۶ تا ۹ ماه هم ادامه دارد، اما به تدریج شدت آن کاهش می‌یابد و بهبود می‌یابد.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ