[sbu_post_image]

کشیدگی و رگ به رگ شدن از علل مهم درد گردن است. کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن به علت کشیده شدن و یا آسیب رباط های اطراف ستون مهره گردنی ایجاد می شود.

علائم رگ به رگ شدن گردن

  • گردن درد به خصوص دردی که هنگام حرکت گردن افزایش می‌یابد .
  • سفتی و کاهش محدوده حرکت گردن .
  • دردی که یکی دو روز بعد از آسیب گردن بروز کند و نه بلافاصله بعد از آن .
  • درد یا گرفتگی رگ گردن و گرفتگی عضلانی در سرشانه‌ ها .
  • سردرد، به خصوص در پشت گردن .
  • گلودرد .
  • بی حسی در بازو و دست، یا ضعف یا مورمورشدن در بازوها .
  •  خستگی، اشکال در خواب و ناتوانی در تمرکز .

 

درمان رگ به رگ شدن گردن

 در کشیدگی گردن یک گردنبند طبی نرم دور گردن ببندید.

داروهای مسکن ضد التهابی مانند آسپرین یا بروفن درد رگ گردن را کم می کنند.

در 3-2 روز اول از سرمای موضعی روزی چند بار و هر بار 30-15 دقیقه می توان استفاده کرد. گرمای موضعی هم می تواند درد را کم کند و در درمان رگ به رگ شدن گردن موثر باشد ولی معمولا از گرمای موضعی بعد از گذشت 3-2 روز از ضربه اولیه استفاده می کنند.

پزشک ممکن است از داروهای شل کننده عضلانی برای کاهش اسپاسم عضلات استفاده کند. گاهی اوقات از روش های دیگری مثل ماساژ، اولتراسوند، تراکشن و فیزیوتراپی هم برای کمک به درمان رگ به رگ شدن گردن استفاده می شود. اغلب کشیدگی های گردن در عرض 6-4 هفته خوب می شوند. البته کشیدگی های شدیدتر ممکن است برای بهبودی کامل به زمانی بیش ار این نیاز داشته باشند.

آسیب شلاقی گردن به دلیل حرکت شلاق مانند گردن که حرکتی محکم و سریع به عقب و جلوست، رخ می‌دهد. حرکت شلاقی گردن اغلب در طول تصادف شدید خودرو رخ می‌دهد، اما می‌تواند ناشی از یک حادثه ورزشی، حمله و آزار جسمی یا انواع تروما باشد. علائم و نشانه‌های شایع آسیب شلاقی گردن شامل گردن درد، خشکی گردن و سر درد می‌باشد. بسیاری از افرادی که دچار آسیب شلاقی گردن می‌شوند، در عرض چند ماه پس از یک دوره مصرف داروهای ضد درد، ورزش و درمان‌های دیگر بهبود می‌یابند. برخی از افراد درد مزمن گردن و سایر عوارض را تجربه می‌کنند. آسیب شلاقی گردن ممکن است رگ به رگ شدن یا کشیدگی گردن نیز نامیده شود، اما این اصطلاحات پزشکی، انواع دیگر آسیب‌های گردن را نیز در بر می‌گیرد.

منبع: ایران ارتوپد , همشهری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس