آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

روماتیسم مفصلی و درمان

634654379938718500

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

634654379938718500

روماتیسم مفصلی، بیماری به نسبت شایعی است که حدود یک درصد جامعه را گرفتار می سازد. این بیماری همان گونه که از نامش پیداست، در درجه اول مفاصل را مورد هجوم و تخریب قرار می دهد، ولی واقعیت این است که روماتیسم مفصلی، بیماری همه اعضای بدن است که علاوه بر مفاصل، اندام های مهمی چون ریه ها و قلب را نیز درگیر می سازد.

این بیماری معمولا از ۳۰ سال به بعد سراغ آدم ها می آید و همانند بیشتر بیماری های روماتیسمی که به خاطر فعالیت زیاده از حد سیستم ایمنی ایجاد می شوند، خانم ها را چند برابر بیشتر درگیر می کند.

با وجود اینکه دارو نقش مهمی در برنامه جامع درمان روماتیسم مفصلی ایفا می نماید، اصلاح شیوه زندگی هم می تواند به طور چشمگیر کیفیت زندگی برای بسیاری از بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی را بهبود بخشد.

پس از شناسایی نوع روماتیسم مفصلی، مفاصل درگیر و محدودیت های فیزیکی مربوطه، می توانید با پزشک  برای تعیین نوع مفید درمان مکمل  روماتیسم مفصلی وارد بحث و گفتگو شوید.

درمان های مکمل روماتیسم مفصلی

درمان های مکمل روماتیسم مفصلی ارائه شده در ذیر به بسیاری از بیماران روماتیسم مفصلی در کاهش درد و کنار آمدن راحت تر با بیماری کمک کرده است:

 درمان روماتیسم مفصلی با گرما

گرمای مرطوب (یک حوله داغ، حمام گرم یا دوش گرفتن با آب گرم) یا گرمای خشک (یک پد گرمایش، که بر روی منطقه دردناک مفصل به مدت ۱۵ دقیقه قرار گرفته است) می تواند باعث آرام شدن علایم روماتیسم مفصلی شود.

 درمان روماتیسم مفصلی با سرما

یک پک یخ  را از فریزر برداشته و داخل یک حوله پیچیده، به مدت ۱۰ یا ۱۵ دقیقه  روی موضع درد نگهدارید ، این کار باعث توقف درد و کاهش تورم ناشی از عود روماتیسم مفصلی یا مفاصل شدیدا التهابی می گردد.

  درمان روماتیسم مفصلی با فعالیت ورزشی

شنا کردن، قدم زدن، ورزش های هوازی می توانند درد و سفتی مفاصل را کاهش دهند. فعالیت های استقامتی ملایم همچنین در کاهش درد ناشی از روماتیسم مفصلی موثر هستند. اطمینان حاصل کنید که پیش از آغاز برنامه ورزشی با پزشک مشورت کرده اید.

 درمان روماتیسم مفصلی با تمرین در آب

در درون آب، وزن بدن کم شده و فعالیت ورزشی راحت تر است. بسیاری از باشگاه ها، استخرهای عمومی و باشگاه های سلامت و ورزش، کلاس های ورزش در آب را به خصوص برای بیماران روماتیسم مفصلی پیشنهاد می دهند.

 درمان روماتیسم مفصلی با ماساژ

با کاهش و آرام سازی تنش عضلانی و افزایش گردش خون در یک ناحیه از بدن، ماساژ می تواند به کاهش درد کمک کند. هرچند ظاهرا ماساژ به خودی خود تاثیر مدید بر روماتیسم مفصلی ندارد. مفاصل التهابی بسیار حساس هستند؛ لذا ماساژور باید با بیماری روماتیسم مفصلی کاملا آشنا باشد.

 درمان روماتیسم مفصلی با روش های تمدد اعصاب

کاهش استرس می تواند باعث کاهش درد روماتیسم مفصلی شود. روش های مرسوم کاهش درد مانند بیوفیدبک، تصور هدایت شده، مراقبه (مدیتیشن) یا یوگا و همچنین استفاده از لذت های ساده مانند خواندن، گوش دادن به آهنگ یا لذت بردن از سرگرمی مورد علاقه، می تواند مفید باشد.

منبع : پرشین پرشیا   مجله پزشکی مادر

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ