taghzyehsalem

روماتيسم مفصلي بيماريي است که سبب درگيري مفاصل مي شود. اين بيماري منجر به بروز سفتي و درد و تورم مفاصل مي شود. اگر يک زانو يا دست مبتلا به اين بيماری شود ساير مفاصل نيز درگير خواهند شد.

روماتيسم مفصلي معمولاً بيش از يک مفصل را درگير کرده و هر مفصلي را دچار مي کند. بيماران مبتلا به روماتيسم مفصلي معمولاً احساس خستگي داشته و گاهي اوقات دچار تب مي شوند.

بعضي از افراد فقط برای چند ماه يا يک سال يا نهايتاً دو سال مبتلا به روماتيسم مفصلي  بوده و بعد از طي اين دوره بدون ايجاد هيچگونه ضايعه اي، بيماري رفع مي شود.

آرنج مفصلی جالب‌ توجه و منحصر به‌فرد است که ما را قادر می‌سازد تا دست خود را در فضا حرکت داده و طیف وسیعی از فعالیت‌ها از پرتاب یک توپ گرفته تا برداشتن یک بشقاب را به وسیله‌ی آن انجام دهیم. معمولاً افراد قدر این عملکرد آرنج خود را نمی‌دانند. با این‌ حال زمانی که آرتریت روماتوئید ( روماتیسم آرنج ) ظاهر می‌شود، می‌تواند بسیاری از فعالیت‌ها و حرکات را دشوار و یا حتی ناممکن کند. این بیماری موجب درد و ناراحتی شده و در مواردی باعث ناتوانی‌های عمده می‌شود.

بعضي ديگر نيز گاهگاهي دچار علائم بوده و گاهي بهبود مي يابند. در بعضي افراد نيز ممکن است روماتيسم مفصلي بسيار شديد بوده و برای سال ها يا تمام عمر باقي بماند. اين فرم روماتيسم مفصلي منجر به بروز صدمات شديد به مفاصل مي شود

روماتيسم مفصلي پیشرونده که بخصوص مفاصل را هدف قرار می‌دهد، بتدریج سبب تخریب، التهاب، درد و تورم مفاصل می‌شود. رعایت یک رژیم غذایی صحیح می‌تواند به مراتب دردهای مزمن بیماران  مبتلا به روماتيسم مفصلي را کاهش دهد و کیفیت زندگی آنان را بهبود بخشد.

رفع روماتیسم مفصلی با رژیم غذایی

 رفع روماتیسم مفصلی با روغن های گیاهی

روغن‌های گیاهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 اثرات ضد التهابی مستقیمی روی مفاصل دارند و درد و تورم مفاصل را در بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی کاهش می‌دهند که برای درمان رماتیسم مفصلی پیشنهاد می شود.

اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی و دانه‌های خوراکی مانند بذر کتان، گندم و لوبیای سویا وجود دارد، باید روزانه به مقدار کافی مصرف شوند.

همچنین روغن زیتون، روغن کانولا و روغن هسته انگور هم ازجمله روغن‌های غنی از اسید چرب امگا 3 هستند.

گرچه توصیه بر این است که همیشه از غذاهای طبیعی استفاده شود، اما کپسول‌های امگا 3 نیز با داشتن مقادیر فراوانی از این نوع ترکیبات اگر به میزان روزانه یک عدد مصرف شوند، می‌توانند اثرات بسیار مفیدی را ظرف چند‌ماه روی مفاصل فردمبتلا به رماتیسم مفصلی داشته باشند.

 رفع روماتیسم مفصلی با انواع ویتامین ها

1

ویتامین‌ها را باید بیشتر از اینها جدی گرفت. مصرف ترکیبات حاوی ویتامین6B و12B رشد ضایعات استئوآرتریت را متوقف می‌کند و زمینه بهبودی غضروف مفاصل را فراهم می‌آورد.

همچنین دوزهای درمانی ویتامین‌هایی ازجمله ویتامین C و E، بتاکاروتن و سلنیم توانسته در درمان روماتیسم مفصلی بخصوص در خانم‌های مسن بسیار موثر باشد. باید روزانه هرچند نوبت از مواد غذایی حاوی ترکیبات گفته شده بهره کافی را برد.

در این میان محصولات لبنی، سبزیجات ‌ بویژه اسفناج، هویج و گوجه‌فرنگی جگر، دل، قلوه، گوشت قرمز گوساله و گوسفند، روغن‌ ماهی یا خود ماهی، از جمله منابع غنی از ویتامین‌های C،6 B،12Bو E هستند.

  • خواننده گرامی :

پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه “روماتیسم مفصلی” مطالعه فرمایید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس