آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

روش های درمان فتق دیسک کمر

بهبود-دیسک-کمر

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷

بهبود-دیسک-کمر

اکثر بیماران مبتلا به فتق دیسک به درمان  محافظه کارانه پاسخ می دهند (۸۰درصد) البته نتیجه درمان غیرجراحی به همکاری نزدیک بیمار با فیزیوتراپیست بستگی دارد.

اولین  مرحله در درمان غیرجراحی، فعالیت های فیزیکی کنترل شده است. امروزه درمان های بسیار موثری نظیر لیزر تراپی، مگنت تراپی و دستگاه های کشش کمر در مرکز جامع توانبخشی وطب فیزیکی دکتر فرخانی موجود می باشند که اغلب نتایج خوبی حاصل می شود.

اغلب در چند روز اول، استراحت مطلق در بستر لازم است. بهترین وضعیت استراحت Crook Lying یا Fowler Position  است که فشار داخل دیسک را به حداقل می رساند. در  این وضعیت بیمار طاقباز قرار  می گیرد و مفاصل ران و زانو را تا حدی خم  می کند (به منظور استراحت کردن، روش دمرخوابیده نیز توسط بعضی از  افراد مانند مک کنزی  (Mc Kenzie) توصیه می شود).

بعد از چند روز بیمار کم کم متحرک می شود فعالیت  راه رفتن مناسب است اما از نشستن به علت افزایش فشار داخل  دیسک و کشش ریشه های عصبی باید خودداری شود در این مدت از دارو درمانی نیز در سه گروه  شامل ضد التهابی ها (استروئیدی یا غیراستروئیدی، ضد دردها و شل کننده های عضلانی) می توان استفاده کرد.

وقتی التهاب کاهش یابد درد بیمار تا حد زیادی از بین می رود. ممکن است بی حسی و یا حس سوزش  در  اندام گرفتاری تا  حدی باقی بماند اما معمولاً قابل تحمل است. عمل جراحی وقتی مورد نیاز است که درمان های محافظه کارانه بی اثر باشند.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ