روش های درمان بیرون زدگی دیسک کمر

 post_image

پارگی و بيرون زدگی ديسک بين مهره ای در اثر از هم گسيختگي ناگهانی يا تدريجی رباط ها و بافت هاي حمايتي اطراف ديسک بين مهره ای (بالشتك هايی كه مهره های ستون فقرات را از هم جدا مي كنند) ايجاد مي شود. ديسک های بين مهره ای گردن يا كمر بيشتر از ساير جاهای ستون فقرات دچار اين مشكل می شوند.

روش های درمان بیرون زدگی دیسک کمر

۳روز استراحت مطلق.

۲هفته استراحت شامل کمتر نشستن و کمتر ایستادن. (چون دو حرکت نامبرده فشار داخل دیسک را افزایش داده و موجب افزایش بیرون زدگی آن می شود.)

انجام ۱۰ الی ۲۰ جلسه فیزیوتراپی که ۱۰ جلسه اول هر روز و ۱۰ جلسه دوم یک روز در میان باشد.

همزمان با ۱۰ جلسه دوم هفته ای ۲ بار پیاده روی درآب و استفاده از سونا و جکوزی توصیه می شود که بهتر است تا ۲ ماه ادامه پیدا کند. بعد ازآن هم پیاده روی در آب حداقل هفته ای یک بار در برنامه بیمار قرار داشته باشد.

تمرینات ورزشی توصیه شده توسط فیزیوتراپیست، بهتر است در تمام مدت زندگی انجام گردد.

بهترین توصیه به شما عزیزان این است که پیشگیری بهتر از درمان می باشد. پس در مرحله اول باید سعی کنید که اصلا مبتلا به این بیماری نشوید. می بایستی در این ارتباط تمام مواردی که باعث پیشگیری از ایجاد این بیماری می شود را رعایت کنید از جمله ورزش کردن، کاهش وزن، عدم بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل. ورزش ملایم روزانه داشته باشید تا بدنتان همیشه در فرم ایده آل قرار گیرد و عضلات وضعیت طبیعی را حفظ نمایند و استخوان ها دچار پوکی نشوند.

رعایت این موارد باعث می شود فشار بر روی دیسک های مختلف از جمله دیسک کمر، دیسک گردن و سایر قسمت ها وارد نشود.

به طور کلی دیسک کمر بیماریی است که نگران کننده نبوده و با توجه به همکاری بیماربه راحتی درمان می گردد.

منبع : پزشکی  ,   سایت دکتر مغاری

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)