طب فشاری چیست؟

طب فشاری هنری است که در آن بوسیله ی فشار بر روی نقاط خاصی از بدن توسط انگشت شست یا وسیله ی ساده ی دیگری، بیماری را درمان می کند. شناسایی و تعیین محل این نقاط خاص حاصل میلیون بررسی و تحقیق دقیق است. این مطالعات نشان می دهد که بیماری های شایع نقاط خاصی از بدن را دردناک می سازند که محل دقیق آنها کاملاً مشخص است اگر بر روی این نقاط فشار وارد آوریم، درد کاهش یافته و تسکین می یابد. این نقاط متعاقباً مجموعه کانال هایی را تشکیل می دهند که در سراسر بدن امتداد می یابند. در بعضی قسمت ها این کانال ها به طرف سطح بدن و در قسمت های دیگر به طرف بخش های عمیق تر و اندام های داخلی بدن امتداد می یابند. این کانال ها جفت هستند و شبکه ای را در بدن به وجود می آورند. یکی از این کانال خصوصیات یین (مادینه) و دیگری خصوصیات یانگ (نرینه) را داراست. چون نقاط یین انرژی خود را از زمین می گیرند، شماره گذاری نقاط کانال های یین از پاها و شروع شده و به طرف سر ادامه می یابد ولی چون نقاط یانگ انرژی خود را از خورشید می گیرند، شماره گذاری آنها از سر شروع شده و به طرف قسمت های پایین بدن ادامه می یابد. جزئیات دقیق این کانال ها در جدول زیر بیان شده است.

شماره

نام و نوع کانال

عملکرد

1

کلیه- اندام یین (مادینه)

تولد، رشد و تولید مثل را کنترل می کند و خون را تصفیه می   سازد.

2

مثانه- اندام یانگ (نرینه)

دفع مایعات

3

کبد- اندام یین (مادینه)

هنگام استراحت خون را ذخیره ساخته و هنگام فعالیت آن را   آزاد می سازد. قدرت برنامه ریزی و فعالیت های فیزیولوژیکی را کنترل می نماید.

4

کیسه صفر- اندام یانگ (نرینه)

صفرای حاصل از کبد را ذخیره و تخلیه می نماید.

5 و 6

قلب و اندام های محافظت کننده آن اندام یین (مادینه)

به گردش خون کمک می کند، بر تفکر دقیق و حافظه ی دراز مدت   اثر می گذارد.

7

گرمابخش سه گانه – اندام یانگ (نرینه)

گرما را تنظیم و منتشر می سازد

8

روده کوچک- اندام یانگ (نرینه)

غذا را از معده دریافت کرده و مواد مغذی را از مواد زاید   جدا می سازد

9

طحال اندام یین (مادینه)

موجب تغییر شکل مواد غذایی گردیده و به تولید خون، تقویت   حافظه و تمرکز کمک می کند.

10

معده- اندام یانگ (نرینه)

غذا را مخلوط کرده و موجب هضم آن می گردد.

11

شش ها- اندام یین (مادینه)

انرژی و هوا را ترکیب کرده و آن را توسط رگ های خونی در   سراسر بدن منتشر می سازد.

12

روده بزرگ- اندام یانگ (نرینه)

مواد غذایی را از روده کوچک دریافت کرده، مایعات موجود در   آن را جذب کرده و مدفوع را دفع می کند.

دوازده کانال مختلف در این جدول مشاهده می گردد که هر کدام با اندام خاصی در ارتباطند. علاوه بر این کانال ها دو کانال دیگر هم وجود دارد که در طب فشاری آنها را رگ های تنظیم کننده و رگ های عقلانی می نامند. رگهای عقلانی از وسط خط بین استخوان دنبالچه و مقعد شروع می شوند و تا قسمت میانی بالا سر یعنی فاصله ی بین گوش و شیاری که بین لب بالا و بینی قرار دارد ادامه می یابند. تمام کانال ها، به جز این دو کانال قرینه هستند. یعنی هر نقطه، نقطه مشابه و قرینه ای در قسمت مخالف بدن دارد. می توانیم بدن را به سه قسمت تقسیم کنیم. یک بخش قسمت های بالای انگشتان دست و پا، بخش دوم قسمت های پایین گردن و بالای دیافراگم و بخش سوم قسمت های زیر دیافراگم را در بر می گیرد. تقریباً نهصد نقطه در قسسمت های مختلف بدن وجود دارند که اگر بر آنها فشار وارد آوریم می توانیم بیماری های مختلف را در مان کرده و یا بی حسی موضعی یا بی هوشی ایجاد نماییم. اندام ها و غدد درون ریز بدن یا در قسمت راست و یا در قسمت چپ بدن قرار دارند، نقاط مربوط به آنها نیز در همان سمت اندام مربوطه قرار گرفته است، مثلاً کیسه صفرا، کبد و آپاندیس در قسمت راست بدن قرار گرفته اند و نقاط مربوط به انها نیز در دست و پای راست قرار دارند یا قلب و طحال که در قسمت چپ بدن قرار گرفته اند، نقاط مربوط به آنها نیز در دست و پای چپ قرار دارند. علاوه بر این بدن به دو قسمت جلو و عقب نیز تقسیم می شود. برای برطرف کردن اختلالات کمر، اعصاب سیاتیک، سلسله ی اعصاب و لگن می بایست فشار به قسمت دست و پا وارد شود، در صورتیکه برای سایر اندام ها و غدد درون ریز بایست فشار را به قسمت جلویی دست و پا وارد ساخت.

طب فشاری و درمان بیماری ها

هنگامی که بدن ضعیف شود و نتواند در مقابل حمله ی بی امان عوامل بیماری زا مقاومت نماید، انسان بیمار می شود. بیماری های مختلف را می توان بر اساس نشانه های بیماری و عوامل بیماری زا دسته بندی کرد. مثلاً دردهای عضلانی که در اثر عفونت های ویروسی ایجاد می شوند جزء آن دسته از بیماری ها هستند در معرض کوران هوا تشدید می شوند. بعضی ها می گویند اگر در معرض کوران بخوابندگردنشان خشک و سفت می شود و یا اگر بدنشان خیس شود، سرما می خورند. پس حتی کوران هوا هم می تواند یکی از عوامل بیماری زا باشد، البته عوامل بسیاری ممکن است موجب بروز بیماری بشوند، مثل نگرانی، اضطراب، خوردن غذای فاسد و…

بدیهی ترین و ساده ترین کاربرد طب فشاری درمان دردهای حاد و مزمن است. با تشخیص محلی که درد بیشتری دارد، می توان نقطه ی مناسب را انتخاب کرد و با وارد ساختن فشار بر آن، درد را برطرف ساخت. گاهی برخی از بیماری ها و دردها نشانه  های ظاهری و جانبی متفاوتی مانند اضطراب، افسردگی، سوءهاضمه، نشانه های شکمی و غیره را از خود ظاهر می سازند و بعضی اوقات این نشانه ها ممکن است در اثر مصرف داروی مسکن و ضدالتهاب در بیمار ظاهر شود. در چنین مواردی نمی توان فقط با تشخیص محل درد، نقطه ی مناسب را انتخاب کرد.. مثلاً در بیماری ای مانند آسم نمی توان بر اساس محل درد، نقطه ی مربوط به بیماری را تشخیص داد. در این موارد می بایست طب سنتی چین را مورد مطالعه قرار داد و نقطه ی مورد نظر را یافت. مشکل ترین کار متخصصان طب فشاری این است که بایست مجموعه نقاطی را که از نظر بالینی و عملی در مداوای بیمار مؤثرند را بیابند و تشخیص دهند. مدارک استثنایی مستندی موجود است که نشان می دهد طب فشاری بر فعالیت های فیزیولوژیکی بدن تأثیر بسزایی می گذارد و موجب تعدیل و کاهش میزان درد می شوند و از سرایت آن به نقاط دیگر بدن جلوگیری می کند. اگر پس از سه جلسه طب فشاری، بدن بیمار هیچ واکنشی به درمان نشان ندهد، احتمال اینکه این روش در مورد او مؤثر باشد، بسیار کم است. ولی اگر نشانه های بیماری در بیمار افزایش یابد، نشانه ی خوبی است که نشان می دهد درمان مؤثر بوده، البته ممکن است دو یا سه روز عوارض بیماری شدیدتر باشد ولی پس از آن حتماً بهبودی آغاز می گردد. در مورد دردهای عضلانی- استخوانی این روش در مقایسه با روش های دیگر یکی از بهترین روش هاست و درمان مرثری برای تسکین درد به حساب می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ