آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

روش های درمانی طب فشاری

thCAX21FKB

تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۲

طب فشاری چیست؟

طب فشاری یک هنر درمانی است که با استفاده از فشار و فشار دادن به نقاط خاصی در بدن با استفاده از انگشتان، دستگاه‌های ساده یا وسایل دیگر، بیماری‌ها را درمان می‌کند. شناسایی و تعیین موقعیت این نقاط خاص نتیجه میلیون‌ها مطالعه و تحقیق دقیق است. این مطالعات نشان می‌دهند که بیماری‌های متداول نقاط خاصی در بدن را دردناک می‌سازند و با فشار به این نقاط، درد کاهش می‌یابد و تسکین می‌یابد. این نقاط در واقع بخش‌هایی از شبکه‌ها و کانال‌هایی هستند که در سراسر بدن قرار دارند. در بخشی از بدن، این کانال‌ها به سمت سطح بدن امتداد دارند و در بخش‌های دیگر به سمت عمق و اعضا درونی بدن ادامه می‌یابند. این کانال‌ها به صورت جفت هستند و یک شبکه را در بدن تشکیل می‌دهند. یکی از این کانال‌ها صفات یین (مادینه) را دارد و دیگری صفات یانگ (نرینه) را دارد. نقاط یین انرژی خود را از زمین دریافت می‌کنند، بنابراین شماره‌گذاری نقاط کانال‌های یین از پاها شروع شده و به سمت سر ادامه می‌یابد. اما نقاط یانگ انرژی خود را از خورشید دریافت می‌کنند، بنابراین شماره‌گذاری آنها از سر شروع شده و به سمت بخش‌های پایین بدن ادامه می‌یابد. جزئیات دقیق این کانال‌ها در جدول زیر آورده شده است.

شماره

نام و نوع کانال

عملکرد

۱

کلیه- اندام یین (مادینه)

تولد، رشد و تولید مثل را کنترل می کند و خون را تصفیه می   سازد.

۲

مثانه- اندام یانگ (نرینه)

دفع مایعات

۳

کبد- اندام یین (مادینه)

هنگام استراحت خون را ذخیره ساخته و هنگام فعالیت آن را   آزاد می سازد. قدرت برنامه ریزی و فعالیت های فیزیولوژیکی را کنترل می نماید.

۴

کیسه صفر- اندام یانگ (نرینه)

صفرای حاصل از کبد را ذخیره و تخلیه می نماید.

۵ و ۶

قلب و اندام های محافظت کننده آن اندام یین (مادینه)

به گردش خون کمک می کند، بر تفکر دقیق و حافظه ی دراز مدت   اثر می گذارد.

۷

گرمابخش سه گانه – اندام یانگ (نرینه)

گرما را تنظیم و منتشر می سازد

۸

روده کوچک- اندام یانگ (نرینه)

غذا را از معده دریافت کرده و مواد مغذی را از مواد زاید   جدا می سازد

۹

طحال اندام یین (مادینه)

موجب تغییر شکل مواد غذایی گردیده و به تولید خون، تقویت   حافظه و تمرکز کمک می کند.

۱۰

معده- اندام یانگ (نرینه)

غذا را مخلوط کرده و موجب هضم آن می گردد.

۱۱

شش ها- اندام یین (مادینه)

انرژی و هوا را ترکیب کرده و آن را توسط رگ های خونی در   سراسر بدن منتشر می سازد.

۱۲

روده بزرگ- اندام یانگ (نرینه)

مواد غذایی را از روده کوچک دریافت کرده، مایعات موجود در   آن را جذب کرده و مدفوع را دفع می کند.

دوازده کانال مختلف در این جدول مشاهده می گردد که هر کدام با اندام خاصی در ارتباطند. علاوه بر این کانال ها دو کانال دیگر هم وجود دارد که در طب فشاری آنها را رگ های تنظیم کننده و رگ های عقلانی می نامند. رگهای عقلانی از وسط خط بین استخوان دنبالچه و مقعد شروع می شوند و تا قسمت میانی بالا سر یعنی فاصله ی بین گوش و شیاری که بین لب بالا و بینی قرار دارد ادامه می یابند. تمام کانال ها، به جز این دو کانال قرینه هستند. یعنی هر نقطه، نقطه مشابه و قرینه ای در قسمت مخالف بدن دارد. می توانیم بدن را به سه قسمت تقسیم کنیم. یک بخش قسمت های بالای انگشتان دست و پا، بخش دوم قسمت های پایین گردن و بالای دیافراگم و بخش سوم قسمت های زیر دیافراگم را در بر می گیرد. تقریباً نهصد نقطه در قسسمت های مختلف بدن وجود دارند که اگر بر آنها فشار وارد آوریم می توانیم بیماری های مختلف را در مان کرده و یا بی حسی موضعی یا بی هوشی ایجاد نماییم. اندام ها و غدد درون ریز بدن یا در قسمت راست و یا در قسمت چپ بدن قرار دارند، نقاط مربوط به آنها نیز در همان سمت اندام مربوطه قرار گرفته است، مثلاً کیسه صفرا، کبد و آپاندیس در قسمت راست بدن قرار گرفته اند و نقاط مربوط به انها نیز در دست و پای راست قرار دارند یا قلب و طحال که در قسمت چپ بدن قرار گرفته اند، نقاط مربوط به آنها نیز در دست و پای چپ قرار دارند. علاوه بر این بدن به دو قسمت جلو و عقب نیز تقسیم می شود. برای برطرف کردن اختلالات کمر، اعصاب سیاتیک، سلسله ی اعصاب و لگن می بایست فشار به قسمت دست و پا وارد شود، در صورتیکه برای سایر اندام ها و غدد درون ریز بایست فشار را به قسمت جلویی دست و پا وارد ساخت.

طب فشاری و درمان بیماری ها

وقتی بدن ضعیف می‌شود و قادر به مقاومت در برابر حملات مداوم عوامل بیماری‌زا نمی‌باشد، فرد به بیماری مبتلا می‌شود. بیماری‌های مختلف بر اساس نشانه‌ها و عوامل بیماری‌زا قابل دسته‌بندی هستند. به عنوان مثال، دردهای عضلانی که ناشی از عفونت‌های ویروسی هستند، جزء این دسته از بیماری‌ها قرار می‌گیرند و در هوای سرد تشدید می‌شوند. برخی افراد می‌گویند که اگر در هوای سرد بخوابند، گردنشان خشک و سفت می‌شود، یا اگر بدنشان خیس شود، سرما می‌خورند. بنابراین، حتی هوای سرد هم می‌تواند یکی از عوامل بیماری‌زا باشد. البته، عوامل بسیاری می‌توانند منجر به بروز بیماری شوند، مانند استرس، اضطراب، مصرف غذای فاسد و غیره.

استفاده از طب فشاری به عنوان درمان دردهای حاد و مزمن، یکی از کاربردهای بسیار اساسی و ساده‌ترین آن است. با شناسایی منطقه‌ای که درد بیشتری دارد، می‌توان نقطه‌ای مناسب را انتخاب کرده و با اعمال فشار بر روی آن، درد را کاهش داد. برخی بیماری‌ها و دردها علائم و نشانه‌های ظاهری و جانبی متنوعی را مانند اضطراب، افسردگی، سوء هاضمه، علائم شکمی و غیره به همراه می‌آورند و گاهاً این نشانه‌ها ممکن است به دنبال مصرف داروهای تسکین‌بخش و ضد التهاب در بیمار ظاهر شوند. در چنین مواردی، تنها با تشخیص منطقه درد، نمی‌توان نقطه‌ای مناسب را انتخاب کرد. به عنوان مثال، در بیماری‌هایی مانند آسم، نمی‌توان بر اساس منطقه درد، نقطه‌ای مرتبط با بیماری را تشخیص داد. در این موارد، لازم است به طب سنتی چینی رجوع کرده و نقطه مورد نظر را پیدا کرد. یکی از چالش‌های بزرگ تخصصیان طب فشاری، پیدا کردن و تشخیص مجموعه‌ای از نقاط که از نظر بالینی و عملی در درمان بیمار مؤثر هستند، است. مدارک استثنایی و مستندی وجود دارد که نشان می‌دهد طب فشاری تأثیر قابل توجهی بر فعالیت‌های فیزیولوژیکی بدن دارد و باعث تعدیل و کاهش درد می‌شود و از گسترش آن به نقاط دیگر بدن جلوگیری می‌کند. در صورتی که پس از سه جلسه طب فشاری، بدن بیمار هیچ واکنشی به درمان نشان ندهد، احتمال مؤثر بودن این روش در مورد آن شخص بسیار کم است. اما اگر نشانه‌های بیماری در بیمار افزایش یابد، این یک نشانه خوب است که درمان مؤثر بوده است. البته ممکن است بعد از دو یا سه روز، علائم بیماری شدیدتر شوند، اما پس از آن حتماً بهبودی آغاز خواهد شد. در مورد دردهای عضلانی-استخوانی، طب فشاری به عنوان یکی از بهترین روش‌ها محسوب می‌شود و به عنوان یک روبهبودی و تسکین درد بسیار مؤثر است.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ