رماتیسم ستون فقرات و دیسک کمر

bhbood

  رماتیسم ستون فقرات به تدریج خود را نشان می دهد و معمولاً با انواع درد کمر مانند دیسک اشتباه گرفته می شود درد به علت این بیماری با استراحت بیشتر شده و با فعالیت کاهش می یابد به مرور بیمار شب ها از خواب با درد بیدار می شود و به راحتی نمی تواند حرکت کند.

علایم بیماری بر اساس سن و جنس می تواند بسیار متغیر باشد.

افرادی که کاملا علایم مشخص بیماری را دارند که معمولا مردان دهه دو و سه هستند، با دردهای ستون مهره مراجعه می کنند. دردهای ستون مهره تا مدت ها با دیسک کمر اشتباه گرفته می شد و غالب بیماران ام آرآی و حتی عمل جراحی دیسک کمر را انجام می دادند. همان طور که می دانید نتیجه ام آرآی در ۳۰ درصد موارد مثبت کاذب می شود، یعنی حتی افرادی که تا به امروز کمردرد را تجربه نکردند و الان هم کمردرد ندارند اگر ام آرآی انجام دهند در یک سوم آنها دیسک های ظریفی دیده می شود اما برخلاف دیسک، درد بیماران مبتلا به AS حالت التهابی دارد.

تفاوت دیسک کمر و روماتیسم ستون فقرات

درد دیسک معمولا با استراحت بهتر می شود ولی درد بیماران روماتیسم ستون فقرات با استراحت بدتر می شود و صبح ها با سفتی صبحگاهی بلند می شوند که این کاملا برخلاف دیسک است، البته سفتی صبحگاهی در افرادی که قوس کمرشان زیاد است و یا افرادی که بستر مناسبی ندارند نیز دیده می شود ولی این سفتی صبحگاهی خیلی کوتاه مدت است و سفتی فرد بعد از یک تا دو دقیقه بعد از بیدار شدن از بین می رود ولی در بیماران مبتلا به روماتیسم ستون فقرات سفتی صبحگاهی بسیار طولانی مدت است و معمولا بیش از یک ساعت طول می کشد.

پس علامت عمده این بیماری دردهای ستون مهره ای است که حالت التهابی دارد و با استراحت بدتر و با فعالیت، به تدریج بهتر می شود. گاهی اوقات بیماران دچار دردهایی در قسمت های تحتانی ستون مهره و به خصوص در ناحیه باسن می شوند. این دردها ممکن است اوایل متناوب باشد. این محل، محل مفاصل ساکروایلیاک است که در این بیماری تقریبا در تمامی موارد درگیر می شود. در اوایل دردها حالت متناوب دارد، به طوری که مدتی این باسن و مدت دیگر باسن بعدی درد دارد و بعد از مدت دیگری ممکن است دردها ثابت باقی بمانند. این دردها هم حالت التهابی دارد، یعنی صبح ها بعد از استراحت بیشتر است و با فعالیت به تدریج بهتر می شود.

منبع : دکتر مغاری

دکتر علی فرخانی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
اصفهان.خیابان شمس آبادی.چهارراه قصر.روبروی بانک ملت.کوی26(دهش)