رفع گودی کمر با چند حرکت ورزشی

th

یکی از شایع ترین اختلالات در انحنای ستون فقرات، گودی بیش از حد کمر(لوردوز) است. بسیاری از ما علت کمردردهای خود را گودی بیش از حد کمر می دانیم. گودی کمر در افراد می‌تواند به دو دلیل به وجود بیاید؛ یا فرد به صورت مادرزادی دارای گودی کمر است و یا این‌که این عارضه می‌تواند بر اثر عوامل محیطی به وجود آمده باشد.برای کاهش انحنا یا قوس کمر ( لوردوز )، تقویت عضلات ناحیه شکم و ایجاد انعطاف پذیری در عضلات اطراف لگن و باسن، ورزش ها یا حرکات درمانی ویژه ای نیاز است.

تمرینات موثر برای بهبود و کاهش گودی کمر

افرادی که دچار گودی کمر هستند برای درمان آن به وسیله حرکات ورزشی می‌توانند روی کمر بخوابند، سرشان را از زمین جدا کنند و به سینه خود بچسبانند. این حرکت باعث می‌شود مهره‌های کمر حرکت رو به جلو داشته باشند و در نتیجه عضلات شکم منقبض شده و گودی کمر آهسته، آهسته برطرف می‌شود.

از دیگر حرکات ورزشی این است که افراد به روی کمر خوابیده و سپس یک پا را آهسته از زانو خم کنند و به سمت شکم بیاورند و بعد آن را به حالت اول برگردانند و پای دیگر را نیز به همین روش به سمت شکم آورند.

 در روش دیگر افراد باید هنگامی که روی کمر خوابیدند، دو پای خود را هم‌زمان از زانو خم کنند و به سمت شکم آورند و سپس به حالت اول برگردانند.

روش دیگر این است که افراد پاهای خود را به صورتی به سمت شکم خود ‌آورند که زانو خم نشود که این روش آخر به دلیل سنگین بودن، بهتر است بعد از این‌که روش‌های دیگر به صورت متناوب انجام شد، صورت بگیرد.

افراد مبتلا به اين عارضه اگر درد شديدی را احساس مي‌كنند، انجام اين حركات برای آ‌ن‌ها ممنوع است، اين افراد در چنين وضعيتي براي انجام حركات ورزشي مناسب بايد به متخصص ورزشي مراجعه كنند چرا كه ممكن است با انجام اين حركات وضعيت‌شان بدتر شود.

انجام اين حركات در درمان گودی كمر افرادی موثر است كه بر اثر عوامل محيطي به اين عارضه دچار شده‌اند و افرادی كه به صورت مادرزادی دچار گودی كمر هستند، برای رفع اين عارضه به وسيله ورزش بايد به پزشك مراجعه كنند تا پس از گرفتن عكس از كمرشان، مشخص شود اين مشكل در چه حدی است و اگر ضايعه‌ي خاصي نبود، مي‌توانند همين حركات را انجام دهند، در غير اين صورت بايد به يک متخصص  مراجعه كنند

منبع: علم ورزش    سیمرغ     ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس