دژنرسانس (تخریب ) دیسک بین مهره ای گردن

 [sbu_post_image]

خراب شدن یا دژنرسانس degenerescence دیسک بین مهره ای  گردن بیماری است که در آن جنس ماده تشکیل دهنده دیسک تغییر میابد. در این بیماری دیسک چروکیده و نازک تر میشود و خاصیت ارتجاعی خود را از دست میدهدو به زبان دیگر خراب میشود. در نتیجه این تغییرات دیسک  گردن دیگر نمی تواند به خوبی قبل شوک ناشی از ضربات وارده به ستون مهره های  گردن را جذب کند و فشار بیشتری به مهره ها و مفاصل آن وارد میشود. بعضی علت این بیماری را ضربات وارده به گردن و بعضی دیگر وارد شدن فشارهای زیاد به گردن بر اثر ضعف عضلات اطراف آن و یا کارهایی که در آن سر و گردن باید مدت ها در وضعیت های ناجور قرار گیرند ذکر می کنند. تغییرات دژنرسانس معمولا در ابتدا در مقیاس میکروسکوپی ایجاد میشود و پس از مدتی ظاهر بافت هم تغییر میکند.دژنرسانس یا خراب شدن یک بافت موجب اختلال در کارکرد عضوی میشود که حاوی بافت مذکور است.

علائم دژنرسانس دیسک بین مهره ای گردن

دژنرسانس دیسک بین مهره ای بیشتر در دیسک بین مهره های 5 و 6 گردنی و یا 6 و 7 گردنی ایجاد می شود. این بیماری بیشتر در سنین جوانی دیده می شود و شیوع آن در زنان بیش از مردان است. شایعترین علامت این بیماری درد است. درد درابتدا در ناحیه پشت سر و گردن است و به ناحیه بین دو کتف و به پشت دو کتف انتشار میابد. فشار موضعی به پایین گردن و بین دو کتف ممکن است دردناک باشد. حرکت دادن سر و گردن شدت درد را بیشتر میکند و بیمار در حین حرکات گردن احساس خشکی می کند.در رادیوگرافی معمولی به علت چروکیده شدن دیسک بین مهره ای فاصله بین مهره های گردن کاهش میابد. ام آر آی میتواند تغییرات بافتی در دیسک گردن را نشان دهد.

درمان دژنرسانس دیسک بین مهره ای گردن

درمان دژنرسانس دیسک بین مهره ای گردن روشهای پیشگیرانه و غیر جراحی می باشد و نوع درمان را نیز پزشک متخصص بنا بر شدت بیماری و شرایط بیمار تعیین می کند.مهمترین اصول درمان دژنرسانس (خراب شدن دیسک بین مهره ای گردن)  عبارتند از :

گردنبند طبی

این گردنبند ها حرکات گردن را قدری محدود میکنند و به گردن اجازه میدهد مدتی استراحت کند. نکته مهم اینست که این گردنبند ها نباید به مدت طولانی بسته شوند چون موجب ضعیف شدن عضلات و دیسک گردن و بدتر شدن وضعیت بیمار می شودو در طولانی مدت اسیب زیادی را به مهره های گردن وارد می کنند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی بنا به تشخیص پزشک معالج و به دستور وی برای بیمار مبتلا به دژنرسانس دیسک گردن تجویز می گردد و میتواند با انجام دادن نرمش های طبی مخصوص برای افزایش قابلیت انعطاف گردن و تقویت عضلات گردن به رفع علائم کمک کند.

دارو

پرشک معالج از داروهای ضد التهابی  و مسکن مثل بروفن و ناپروکسن، داروهای شل کننده عضلات گردن برای کاهش مشکلات بیمار استفاده میکند

خواننده گرامی، پیشنهاد می شود مطلب پارگی دیسک گردن و علائم آن را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دژنرسانس دیسک بین مهره ای گردن مطالعه فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس