آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمــان استئوآرتریت یا آرتــروز زانــو

imagesCARDL3FK1-150x150

تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

آرتروز یک بیماری مفصلی است که در آن غضروف مفصلی آسیب دیده و تخریب می شود. در نتیجه استخوان نزدیک مفصل تغییراتی پیدا کرده و برجستگی های کوچک استخوانی به نام استئوفیت در اطراف مفصل به وجود می آید.بعضی از مردم به این بیماری ساییدگی مفصل هم میگویند. نام دیگر آرتروز، استئوآرتریت است.آرتروز شایعترین بیماری مفصلی است. آرتریت در دهه دوم و سوم زندگی شروع می شود و در سن ٧٠ سالگی همه افراد کمابیش دچار این بیماری هستند.

درمــان آرتــروز زانــو

ورزش و آرتروز

انجام نرمش های کششی و تقویتی می تواند تا حد زیادی قابلیت انعطاف مفاصل را حفظ کرده و آنها را قوی نگه دارد تا بتوان از عهده انجام فعالیت های روزمره برآمد. شنا و پیاده روی از نرمش های خوب هستند. آرتروز هر مفصل نرمش های مخصوص به خود دارد که با یاد گرفتن آنها می توان تا حدود زیادی درد را کاهش داد

کاهش وزن و آرتروز

اگر چاق هستید کم کردن وزن می تواند تا حد زیادی درد ناشی از آرتروز را کم کند. حتی چند کیلو کاهش وزن هم تاثیرات مهمی در کم کردن علائم بیماری دارد. اگر وزن متعادل دارید باز هم کم کردن وزن می تواند در کاهش علائم بیماری به شما کمک کند.

زانو بند

در شرایطی که پزشک نیاز بداند استفاده از آن برای بیمار مفید خواهد بود.

طب سوزنی و آرتروز

در مواردی که بر اساس تشخیص متخصص پزشکی لازم باشد، این روش درمانی هم در کاهش درد بیماران کمک کننده خواهد بود.

تزریق PRP داخل زانو

در این روش پس از خونگیری از بیمار،خون سانتریفیوژ شده و بخش خاصی از آن به نام پلاسما غنی از پلاکت جداشده و به داخل مفصل زانوی فرد تزریق می گردد. البته این روش سه نوبت برای بیمار تکرار می گردد. فراموش نکنیم که این روش یک روش درمانی جدید است و در مطالعات انجام شده حداقل ۵۰% در کاهش درد بیماران موثر بوده است.

منبع: نیک صالحی , وبلاگ دکتر فروغ

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ