آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان گیاهی روماتیسم

گیاه درمانی

تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۲

درمان گیاهی

جوشانده ی برگ و گل سیب زمینى به مقدار سى گرم در یک لیتر آب را به اشخاصى که مبتلا به رماتیسم شده اند تجویز مى کنند.

استحمام با حمام آویشن به عنوان یک روش تقویت‌کننده توصیه شده است، به ویژه برای افرادی که مبتلا به رماتیسم هستند. این روش موجب تنظیم جریان خون در زیر پوست می شود.

برای انجام این روش، پانصد گرم آویشن را در یک کیسه کوچک قرار دهید و آن را در مقدار مناسبی آب جوشانید و به مدت یک ربع ساعت این آب را جوش بدهید. سپس محتوای آویشن و آب جوشیده را در وان حمامی که دارای آب گرم است، ریخته و تخلیه کنید (دمای آب وان باید بین ۳۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد باشد). بیمار برای حدود بیست دقیقه در وان استراحت کرده و سپس به آرامی از حمام خارج شده و در تختخواب خود به خواب رفته و خود را با یک روبالشی گرم بپوشاند تا به خوبی گرم شود و عرق کند.

براى معالجه دردهایى که منشای آن رماتیسم است باید جوشانده سیب و شیرین بیان را مصرف کرد.

براى تهیه ی این جوشانده باید دو یا سه سیب را چهار قطعه بکنید و با پوست یک ربع ساعت در یک لیتر آب بجوشانید و کمى شیرین بیان به آن اضافه کنید.

براى معالجه رماتیسم، به اندازه ی مساوى برگ خشک درخت فندق و برگ خشک درخت گردو را با کمى خاکستر آتش سیگار و نمک نرم و سائیده مخلوط کنید و همه ی آنها را در روغن زیتون بپزید و سپس آن را به پا یا جایى که درد مى کند بمالید و مالش دهید.

(تانن) و املاح پتاسیم که در گلابى وجود دارد اسید اوریک را به هر اندازه و مقدارى که باشد حل مى کند، به همین جهت است کسانى که مبتلا به رماتیسم و درد مفاصل که باشند گلابى براى آنها فوق العاده مفید است و یکى از میوه‌هایى است که جاى داروى گرانبهایى را در معالجه ی امراض آنها به عهده گرفته است، ولى باید در هر حال گلابى رسیده و لطیف را انتخاب کنند و مصرف نمایند.

اگر روغن زیتون را با سیر کوبیده مخلوط کنند مرهمى به وجود مى آید که براى انواع رماتیسم و درد عضلات و یا اعصاب گرانبهاست و باید با دست آن را روى موضع درد بمالند و ماساژ دهید.

براى درمان رماتیسم از برگ کلم ضمادى بدین ترتیب درست کنید:

باید برگها را به کمک یک بطرى و یا یک نورد له کرده و کمى در آتش گذاشت تا بپزد. بعد آن را روى عضوى که درد مى کند گذاشته و با پارچه ی پشمى بست و هر روز باید این ضماد را دو یا سه بار تجدید کرد.

برای بیماران مبتلا به رماتیسم، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

ابتدا چند گرم از گیاه مرزنگوش خشک را خرد کرده و در نیم لیتر روغن زیتون قرار دهید. سپس آن را به مدت دو ساعت در یک ظرف آب جوش قرار داده و از تکنیک حرارت با بن ماری استفاده کنید. در این روش، ظرف حاوی مرزنگوش و روغن را در یک ظرف دیگری که حاوی آب جوش است، قرار می‌دهید.

پس از مدت زمان مشخص، روغن حاصل را در یک بطری جمع کنید و در یخچال نگهداری کنید. سپس مقداری از این روغن را روی ناحیه دردناک مالش دهید. این کار می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

همچنین، می‌توانید نیم مشتی از گیاه جعفری خشک را در نیم لیتر آب جوشانده و در حالی که هنوز گرم است، آن را نوشید. این روش بسیار مفید برای تسکین دردهای رماتیسمی است.

 

رازیانه به واسطه خاصیت ادرار آور خود براى اشخاص مبتلا به رماتیسم تجویز مى شود.

جوشانده برگ و گل سیب زمینى به مقدار سى گرم در یک لیتر آب براى رماتیسم توصیه مى شود.

سیب زمینى ترشى براى مبتلایان به رماتیسم مفید است.

براى درمان رماتیسم صبحهاى ناشتا یک حبه سیر بخورید. همچنین مى توانید سى گرم سیر رنده شده را در یک ربع لیتر الکل نود درجه به مدت یک ماه و نیم بخیسانید و مدت ۶ ماه قبل از ناهار و شام ۶ قطره از این مخلوط سیر و الکل را با مقدار کمى آب مصرف کنید.

ضمادهایى که از سیر مى شود درد رماتیسم را تسکین مى دهد. باید هر روز دو سه بار این مرهم را به جاهاى دردناک بمالید و براى تهیه مرهم باید سیر را رنده کرد و دو برابر آن روغن کامفره به آن اضافه نمود.

سى تا شصت گرم ریشه شنگ را در یک لیتر آب به مدت نیم ساعت بجوشانید و صبح ناشتا، بین غذاهاى اصلى بخورید.

خوردن آب هویج خام صبح ناشتا در درمان رماتیسم و دردهاى مفصلى مؤثر است.

جوشانده گل گندم به مقدار ١۵ إلى ٢۵ گرم در یک لیتر آب براى تسکین دردهاى رماتیسمى مفید است.

دمکرده گل طاووسى به مقدار یک قاشق چاى خورى در یک لیوان آبجوش براى معالجه رماتیسم مصرف مى شود ولى نباید بیش از سه فنجان از دمکرده آن مصرف شود.

شاه پسند طبى ضد رماتیسم است. دمکرده آن سى تا چهل گرم در یک لیتر آب است که باید ده دقیقه جوشانده شود.

براى درمان رماتیسم، ٢۵ تا ٣٠ گرم زبان گنجشک را در یک لیتر آب دم کرده میل نمائید تا شفا یابید.

دمکرده گل مریم نخودى براى درمان رماتیسم مفید است. یک قاشق شربت خورى مریم نخودى خشک را در یک لیوان آبجوش بریز ید و روزى چهار فنجان از آن بنوشید

ریشه برگ بابا آدم در معالجه رماتیسم مؤثر واقع مى شود.

استفاده از روغن بابونه روی نواحی دردناک بدن می‌تواند به تسکین دردهای رماتیسمی کمک کند.

همچنین، آویشن کوهی نیز برای درمان رماتیسم و ورم مفاصل مفید است. برای استفاده از آویشن کوهی، می‌توانید گل و برگ‌های آویشن کوهی را خرد کرده و در یک ظرف روی اجاق گرم کنید. سپس گرما را روی ناحیه‌ای که درد دارد قرار دهید و آن را ببندید تا درد کاهش یابد.

همچنین، کاکوتی نیز برای درمان رماتیسم مفید است.

مقدار مصرف آن به صورت دمکرده، پانزده تا بیست و پنج گرم در یک لیتر آب است.

جوشانده گل باقلا به مقدار سى تا شصت گرم در یک لیتر آب، اگر در فواصل غذا یک فنجان از آن مصرف شود، براى رماتیسم و درد مفاصل بسیار مفید است.

تره فرنگى  براى رماتیسم و درد مفصل بسیار مفید است.

پیاز چون ادرار آورى قوى است در معالجه رماتیسم مفصلى مصرف مى شود. کسانى که مبتلا به رماتیسم هستند باید روزانه پیاز زیادى بخورند.

ترب سیاه براى درمان رماتیسم تجویز شده است.

جوشانده ترخون به مقدار بیست و پنج تا سى گرم در یک لیتر آب براى دردهاى رماتیسمى مفید است. همچنین دم کرده آن به مقدار پنج گرم ترخون خرد شده در یک فنجان آب جوش که به مدت ده دقیقه دم بکشد و بعد از صرف غذا میل شود براى رفع دردهاى رماتیسمى تجویز مى شود.

انگور براى درمان رماتیسم مصرف مى شود. در این مورد هر روز سه لیوان کوچک آب انگور را در طول روز در ساعتهائى که فاصله زیادى با غذا دارد میل کنید.

کسانى که رماتیسم دارند وقتى به حمام مى روند مى توانند تفاله‌هاى انگور را به بدن خود بمالند و مدتى بنشینند و بدن را با آن بشویند.

انگور فرنگى بواسطه خاصیت ادرار آور خود براى مبتلایان به رماتیسم مفید است. دمکرده برگ انگور فرنگى به مقدار سى تا پنجاه گرم در یک لیتر آب اگر به مقدار دو تا سه فنجان در روز مصرف شود رماتیسم را درمان مى کند.

براى معالجه رماتیسم باید بادام تلخ را کوبید و به شکل ضماد در آورد و روى قسمتهایى که درد مى کند گذاشت.

تمشک خنک براى مبتلایان به روماتیسم مفید است.

توت فرنگى را براى مبتلایان به رماتیسم و درد مفاصل توصیه مى کنند. جوشانده ریشه و برگ خشک توت فرنگى به مقدار سى گرم در یک لیتر آب براى رماتیسم بسیار مفید است.

خربزه چون ادرار آور است براى مبتلایان به رماتیسم مفید است.

مصرف سیب را به اشخاصى که مبتلا به روماتیسم مزمن و درد مفاصل هستند توصیه مى کنند.

گیلاس چون خاصیت ادرار آور دارد براى مبتلایان به رماتیسم و دردهاى مفاصلى مفید است و همچنین مصرف دمکرده دم گیلاس به مقدار ده گرم در یک لیتر آب همین خاصیت را دارد و نیز جوشانده سى گرم دم گیلاس در یک لیتر آب به مدت ده دقیقه براى رماتیسم مفید است.

تاجریزى بطور مالیدنى بر ضد رماتیسم و درد مفاصل مورد استفاده قرار مى گیرد.

تربچه ضد سستى استخوانها و مسمومیت بدن است و به این علت آن را چون پاک کننده کبد و کلیه‌ها مى دانند، در مورد ورم مفصل مزمن مصرف آن را توصیه مى کنند.

گل کلم براى کسانى که ورم مفاصل دارند و مبتلا به رماتیسم هستند توصیه شده است.

مصرف کاسنى را در مورد ورم مفاصل توصیه مى کنند.

براى درد مفاصل یک شلغم را بپزید و آن را ریز ریز کرده به شکل فرنى درآورید و مثل ضمادى روى مفاصلى که درد مى کند بمالید.

مصرف گوجه فرنگى راى اشخاص مبتلا به درد مفاصل تجویز شده است.

بیماران مبتلا به رماتیسم و درد مفاصل باید موز مصرف کنند.

براى مبارزه بر ضد رماتیسم باید کرفس را قطعه قطعه کرده و در آب جوشانید و آب جوشیده ی آن را نوشید.

براى اینکه رماتیسم به کلى ریشه کن گردد، باید بیست و یک روز تمام هر روز یک لیوان آب کرفس خورد.

کرفس را بکوبید و با آرد برنج مخلوط کنید و به صورت ضماد در آورید و در جاهاى دردناک بدنتان بگذارید، درد رماتیسم را تسکین خواهد داد. این ضماد بیشتر مؤثر خواهد شد، اگر سالاد کرفس را یا پیاز خام و آب لیمو و چند قطره روغن زیتون تهیه کنید و چند روز غذاى خود را منحصر به آن کنید درمان مؤثرى خواهد بود.

از غدد فوق کلیه، داروى گران قیمتى استخراج کرده اند که کورتیزن نام دارد و معالج روماتیسم مى باشد. این هورمون اخیرا در خرما کشف شده است همچنین پرتقال با خرما ضد رماتیسم است.

رزماری از گیاهانی است که استفاده از آن در محل درد نتیجه بسیار مطلوبی داشته و با افزایش جریان خون در محل و اثرات ضد التهابی خود اثرات مطلوبی برجا می گذارد در بازار دارویی کشور عصاره رزماری به صورت اسپری در داروخانه ها قابل دسترسی است اگر این اسپری همراه با خوردن دم کرده گزنه و یا عصاره آن مصرف شود می تواند در درمان بسیار موثر و کارا باشد.

احتیاط:

مصرف مارچوبه در رماتیسم شدید مفصلى به علت اینکه ایجاد ناراحتى مى کند ممنوع است.

اسفناج چون داراى نمک اسید اوکسالیک است براى اشخاصى که مبتلا به رماتیسم هستند و مفاصل آنها ورم کرده منع شده است.

منبع : میهن

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ