آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان گیاهی رماتیسم

images

تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۲

 [sbu_post_image]

رماتیسم و درمان گیاهی آن

رماتیسم بیمارى درد مفاصل است. در این بیمارى استخوانها و اعصاب و نسوج و عضلات اطراف مفصلها، خصوصا مفاصل دست و پا درد مى گیرد. و ممکن است بر اثر این علل باشد:

١ – کم بنیگى و ضعف مزاج و ناتوانى و کبر سن.

٢ – زندگى در اماکن مرطوب و هواى رطوبت دار مثل کنار دریا.

٣ – کار در جاهاى مرطوب مثل حمام و معادن زغال و برنجکارى.

۴ – تنبلى کلیه و سستى کبد که نتواند سموم را دفع کند.

۵ – افراط در خوردن تخم مرغ و گوشت و مواد حیوانى و چربى زیاد که سبب مى شود بدن نتواند آنها را خوب تصفیه کند.

درمان گیاهی

می‌توان به افراد مبتلا به رماتیسم، مقدار ۳۰ گرم برگ و گل سیب زمینی را در یک لیتر آب جوشانده تجویز کرد.

برای تقویت کننده، حمام آویشن پیشنهاد می‌شود و به افراد مبتلا به رماتیسم توصیه می‌شود، زیرا جریان خون در زیر پوست را بهبود می‌بخشد.

برای تهیه حمام آویشن، ۵۰۰ گرم آویشن را در یک کیسه کوچک قرار داده و به مدت ۱۵ دقیقه آن را در آب جوشانده بگذارید. سپس محتوای کیسه آویشن و آب جوشیده را در حوضی که دارای آب گرم به دمای ۳۵-۴۰ درجه است، تخلیه کنید.

بیمار باید حدود ۲۰ دقیقه در حوض استراحت کند و بلافاصله پس از حمام از آن خارج شده و روی تخت خواب خود دراز بکشد و با لحاف خود را بپوشاند تا به خوبی گرم شود و عرق کند.

جوشانده سیب و شیرین بیان برای درمان دردهای رماتیسمی توصیه می‌شود.

برای تهیه این جوشانده، دو یا سه سیب را چهار قطعه کنید و به همراه پوستشان را به مدت ۱۵ دقیقه در یک لیتر آب جوشانده قرار دهید و کمی شیرین بیان به آن اضافه کنید.

برای درمان رماتیسم، می‌توانید مقدار مساوی برگ خشک درخت فندق و برگ خشک درخت گردو را با کمی خاکستر آتش سیگار و نمک نرم و سائیده مخلوط کنید. سپس همه‌ی مواد را در روغن زیتون بپزید و سپس آن را به منطقه‌ای که در آن درد دارید یا پاها بزنید و آرامش دهید.

(تانن) و املاح پتاسیم که در گلابى وجود دارد اسید اوریک را به هر اندازه و مقدارى که باشد حل مى کند، به همین جهت است کسانى که مبتلا به رماتیسم و درد مفاصل که باشند گلابى براى آنها فوق العاده مفید است و یکى از میوه‌هایى است که جاى داروى گرانبهایى را در معالجه ی امراض آنها به عهده گرفته است، ولى باید در هر حال گلابى رسیده و لطیف را انتخاب کنند و مصرف نمایند.

اگر روغن زیتون را با سیر کوبیده مخلوط کنند مرهمى به وجود مى آید که براى انواع رماتیسم و درد عضلات و یا اعصاب گرانبهاست و باید با دست آن را روى موضع درد بمالند و ماساژ دهید.

براى درمان رماتیسم از برگ کلم ضمادى بدین ترتیب درست کنید:

باید برگها را به کمک یک بطرى و یا یک نورد له کرده و کمى در آتش گذاشت تا بپزد. بعد آن را روى عضوى که درد مى کند گذاشته و با پارچه ی پشمى بست و هر روز باید این ضماد را دو یا سه بار تجدید کرد.

در مورد بیماران مبتلا به رماتیسم، باید چند گرم مرزنگوش خشک را کوبیده، در نیم لیتر روغن زیتون بریزید و مدت دو ساعت ظرف آن را در ظرف دیگرى مملو از آب روى آتش بجوشانید. (تکنیک حرارت با بن ماری) سپس در بطرى پر کرده و در جاى خنکى آن را نگاهدارى کنید و در محل دردناک بمالید، درد کاهش مى یابد.

نیم مشت جعفرى خشک را با نیم لیتر آب بجوشانید و تا موقعى که گرم است آن را بنوشید. براى رفع رماتیسم فوق العاده مفید است.

رازیانه به واسطه خاصیت ادرار آور خود براى اشخاص مبتلا به رماتیسم تجویز مى شود.

جوشانده برگ و گل سیب زمینى به مقدار سى گرم در یک لیتر آب براى رماتیسم توصیه مى شود.

سیب زمینى ترشى براى مبتلایان به رماتیسم مفید است.

برای درمان رماتیسم، توصیه می‌شود صبح‌ها به صورت ناشتا یک حبه سیر مصرف کنید. همچنین می‌توانید ۳۰ گرم سیر رنده شده را به مدت یک ماه و نیم در یک چهارم لیتر الکل نود درجه خیس کنید و سپس قبل از ناهار و شام به مدت ۶ ماه، ۶ قطره از این مخلوط سیر و الکل را با کمی آب مصرف کنید.

ضماد‌هایی که از سیر تهیه می‌شوند، می‌توانند در تسکین دردهای رماتیسم مؤثر باشند. باید هر روز دو یا سه بار این مرهم را بر روی نقاط دردناک بمالید. برای تهیه مرهم، سیر را رنده کرده و دو برابر آن روغن کامفره به آن اضافه کنید.

جوشانده کردن ۳۰ تا ۶۰ گرم ریشه شنگ در یک لیتر آب به مدت نیم ساعت و مصرف آن در صبح ناشتا و بین وعده‌های اصلی غذایی توصیه می‌شود.

خوردن هویج تازه خام صبح‌ها بدون خوراک در درمان رماتیسم و دردهای مفصلی مؤثر است.

جوشانده گل گندم به مقدار ١۵ إلى ٢۵ گرم در یک لیتر آب براى تسکین دردهاى رماتیسمى مفید است.

دمکرده گل طاووسى به مقدار یک قاشق چاى خورى در یک لیوان آبجوش براى معالجه رماتیسم مصرف مى شود ولى نباید بیش از سه فنجان از دمکرده آن مصرف شود.

شاه پسند طبى ضد رماتیسم است. دمکرده آن سى تا چهل گرم در یک لیتر آب است که باید ده دقیقه جوشانده شود.

براى درمان رماتیسم، ٢۵ تا ٣٠ گرم زبان گنجشک را در یک لیتر آب دم کرده میل نمائید تا شفا یابید.

دمکرده گل مریم نخودى براى درمان رماتیسم مفید است. یک قاشق شربت خورى مریم نخودى خشک را در یک لیوان آبجوش بریز ید و روزى چهار فنجان از آن بنوشید

ریشه برگ بابا آدم در معالجه رماتیسم مؤثر واقع مى شود.

اگر مبتلایان به رماتیسم، روغن بابونه را در جاهاى دردناک بدن خود بمالند درد شان تسکین مى یابد.

آویشن کوهى براى درمان رماتیسم و ورم مفاصل مفید است. براى این منظور گل و برگ آویشن کوهى را له کرده و در ظرفى روى اجاق گرم کنید و گرما گرم روى ناحیه اى که درد مى کند بگذارید و ببندید تا درد رفع شود.

کاکوتى براى درمان رماتیسم مفید است.

مقدار مصرف آن به صورت دمکرده، پانزده تا بیست و پنج گرم در یک لیتر آب است.

جوشانده گل باقلا به مقدار سى تا شصت گرم در یک لیتر آب، اگر در فواصل غذا یک فنجان از آن مصرف شود، براى رماتیسم و درد مفاصل بسیار مفید است.

تره فرنگى در حالى که به امعای داخلى استراحت مى دهد، آنها را تقویت هم مى کند و داراى خاصیت ادرار آور قوى است. روى این دو خاصیت براى رماتیسم و درد مفصل بسیار مفید است.

پیاز چون ادرار آورى قوى است در معالجه رماتیسم مفصلى مصرف مى شود. کسانى که مبتلا به رماتیسم هستند باید روزانه پیاز زیادى بخورند.

ترب سیاه براى درمان رماتیسم تجویز شده است.

جوشانده ترخون به مقدار بیست و پنج تا سى گرم در یک لیتر آب براى دردهاى رماتیسمى مفید است. همچنین دم کرده آن به مقدار پنج گرم ترخون خرد شده در یک فنجان آب جوش که به مدت ده دقیقه دم بکشد و بعد از صرف غذا میل شود براى رفع دردهاى رماتیسمى تجویز مى شود.

انگور براى درمان رماتیسم مصرف مى شود. در این مورد هر روز سه لیوان کوچک آب انگور را در طول روز در ساعتهائى که فاصله زیادى با غذا دارد میل کنید.

کسانى که رماتیسم دارند وقتى به حمام مى روند مى توانند تفاله‌هاى انگور را به بدن خود بمالند و مدتى بنشینند و بدن را با آن بشویند.

انگور فرنگى بواسطه خاصیت ادرار آور خود براى مبتلایان به رماتیسم مفید است. دمکرده برگ انگور فرنگى به مقدار سى تا پنجاه گرم در یک لیتر آب اگر به مقدار دو تا سه فنجان در روز مصرف شود رماتیسم را درمان مى کند.

براى معالجه رماتیسم باید بادام تلخ را کوبید و به شکل ضماد در آورد و روى قسمتهایى که درد مى کند گذاشت.

تمشک خنک براى مبتلایان به روماتیسم مفید است.

توت فرنگى را براى مبتلایان به رماتیسم و درد مفاصل توصیه مى کنند. جوشانده ریشه و برگ خشک توت فرنگى به مقدار سى گرم در یک لیتر آب براى رماتیسم بسیار مفید است.

خربزه چون ادرار آور است براى مبتلایان به رماتیسم مفید است.

مصرف سیب را به اشخاصى که مبتلا به روماتیسم مزمن و درد مفاصل هستند توصیه مى کنند.

گیلاس چون خاصیت ادرار آور دارد براى مبتلایان به رماتیسم و دردهاى مفاصلى مفید است و همچنین مصرف دمکرده دم گیلاس به مقدار ده گرم در یک لیتر آب همین خاصیت را دارد و نیز جوشانده سى گرم دم گیلاس در یک لیتر آب به مدت ده دقیقه براى رماتیسم مفید است.

تاجریزى بطور مالیدنى بر ضد رماتیسم و درد مفاصل مورد استفاده قرار مى گیرد.

تربچه ضد سستى استخوانها و مسمومیت بدن است و به این علت آن را چون پاک کننده کبد و کلیه‌ها مى دانند، در مورد ورم مفصل مزمن مصرف آن را توصیه مى کنند.

گل کلم براى کسانى که ورم مفاصل دارند و مبتلا به رماتیسم هستند توصیه شده است.

مصرف کاسنى را در مورد ورم مفاصل توصیه مى کنند.

براى درد مفاصل یک شلغم را بپزید و آن را ریز ریز کرده به شکل فرنى در  آورید و مثل ضمادى روى مفاصلى که درد مى کند بمالید.

مصرف گوجه فرنگى براى اشخاص مبتلا به درد مفاصل تجویز شده است.

بیماران مبتلا به رماتیسم و درد مفاصل باید موز مصرف کنند.

براى مبارزه بر ضد رماتیسم باید کرفس را قطعه قطعه کرده و در آب جوشانید و آب جوشیده ی آن را نوشید.

براى اینکه رماتیسم به کلى ریشه کن گردد، باید بیست و یک روز تمام هر روز یک لیوان آب کرفس خورد.

می‌توانید کرفس را خرد کرده و با آرد برنج مخلوط کنید و به عنوان ضماد در نقاط دردناک بدنتان استفاده کنید. این ضماد می‌تواند در تسکین درد رماتیسم مؤثر باشد. اگر سالاد کرفس را همراه با پیاز خام، آب لیمو و چند قطره روغن زیتون تهیه کنید و چند روز غذای خود را بر اساس آن تنظیم کنید، درمان بسیار مؤثری خواهد بود.

داروی گرانقیمتی به نام کورتیزن، که معالج رماتیسم است، از غدد فوق کلیه استخراج می‌شود. اخیراً در خرما هم این هورمون کشف شده است. همچنین، پرتقال همراه با خرما، خواص ضد رماتیسمی دارد.

روزماری یکی از گیاهانی است که استفاده از آن در ناحیه درد نتایج بسیار خوبی داشته و با افزایش جریان خون در ناحیه و اثرات ضد التهابی خود، تأثیرات مطلوبی را به همراه دارد. عصاره روزماری به صورت اسپری در داروخانه‌ها در دسترس است و اگر این اسپری همراه با مصرف دم کرده گزنه یا عصاره روزماری استفاده شود، می‌تواند در درمان بسیار موثر و کارآمد باشد.

احتیاط:

مصرف مارچوبه در رماتیسم شدید مفصلى به علت اینکه ایجاد ناراحتى مى کند ممنوع است.

اسفناج چون داراى نمک اسید اوکسالیک است براى اشخاصى که مبتلا به رماتیسم هستند و مفاصل آنها ورم کرده منع شده است.

منبع : وبلاگ گیاهان دارویی

 

مقالات مرتبط

قوس کمر

تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷  [sbu_post_image] افزایش قوس کمر چیست یکی

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ