درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

نقاط ماشه‌ای، یا گره‌های عضلات، مانند آنها که در عضلات ذوزنقه‌ای بالایی (ناحیه‌ای از شانه که میان شانه و گردن قرار دارد) احساس می‌کنید، عضلاتی ملتهب و بطور مزمن سخت هستند. بافت عضلانی به این روش از تجمع استرس دوری می‌کند. عوامل استرس‌زایی که بیشتر از همه، این نقاط را تحریک می‌کنند شامل استرس‌های فیزیکی مانند کار کردن در پشت کامپیوتر، و استرس‌های ذهنی هستند که باعث سخت شدن گردن و شانه‌های شما می‌گردند. نقاط ماشه‌ای شدیداً رایج بوده اما نرمال نیستند. در صورتی که درمان نقطه‌ی ماشه‌ای انجام نشود، این نقاط ماشه‌ای می‌توانند باعث بروز مشکلات بزرگتری شوند. برخی از منابع حتی فیبرومیالژیا را به تشکیل نقاط ماشه‌ای نسبت می‌دهند.نقاط ماشه‌ای، بسته به مکان آنها، معمولاً می‌توانند منجر به انواع مختلف درد شوند.نقاط ماشه‌ای موجود در عضلات گلوتئال یا عضلات اجرا کننده ممکن است باعث بروز درد در پایین پای همان سمت شوند که مشابه با درد سیاتیک می‌باشد.

تشخیص نقاط ماشه ای شانه توسط پزشک

گره‌های عضلانی درمان‌نشده‌ی شانه می‌تواند باعث ایجاد درد مزمن ]شانه درد[ شده و منجر به دیگر مشکلات سلامتی گردد.در صورتی که اقداماتی برای تسکین درد عضلانی خود کرده اید، اما این درد به قوت خود باقی است، پزشک خود را ملاقات کنید. همچنین در صورتی که درد شدید شده و در زندگی روزانه و سلامت شما مداخله می‌کند، باید با پزشک تماس بگیرید.اگر می‌خواهید مطمئن شوید که مشکل شما مربوط به گره‌های عضلانی است و به چیز دیگری ربط ندارد، شرایط خود را با یک پزشک، فیزیوتراپیست یا متخصص بیماری‌های استخوان چک کنید. اینها می‌توانند دلایل محتمل درد شما را تعیین کنند.پزشک با بررسی علل درد نقاط ماشه ای شانه،موثرترین روش های درمانی را از جمله فیزیوتراپی،حرکات اصلاحی شانه و تزریق مفصلی به بیماران مبتلا به این عارضه توصیه می کند.

درد و محدودیت شانه‌ی ناشی از نقاط ماشه‌ای


درد شانه غالباً با محدود شدن حرکات مفصل شانه همراه است. زمانی که دلیل آن نامعلوم باشد، این عارضه معمولاً به نام “شانه‌ی یخ‌زده” مورد اشاره قرار می‌گیرد. در اغلب موارد این عارضه در ابتدا دردناک است سپس درد کاهش می‌یابد اما محدود شدن حرکات افزایش می‌یابند. نقاطه ماشه‌ای در چهار عضله‌ی گرداننده‌ی سر آستین، منابع نادیده گرفته شده از این درد عضله و از دست رفتن تحرک می‌باشند.

  • دلایل شایع درد شانه‌ی ناشی از نقاط ماشه‌ای در عضلات گرداننده‌ی سر آستین، شامل هر گونه فعالیتی است که به گردش میانی بازو نیاز دارد، مانند شنای آزاد و پرتاب کردن یک توپ بیس‌بال.
  • فشار ناگهانی قرار داده شده بر روی عضله‌ی شانه، به دلیل یک شکستگی  در استخوان بازو، کشیدگی مفصل شانه یا افتادن فرد بر روی شانه، نیز می‌توانند باعث فعال شدن نقاط ماشه‌ای در این عضلات شوند.
  • همچنین شایع است که پس از انجام عمل جراحی شانه، نقاط ماشه‌ای در عضلات شانه فعال شوند.
  • وقتی که یک نقطه‌ی ماشه‌ای در هر عضله‌ای به کار می‌افتد، با حرکات آن عضله بدتر می‌شود. غیر معمول نیست که شخصی که دارای نقاط ماشه‌ای در عضلات گرداننده‌ی سر آستین است، در بلند کردن دست خود برای شانه زدن موها یا عقب بردن بازو برای پرتاب کردن توپ، دچار مشکل شود. دریافت درمان زود هنگام برای درد شانه و محدودیت حرکات، می‌تواند شدت عارضه را کاهش داده و روند بهبود را تسریع کند.

احساس این عارضه چگونه است؟


درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

یک گره‌ی عضلانی می‌تواند به صورت مداوم، با احساس تیر کشیدن بر بدن شما بکوبد.گاهی اوقات، پس از خیره شدن طولانی مدت به کامپیوتر یا صفحه نمایش کامپیوتر، کاملاً به صورت غریزی، گردن یا عضلات شانه‌ی دردناک خود را مالش دهید. شما یک برآمدگی سخت را در اطراف ناحیه‌ای که مالش می‌دهید، احساس خواهید کرد. آن چیزی که حس می‌کنید، احتمالاً گره‌ی عضلانی است.گره‌ی عضلانی واقعاً یک پدیده‌ی شایع است. حتی ممکن است بشنوید که فیزیوتراپیست‌ها یا ماساژ تراپیست‌ها از آن حرف می‌زنند.این وضعیت به این معنا نیست که عضلات شما به معنای واقعی کلمه پیچ یا گره خورده اند. این وضعیت‌ها ترسناک بوده و در واقعیت با درد بیشتری همراه هستند.در ذات خود، گره‌های عضلانی شما، نتیجه‌ی فیبرهای عضلانی هستند که کشیده شده و ترمیم می‌شوند، اما این فیبرها به صورت گره خورده و سخت باقی می‌مانند، که در نتیجه، به حساسیت و تحریک منجر می‌شوند.گاهی اوقات، وقتی که بر روی آنها فشار می‌آورید، این عضلات هیچ فرقی با عضلات نرمال ندارند. اما در اغلب موارد، برآمدگی‌های نسبتاً سختی احساس می‌شوند.در موارد دیگر، اینها همان جایی هستند که درد و/ یا سفتی وجود دارند.

چگونه می‌توانید با نقاط ماشه‌ای مقابله کنید؟


درمان‌های رایج و مؤثر برای مقابله با گره‌های عضلانی و نقاط ماشه‌ای شانه، به قرار زیر هستند:

استراحت کردن

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

اگر دارای گره‌های عضلانی هستید، اجازه دهید که بدن شما استراحت کند. از هر فعالیتی که باعث به وجود آمدن گره‌ها شده یا درد و ناراحتی را افزایش می‌دهند، انصراف دهید. هر مقدار زمانی را که ممکن است به استراحت اختصاص دهید. این کار می‌تواند شامل خوابیدن بیشتر از مقدار معمول شما یا دراز کشیدن در یک حالت راحت و استفاده از بالش‌هایی برای ساپورت کردن بدن شما باشد.

درمان گرم و سرد

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

استفاده از ترکیب سرد و گرم، می‌تواند به تسکین درد و التهاب ناشی از گره‌های عضلانی شانه کمک کند.سردی به منقبض کردن رگ‌های خونی کمک می‌کند که به نوبه‌ی خود، باعث کاهش التهاب می‌شود. برای اعمال سردی، از یک کمپرس سرد برای ده دقیقه استفاده کرده و سپس آن را برای حداقل 15 دقیقه بردارید. می‌توانید این کار را تا زمانی که تسکین شما شروع شود، تکرار کنید.رگما باعث ریلکس شدن و شل شدن عضلات گرفته شده و درد را تسکین می‌دهد. گرما می‌تواند باعث افزایش جریان خون شود که بهبودی را تقویت می‌نماید. برای اعمال گرما، از یک پد گرم استفاده کنید یا حمام گرم بگیرید.درمان سرد و گرم را با هم استفاده کرده یا آن گزینه‌ای را انتخاب کنید که به بهترین شکل برای شما عمل می‌کند. درمان سرد و گرم باید در ترکیب با دیگر درمان‌ها استفاده شوند.

از پماد عضلات استفاده کنید

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

پماد عضلات، به نرم و ریلکس کردن گره‌های عضلانی کمک می‌کنند. شما می‌توانید پماد را دو بار در روز به محل درد بمالید تا با خنک شدن، تسکین ایجاد شود.ممکن است به شخص دیگری برای کمک به مالیدن پماد بر روی نقاط دور از دسترس احتیاج داشته باشید.فرمولی را پیدا کنید که شامل منتول، کپسایسین یا کافور باشد. قبل از استفاده از پماد برای اولین بار، از تکه‌ی تست استفاده کنید. برای انجام این کار، مقدار کمی از پماد را بر روی قسمت داخلی ساعد خود بمالید. 24 ساعت صبر کنید تا از عدم وجود واکنش مطمئن شوید. اگر بدن شما حساسیت نشان نداد، می‌توانید در استفاده از پماد بر روی دیگر نقاط بدن خود، راحت باشید.

آزاد کردن نقاط ماشه‌ای با فشار

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

این درمان، با اعمال فشار به نقاط ماشه‌ای عمل می‌کند. یک متخصص ماهر، به گره عضلانی فشار وارد می‌کند تا زمانی که نرم شده و آزاد گردد. پس از جلسه‌ی درمانی، شما باید مجموعه‌ای از حرکات را در خانه تکمیل کنید. این کار به آموزش مجدد عضلات شما کمک می‌کند.

ماساژ درمانی

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

می‌توانید از ماساژ برای درمان گره‌های عضلانی استفاده کنید. ماساژ درمانی باعث افزایش گردش خون شده و جریان خون را بهبود می‌بخشد. این روش می‌تواند عملکرد عضله را بهتر کرده و به شل کردن آن کمک کند. این کار به تسکین درد و کم کردن سختی عضله کمک می‌کند.به خاطر داشته باشید که یک جلسه، معمولاً برای بهبودی کامل کافی نیست. شما احتمالاً به چندین جلسه‌ی مکرر نیاز خواهید داشت. همین که بهبودی مشاهده شد، می‌توانید بین جلسات فاصله بیندازید.چندین نوع ماساژ وجود دارند. نوعی که بیشتر از همه به شما سود می‌رساند، به شدت گره‌های عضلانی شما و ترجیح شخصیتان بستگی دارد. ممکن است که به امتحان کردن چندین نوع متفاوت از ماساژها، پیش از یافتن نوع مورد علاقه‌تان، نیاز داشته باشید.

ماساژ دادن خود

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

در برخی از موارد، خود شما می‌توانید عضلات دردناک را ماساژ دهید. گره‌ عضلانی را مکان‌یابی کرده و از انگشتان خود برای ماساژ آرام آن استفاده کنید.در هنگام ماساژ دادن، بر روی تلاش برای شل کردن فیبرهای سخت عضلانی و تسکین تنش، تمرکز کنید. به آرامی بر روی ناحیه‌ی دردناک فشار آورده و با انگشتان خود دایره‌های کوچکی درست کنید. همچنین می‌توانید یک توپ تنیس را بین کمر خود و کف زمین یا دیوار قرار داده و توپ را برای اعمال فشار بیشتر به گره عضلانی، بچرخانید. این حرکت را با حرکت دادن آرام توپ برای وارد کردن فشار به نقاط تنش، تجربه کنید. می‌توانید از یک غلتک فوم نیز به همین شکل استفاده نمایید.

ماساژ سوئدی

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

این تکنیک ماساژ آرام، برای شما مناسب است در صورتی که دارای تنش زیاد بوده یا نسبت به لمس حساس هستید. ماساژ سوئدی از ضربات طولانی، مالش و حرکات عمیق دایره‌ای استفاده می‌کند. لرزش و ضربه زدن نیز برای کمک به ریلکس کردن استفاده می‌شوند.

ماساژ عمیق بافتی

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

این نوع ماساژ از ضربات نیرومند برای آزاد کردن تنش مزمن عضلات استفاده می‌کند. این ماساژ لایه‌های عمیق‌تر عضله و بافت‌های هم‌بند را هدف می‌گیرد. این ماساژ غالباً برای درمان آسیب عضلانی ناشی از صدمات استفاده می‌شود.

درمان ماساژ ورزشی

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

این تکنیک ماساژ مخصوصاً برای ورزشکاران به کار گرفته می‌شود. این ماساژ می‌تواند برای پیش‌گیری یا درمان آسیب‌ها استفاده شود.

فیزیوتراپی

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

در برخی از موارد جدی، ممکن است فیزیوتراپی توصیه شود. یک فیزیوتراپیست می‌تواند به شما در شناسایی علائم زیربنایی گره‌های عضلانی کمک کند. او درد شما را با استفاده از درمان‌هایی که برای شما مناسب است، درمان می‌کند. در فیزیوتراپی، تکنیک‌هایی به شما آموزش داده می‌شود که درد را کاهش داده و از عود کردن آن جلوگیری می‌کنند.

تزریق نقاط ماشه‌ای

درمان نقاط ماشه ای شانه(گره های عضلانی)با تزریق مفصل شانه و ماساژ-

تزریق در نقاط ماشه‌ای، فرایندی است که برای درمان نقاط دردناک عضلاتی که شامل “گره‌ها” هستند، استفاده می‌شود. این گره‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که عضله قادر به استراحت نباشد و غالباً در زیر پوست قابل حس کردن هستند.در زمان تزریق، پزشک یک سوزن کوچک را مستقیماً به نقطه‌ی ماشه‌ای بیمار وارد می‌کند. این تزریق شامل یک بی‌حس‌کننده‌ی موضعی و یک کورتیکواستروئید می‌باشد. نقطه‌ی ماشه‌ای با انجام این تزریقات غیر فعال شده و درد آن تسکین می‌یابد. این تزریقات فقط چند دقیقه طول کشیده و بیمار قادر است که کلینیک را کمی پس از آن ترک کند. یک دوره‌ی مختصر از این تزریقات، معمولاً به تسکین پایدار در درد شانه منجر می‌شود.

عوارض جانبی تزریق در نقاط ماشه‌ای چه چیزهایی هستند؟

یک عارضه‌ی بالقوه‌ی ناشی از تزریق در نقاط ماشه‌ای، درد پس از تزریق می‌باشد. این عارضه نسبتاً غیر رایج است، اما ممکن است اتفاق بیفتد. این درد معمولاً پس از چند روز به خودی خود برطرف می‌شود. درد، در زمانی که هیچ دارویی به نقطه‌ی ماشه‌ای (توسط سوزن) تزریق نمی‌شود، بیشتر شایع است. یخ، گرما یا داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، ایپوبروفن یا ناپروکسن سدیم می‌توانند برای این درد پس از تزریق سودمند باشند.اگر یک داروی استروئیدی به نقطه‌ی ماشه‌ای تزریق شود، ریسک انقباض چربی زیر پوست وجود دارد، که یک تورفتگی را در پوست ایجاد می‌کند. این اتفاق در زمانی که فقط داروی بی‌حسی بدون داروی استروئیدی تزریق می‌شود، رخ نمی‌دهد. دیگر عوارض جانبی نادر هستند اما ممکن است در هر زمانی که سوزنی پوست را سوراخ می‌کند اتفاق بیفتند، مثل عفونت و خونریزی.

کشش‌های ساده‌ی شانه

در اینجا 5 کشش دیگر شانه آورده شده است، که به طور منظم آنها را توصیه می‌کنیم.

تمرین شماره 1

کشش‌های ساده‌ی شانه

در مقابل یک صندلی یا میز بر روی زمین زانو بزنید و ساعدهای دو دست خود را در بالای سر خود به هم قفل کنید. بازوهای خود را بر روی چیزی قرار داده و قسمت بالای بدن خود را به سمت زمین پایین بیاورید.

تمرین شماره 2

کشش‌های ساده‌ی شانه

به صورت راست بایستید در حالی که پشت شما در مقابل یک میز یا مبل قرار بگیرد و دست‌های خود را بر لبه‌ی میز یا مبل قرار دهید. به آهستگی کل بدن خود را پایین ببرید.

نکته: از پاهای خود برای کنترل پایین رفتن بدن استفاده کنید. عمل پایین بردن را سریع انجام ندهید.

تمرین شماره3

کشش‌های ساده‌ی شانه

بایستید در حالی که بازوی شما به سمت بیرون قرار گرفته و ساعد به سمت پایین اشاره کرده و با هم زاویه‌ی 90 درجه را تشکیل داده اند. یک دسته‌ی جارو را در دست و پشت آرنج خود قرار دهید. با دست دیگر خود بالای دسته‌ی جارو را به سمت جلو هل بدهید.

نکته: بسیاری از افراد در عضلات گرداننده‌ی سر آستین شانه بسیار سخت هستند. این حرکت کششی را در آغاز بسیار آهسته و در همه‌ی مواقع با احتیاط بسیار انجام دهید.

تمرین شماره4

کشش‌های ساده‌ی شانه

در حالت چمباتمه بنشینید در حالی که به سمت لبه‌ی یک در یا ستون قرار دارید، سپس لبه‌ی در را با یک دست گرفته و به سمت عقب خم شوید.

نکته: به سمت عقب خم شده و اجازه دهید که وزن بدن شما، عمل کشش را انجام دهد. بالای کمر خود را ریلکس کرده و اجازه دهید که کمر گرد شده و تیغه‌های شانه از هم جدا شوند.

تمرین شماره5

کشش‌های ساده‌ی شانه

صاف بایستید و دست‌های قفل کرده‌ی خود را در پشت خود نگه دارید. به آرامی دست‌ها را به سمت بالا بلند کنید.

نکته: در هنگامی که دست‌ها را به بالا می‌کشید، به سمت جلو خم نشوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس