[sbu_post_image]

سندروم کانال کارپال (Carpal Tunnel Syndrome) یكی از بیماری های بسیار رایجی است كه متأسفانه در گذشته چندان مورد تحقیق قرار نگرفته و تا حدی ناشناخته مانده است . معمولاً مردم ، این بیماری را به عنوان ” درد مچ دست ” می شناسند كه درد آن به انگشت های دست ختم شده و حركات دست را تا حدودی مشكل می سازد و ناتوانی به وجود می آورد. امروزه این ناراحتی در میان كارگران و كاركنان كشورهای صنعتی فوق العاده رایج است. سندرم تونل کارپ در میان كسانی كه ساعات زیادی با كامپیوتر كار می كنند؛ مانند صندوق دارها، ماشین نویس ها و كارگران كارخانه های ماشین سازی و افرادی كه به كارهای مكانیكی اشتغال دارند بسیار رایج است. در حال حاضراین درد شناخته شده ، و قابل درمان است.Carpal در پزشكی به معنی مچ دست راست وCarpel Tunnel كانالی است كه عصب های بسیار مهم (Median Nerve) را از مچ به انگشت های دست می رساند. این كانال همچنین محل عبور (Tendon) است كه شامل غضروف و استخوان های مچ دست( Carpel Bones ) است. به طور كلی نُه  غضروف یك عصب حسی به نامMedian Nerve از تانـُل كارپل عبور می كنند.

درمان مچ درد با طب سوزنی

طب سوزنی دراین بیماری كمك بسیار می كند . این كار با استفاده از سوزن های مخصوص روی نقاطی كه مسیر انرژی در حركت است زده می شود . البته اكنون جراحان نیز با جراحی موافق نبوده و مایلند كه بیمار از مچ بند و دست بند به صورت تمام وقت استفاده كند تا بهبود یابد. البته ناگفته نماند كه ویتامین6 Bدر بهبود این عارضه  بسیار مؤثر است و می تواند عامل مهمی در از بین بردن تورم باشد.

همانطور كه گفته شد طب سوزنی در درمان درد مچ دست مفید بوده و از دیدگاه درمانهای طبیعی یا تغذیه نیز اهمیت زیادی دارد.

غذایی كه مصرف می كنید باید مملو از ویتامینB6 باشد . این ویتامین را می توانید درغلات ، جگر، دل و قلوه حبوبات و همچنین سبزیجات سبز تیره بیابید.

سعی كنید از غذاهای تازه استفاده كنید و حتماً یك الی دو وعده سالاد با سبزیجات سبز را در رژیم روزانه خود قرار دهید. كرفس را به واسطه وجود سدیم به میزان فراوان استفاده كنید.

از خوردن كافئین كه در قهوه ، شكلات و كاكائو موجود است جداً پرهیز كنید . نوشابه های گازدار و الكلی و مواد غذایی كه شامل اسید اگزالیك (Oxalic acid) هستند مانند اسفناج ، ریواس و عدس و شكلات را به هیچ وجه استفاده نكنید .

هر روز صبح محلولی از یك لیوان آب به همراه كمی لیمو ترش تازه بنوشید . در صورت تمایل می توانید یك قاشق پودر مخمر نیز به این محلول اضافه كنید. نوشیدن یك لیوان آب هویج  تازه نیز بسیار مفید است.

منبع : تبیان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس