درمان سندرم شوگرن

 سندروم شوگرن

درمان سندروم شوگرن

سندرم شوگرن

سندرم شوگرن (sjogren’s syndrome) یک بیماری خودایمنی است که با خشکی دهان و چشم‌ها مشخص می‌شود. حدود 90 درصد از بیماران مبتلا به سندرم شوگرن، زن هستند و اکثر افراد در زمان تشخیص بیش از 40 سال دارند.

درمان سندرم شوگرن

درمان خاصی برای این سندرم وجود ندارد، اما خشکی چشم می‌تواند توسط استفاده از اشک مصنوعی و پمادهای نرم‌کننده چشم تحت نظر پزشک بهتر شود. همچنین قطره چشمی سیکلوسپورین (رستایس)‌، از قطره‌های تایید شده‌ای است که می‌تواند التهاب غدد اشکی را کاهش دهد (تحت نظر پزشک).

اضافه کردن روغن بذر کتان به رژیم غذایی نیز ممکن است برای خشکی چشم مفید باشد.

در صورتی که خشکی چشم شدیدتر شود، متخصصان چشم می‌توانند مجرای اشکی چشم را با جراحی مسدود کنند تا چشم مدت طولانی‌تری توسط اشک مرطوب بماند. به این ترتیب که درپوش‌های کلاژنی یا سیلیکونی برای بستن موقت مجراها وارد آنها می‌شوند. پوشش‌های کلاژنی در نهایت حل می‌شوند، اما پوشش‌های سیلیکونی در محل می‌مانند تا بیفتند یا از بین بروند. گاهی ممکن است پزشک به جای آنها از لیزر برای بستن دائمی مجرای اشکی استفاده کند.

برای بهبود خشکی چشم‌ها، می‌توانید با افزایش رطوبت در داخل خانه و قرار نگرفتن در معرض هوای بادی، فن‌ها و تهویه‌ها و نیز استفاده از عینک‌های ایمنی یا پوشش‌های محافظتی چشم در خارج از منزل، به حفاظت از چشم‌هایتان کمک کنید

در مورد خشکی دهان می‌توان غدد بزاقی را با داروهای تحریک‌کننده بزاق تحریک کرد، البته افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، آسم یا گلوکوم (آب سیاه چشم)‌ باید از مصرف این داروها اجتناب کنند. ضمن این که استفاده از این داروها ممکن است با درد شکم، افزایش آب بدن و خارج شدن آن به صورت عرق و ادرار توام باشد.

محصولات دیگر مانند خمیردندان‌، آدامس‌، دهان‌شویه‌ و… نیز برای درمان خشکی دهان در دسترس هستند. روغن ویتامین E نیز می‌تواند تا اندازه‌ای مفید باشد. در مورد عفونت‌های دهان و دندان نیز باید برای جلوگیری از عوارض حادتر، هرچه زودتر به آنها رسیدگی شود.

مراقبت دندانی مستمر بسیار حائز اهمیت است.

کمپرس‌های گرم و مرطوب‌ می‌توانند برای کمک به تسکین ورم و درد غدد پاروتید، استفاده شوند.

محلول‌های شستشودهنده نمکی بینی (سرم فیزیولوژی) نیز می‌توانند برای خشکی مجاری بینی مفید باشند.

همچنین عفونت‌هایی که می‌تواند سندرم شوگرن را وخیم‌تر کند، با آنتی‌بیوتیک‌ها رفع می‌شوند.

سرطان غدد لنفاوی که یکی از عوارض نادر این بیماری است، به طور جداگانه مورد درمان قرار می‌گیرد.

منبع : تبیان

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ