سندرم تونل‌ مچ‌ دست‌ عبارت‌ است‌ از یك‌ اختلال‌ مربوط‌ به‌ رشته‌ های‌ عصبی‌ دست‌ كه‌ باعث‌ درد و بی‌حسی‌ عمدتا در شست‌ و 3 انگشت‌ اول‌ دست‌ می‌شود. در این‌ اختلال‌، عصب‌ میانی‌ و یا عصب‌ زند زیرین‌ در محل‌ عبور از مچ‌ دست‌ و نیز رگ های‌ خونی‌ و تاندون های‌ دست‌ دچار مشكل‌ گیر افتادگی می‌شوند.

درمان سندرم تونل کارپ

1 عدم انجام حركات تكراري

2 تصحيح وضعيت مچ در هنگام كار : مچ دست هنگام کار مثلا کار با کامپیوتر باید در صفر درجه باشد. خم شدن مچ باعث افزایش فشار به عصب می شود. انجام فعالیت هایی که با مچ کردن مکرر می باشد نیز باعث فشار به عصب و ایجاد این سندرم می شود. این بیماران و بیمارانی که ورم دست دارند باید از ورزش های تقویتی انگشتان مثلا کار با لاستیک تقویت دست خوداردی کنند. در موارد ضروری از ورزش های تقویتی خاصی (ورزشهای ایزومتریک) کمک می گیریم.

از مچ کردن محکم خودداری شود. از مچ کردن در حالی که مچ دست به سمت داخل یا خارج  است خودداری شود.(زاویه مچ باید صفر درجه باشد) . گرفتن اجسام مثل خودکار نازک فشار زیادی به مچ وارد می کند. بهتر است از خودکارهایی با بدنه کلفت استفاده شود.

 بالا بودن وزن احتمال ابتلا به سندرم تونل کارپ را بیشتر می کند. کاهش ورزن بخصوص با ورزش های هوازی به بیماران توصیه می شود.

3) استفاده از مچ بند طب فیزیکی:  استفاده از مچ بند مخصوص در سه ماه اول پس از شروع علائم و  همچنـين در خانم هاي باردار بسيار موثر است. زاويه مچ بند  بايد  تنظيم شود.  مچ بند بايد حتما در شب بسته شود. بهتر است در طي روز نيز از مچ بند استفاده كرد.

در برخی از بیماران لازم است مچ بند بخشی از حرکات انگشت را نیز محدود کند. افرادی که با مچ کردن دست علائم آن ها تشدید می شود،یا التهاب در کف دست دارند یا افرادی که در موقع   خوابیدن دست خود را به سمت داخل جمع می کنند وبرخی از بیماران دیگر نیاز به این نوع مچ بند دارند. در افرادی که مبتلا به آرتروز مفصل شست ، التهاب رباط دست مثل روماتیسم مفصلی ، یا دردهای شبانه شدید باشند یا انگشتان بیمار حالت قفل شدن داشته باشد از نوع دیگری از مچ بند استفاده می کنیم. این مچ بند ها از ماده مخصوصی بسیار سبکی در بخش ارتوپدی فنی ساخته می شود.

4) استفاده از ویتامین ب 6: مطالعات مختلف نشان داده اند که ویتامین ب 6 در درمان این بیماری اثر ندارد

5) تزريق كورتون در مچ دست :این درمان در سندرم تونل کارپ موثر است.

6)  مداليتي ها ی طب فیزیکی: استفاده از اولتراسوند و ليزر مي تواند به بهبود بيماري كمك نمايد.

جراحي سندرم تونل کارپ

   اگر بيمار به درمان هاي غير جراحي پاسخ مناسبي ندهد يا اگر در نوار عصب و عضله علائم درگيري شديد عصب ديده شود يا عضلات تحليل رفته باشد يا دست ها ضعيف شده باشند جراحي توصيه مي گردد. عوارض جراحي شامل ايجاد زخم ، آسيب به اعصاب پوستي و چسبندگي تاندون ها است. لذا يك دوره كار درماني پس از جراحي براي كاهش تورم و حفظ حركات انگشتان همراه با چهار هفته استفاده از مچ بند ضروري است.

سندرم تونل کارپ در دوران بارداری

 در خانم های باردار بخصوص در سه ماهه سوم و خانم هایی که دچار تورم می شوند دیده می شود معمولا به درمان های طب فیزیکی و غیر جراحی پاسخ می دهند. در این موارد بخصوص از مچ بند استفاده می شود. سفت بستن مچ بند یا نامناسب بودن آن ممکن است علائم را بدتر کند.

منبع: مجله سلامت , وبلاگ دکتر رئیسی و دکتر احدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ