آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان سندرم تونل کارپ

images24-150x150

تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

سندرم تونل‌ مچ‌ دست‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ اختلال‌ مربوط‌ به‌ رشته‌ های‌ عصبی‌ دست‌ که‌ باعث‌ درد و بی‌حسی‌ عمدتا در شست‌ و ۳ انگشت‌ اول‌ دست‌ می‌شود. در این‌ اختلال‌، عصب‌ میانی‌ و یا عصب‌ زند زیرین‌ در محل‌ عبور از مچ‌ دست‌ و نیز رگ های‌ خونی‌ و تاندون های‌ دست‌ دچار مشکل‌ گیر افتادگی می‌شوند.

درمان سندرم تونل کارپ

۱ عدم انجام حرکات تکراری

۲ تصحیح وضعیت مچ در هنگام کار : مچ دست هنگام کار مثلا کار با کامپیوتر باید در صفر درجه باشد. خم شدن مچ باعث افزایش فشار به عصب می شود. انجام فعالیت هایی که با مچ کردن مکرر می باشد نیز باعث فشار به عصب و ایجاد این سندرم می شود. این بیماران و بیمارانی که ورم دست دارند باید از ورزش های تقویتی انگشتان مثلا کار با لاستیک تقویت دست خوداردی کنند. در موارد ضروری از ورزش های تقویتی خاصی (ورزشهای ایزومتریک) کمک می گیریم.

از مچ کردن محکم خودداری شود. از مچ کردن در حالی که مچ دست به سمت داخل یا خارج  است خودداری شود.(زاویه مچ باید صفر درجه باشد) . گرفتن اجسام مثل خودکار نازک فشار زیادی به مچ وارد می کند. بهتر است از خودکارهایی با بدنه کلفت استفاده شود.

 بالا بودن وزن احتمال ابتلا به سندرم تونل کارپ را بیشتر می کند. کاهش ورزن بخصوص با ورزش های هوازی به بیماران توصیه می شود.

۳) استفاده از مچ بند طب فیزیکی:  استفاده از مچ بند مخصوص در سه ماه اول پس از شروع علائم و  همچنـین در خانم های باردار بسیار موثر است. زاویه مچ بند  باید  تنظیم شود.  مچ بند باید حتما در شب بسته شود. بهتر است در طی روز نیز از مچ بند استفاده کرد.

در برخی از بیماران لازم است مچ بند بخشی از حرکات انگشت را نیز محدود کند. افرادی که با مچ کردن دست علائم آن ها تشدید می شود،یا التهاب در کف دست دارند یا افرادی که در موقع   خوابیدن دست خود را به سمت داخل جمع می کنند وبرخی از بیماران دیگر نیاز به این نوع مچ بند دارند. در افرادی که مبتلا به آرتروز مفصل شست ، التهاب رباط دست مثل روماتیسم مفصلی ، یا دردهای شبانه شدید باشند یا انگشتان بیمار حالت قفل شدن داشته باشد از نوع دیگری از مچ بند استفاده می کنیم. این مچ بند ها از ماده مخصوصی بسیار سبکی در بخش ارتوپدی فنی ساخته می شود.

۴) استفاده از ویتامین ب ۶: مطالعات مختلف نشان داده اند که ویتامین ب ۶ در درمان این بیماری اثر ندارد

۵) تزریق کورتون در مچ دست :این درمان در سندرم تونل کارپ موثر است.

۶)  مدالیتی ها ی طب فیزیکی: استفاده از اولتراسوند و لیزر می تواند به بهبود بیماری کمک نماید.

جراحی سندرم تونل کارپ

   اگر بیمار به درمان های غیر جراحی پاسخ مناسبی ندهد یا اگر در نوار عصب و عضله علائم درگیری شدید عصب دیده شود یا عضلات تحلیل رفته باشد یا دست ها ضعیف شده باشند جراحی توصیه می گردد. عوارض جراحی شامل ایجاد زخم ، آسیب به اعصاب پوستی و چسبندگی تاندون ها است. لذا یک دوره کار درمانی پس از جراحی برای کاهش تورم و حفظ حرکات انگشتان همراه با چهار هفته استفاده از مچ بند ضروری است.

سندرم تونل کارپ در دوران بارداری

 در خانم های باردار بخصوص در سه ماهه سوم و خانم هایی که دچار تورم می شوند دیده می شود معمولا به درمان های طب فیزیکی و غیر جراحی پاسخ می دهند. در این موارد بخصوص از مچ بند استفاده می شود. سفت بستن مچ بند یا نامناسب بودن آن ممکن است علائم را بدتر کند.

منبع: مجله سلامت , وبلاگ دکتر رئیسی و دکتر احدی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ