آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان رگ به رگ شدن و کشیدگی شست دست

455_orig

تاریخ ۳۰ آبان ۱۴۰۲

شست دست، بدون شک مهمترین انگشت دست است و یکی از کارکردهای حیاتی آن، هماهنگی با انگشت سبابه است. این دو انگشت با همکاری، انسان را قادر می‌سازند اشیاء کوچک را بگیرند و جابجا کنند. برای انجام این کار، ضروری است که مفاصل شست پایدار باشند. رگ به رگ شدن شست دست از بین آسیب‌های مهم دست است و تشخیص و درمان بیماران مبتلا به مشکلات جراحی و غیرجراحی در این منطقه، وظیفه پزشکان ارتوپدی است.

علائم پارگی لیگامان شست دست

بلافاصله پس از تأثیر ضربه‌ای که منجر به پارگی لیگامان در مفصل متاکارپوفالانژیال می‌شود، شست دست شدیداً دردناک می‌شود و ممکن است متورم و کبود شود. اگر این آسیب به درستی درمان نشود، درد و تورم به مرور زمان کاهش می‌یابند، اما به دلیل عدم بهبود پارگی لیگامان در مفصل متاکارپوفالانژیال، این مفصل ناپایدار می‌شود. این ناپایداری تأثیر مستقیمی روی قدرت همزمان کارکرد شست و سبابه دارد و فرد قادر به درست فشار دادن نوک این دو انگشت به هم نمی‌باشد.

در بلند مدت، ممکن است مفصل مذکور به آرتروز مبتلا شود. متأسفانه، در بسیاری از موارد، افراد به طور نادرست فرض می‌کنند که درد و تورم مفصل پس از ضربه امری اهمیت‌زیاد ندارد و از درمان آن غفلت می‌کنند، که این امر می‌تواند منجر به بقایای غیرقابل جبران در دست آنان شود.

درمان رگ به رگ شدن شست دست

در صورتی که پس از ضربه، لیگامان مفصل متاکارپوفالانژیال شست به طور ناقص پاره شود، پزشک ارتوپد معمولاً شست را برای مدت شش تا هفت هفته به‌طور بی‌حرکت قرار می‌دهد تا پارگی لیگامان ترمیم شود. این بی‌حرکتی معمولاً با استفاده از اسپلینت یا گچ اسپایکا بر روی شست انجام می‌شود.

در صورتی که پارگی لیگامان به صورت کامل باشد، پزشک ارتوپد معمولاً به جراحی برای ترمیم لیگامان پاره شده روی می‌آورد. در برخی موارد، پارگی کامل لیگامان منجر به گیرکردن تاندون شست بین دو سر پاره شده لیگامان می‌شود و جلوی نزدیک شدن و جوش خوردن محل پارگی را می‌گیرد، بنابراین درمان آن معمولاً نیازمند جراحی است. پس از جراحی، شست برای مدت حدود شش تا هفت هفته در آتل یا گچ اسپایکا قرار می‌گیرد تا بهبود یابد.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

بیماری واریس

تاریخ ۲ شهریور ۱۳۹۹ بیماری واریس واریس (به انگلیسی: Varicose

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ