جا انداختن دیسک گردن با وارد کردن نیروی ناگهانی به مفصل انجام می شود و در روش جا انداختن دیسک گردن ، مفصل بیشتر از دامنه حرکتی خود جابجا می شود. بیمار احساس راحتی می کند. متخصصین طب فیزیکی دوره جااندازی دیسک گردن را می بینند. این تکنیک جا انداختن دیسک گردن ، روش های مختلفی دارد. متاسفانه برخی افراد به این کار جا انداختن دیسک تبلیغ می کنند. در این حالت تنها مفصل گردن کمی جابجا شده و احساس راحتی به بیمار می دهد. انجام جا اندازی کایروپراکتیک در دیسک حاد گردنی ممنوع است.  انجام آن بیش از 6-10 جلسه باعث افزایش بیش از حد دامنه حرکتی مفصل شده و می تواند مضر باشد. با توجه به احتمال سکته مغزی و آسیب نخاع، بسیاری از متخصصین با انجام جا انداختن دیسک گردن مخالف می باشند. روش های بی خطری برای جایگزینی روش های کایروپراکتیک دیسک گردن وجود دارد. در صورت بروز سرگیجه و سردرد، اختلال تعادل، دوبینی پس از جا اندازی مهره گردنی، بیمار باید حتما بستری شده و تحت درمان داروهای ضد انعقاد قرار گیرد.

درمان دیسک گردن با کشش

یکی از روش هایی که در درمان دیسک های ناحیه گردن توسط متخصصان طب فیزیکی کاربرد دارد کشش گردن است. تبحر در انتخاب نحوه و زاویه کشش و میزان کشش اعمالی در نتیجه درمان دیسک گردن موثر است.

1- کشش دستی برای درمان دیسک گردن

کشش  دستی می تواند بصورت دستی در ناحیه گردن اعمال شود. این نوع کشش برای درمان دیسک گردن معمولا توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی قبل از اعمال درمان اصلاح زاویه ستون فقرات بکار می رود.

2-کشش مکانیکال برای درمان دیسک گردن

کشش مکانیکال برای درمان دیسک گردن توسط دستگاه و با نظر متخصص طب فیزیکی در زاویه مشخص و میزان مشخص که به دستگاه داده می شود اعمال می گردد. در این نوع کشش میزان کشش اعمالی قابل انتخاب و اندازه گیری بوده و کشش بصورت طولانی تری اعمال می گردد. در این روش امکان اعمال کشش بر روی مهره خاص کمری و گردنی وجود دارد و با کشش مهره خاص امکان کاهش فشار روی مهره خاص کمری ایجاد شده و شاهد بهبود بیمار مبتلا به دیسک کمری و گردنی خواهیم بود. این نکته قابل اهمیت است که هیچ دستگاهی به تنهایی برای درمان دیسک گردن کافی نیست و انجام روش های دیگر مانند استفاده از حمایت های کمری و گردنی، انتخاب ورزش، به کارگیری روش های اصلاح ستون فقرات توسط متخصص توانمند و در موارد خاص دارو درمانی لیزر و…در نتیجه درمان دیسک گردن بسیار موثر است.
نکات مهم قبل از درمان دیسک کمری و گردنی با کمک کشش عبارت اند از:
1- ارزیابی بیمار توسط پزشک متخصص طب فیزیکی و تشخیص محل دیسک گردن و مشکلات ناشی از آن: ممکن است پزشک با استفاده از MRI,EMG الکترومیوگرافی یا  تست نوار عصب و عضله برای ارزیابی بهتر بهره بگیرد.
2- بکارگیری روش های درمان دستی در درمان دیسک گردن و اصلاح راستای ستون فقرات توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی. بررسی و اصلاح ساختار کف پا زانو و لگن و تجویز کفی طبی در صورت لزوم.
3- انتخاب روش های همراه با کشش مانند فیزیوتراپی و ورزش درمانی برای درمان دیسک گردن توسط پزشک متخصص طب فیزیکی.
4- مشاوره تغذیه در صورت لزوم برای درمان دیسک گردن.
تعداد جلسات درمانی دیسک گردن با طب فیزیکی:تعداد جلسات درمانی برای دیسک گردن باید توسط متخصص طب فیزیکی مشخص شود. معمولا نتیجه مطلوب بین 10 تا 25 جلسه حاصل می شود. در حین کشش به دستورات فیزیوتراپیست توجه نمایید. پس از کشش به آرامی از تخت پایین آمده و از حرکات اضافی خودداری نمایید. با توجه به کاهش درد ناشی از دیسک گردن و احساس بهبودی پس از کشش، از انجام فعالیت بدون نظر پزشک و فیزیوتراپیست خودداری نمایید.

خواننده گرامی ، پیشنهاد می شود مطالب زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان دیسک گردن مطالعه فرمایید.

1-حرکات ورزشی برای دیسک گردن

2-تمرینات کششی و تقویتی در درمان دیسک گردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ