آدرس: اصفهان خیابان شمس آبادی چهارراه قصر روبروی بانک ملت کوی26(دهش)

درمان درد نشیمنگاه لگن

2905_orig

تاریخ ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

علائم بورسیت زیر لگن

مهمترین علامت این بیماری درد در نشیمنگاه و درست زیر توبروزیته ایسکیوم در پایین ترین قسمت لگن و باسن است. این درد در ابتدا ممکن است بعد از مدتی نشستن بیشتر شود و با ایستادن و راه رفتن تخفیف یابد. در مراحل پیشرفته تر بیماری، درد در حین فعالیت های بدنی و ورزشی مانند دویدن، جهیدن یا لگد زدن بیشتر می شود. وقتی بیماری شدیدتر می شود بیمار ممکن است در همه اوقات درد داشته باشد.

تشخیص این بیماری بیشتر از طریق صحبت با بیمار و معاینه وی صورت میگیرد. ام آر آی میتوان به تائید تشخیص این بیماری کمک کند.

درمان بورسیت زیر لگن

اولین اقدام در درمان این بیماری کاهش فعالیت های شدید بدنی و ورزشی و اجتناب از هر حرکت یا موقعیتی است که شدت درد را بیشتر می کند. با اینکار به بدن فرصت داده میشود تا بافت های آسیب دیده و ملتهب را ترمیم کرده و به این صورت درد را از بین ببرد. ادامه ضریات و فشار های مکرر به بورس تنها موجب بدتر شدن التهاب و درد و در نتیجه سخت شدن درمان می شود.

اگر التهاب بورس بطور ناگهانی و بدنبال ضربه بوجود آمده است سرد کردن محل درد با استفاده از یک کیسه پلاستیکی حاوی خرده های یخ میتواند درد را کاهش دهد. در موارد مزمن، استفاده از گرمای موضعی می تواند مفید باشد.

شدت درد را می توان با استفاده از داروهای ضد درد و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی کاهش داد.

بعد از کاهش درد باید یک دوره منظم نرمش های کششی به توسط بیمار انجام شود. مهمترین آنها انجام روزانه نرمش های کششی عضلات همسترینگ است که موجب افزایش قدرت انعطاف پذیری تاندون شده و فشار و سایش را بر روی بورس کمتر میکند. بتدریج و با کاهش درد و با افزایش قابلیت انعطاف عضلات همسترینگ بیمار میتواند به فعالیت های ورزشی برگردد.

مهمترین اقدام در پیشگیری از این بیماری انجام درست و اصولی نرمش های کششی بخصوص نرمش های کششی عضلات همسترینگ قبل از شروع هر نوع ورزش است. اجتناب از نشستن به مدت طولانی بر روی سطوح سخت هم میتواند به پیشگیری از بروز این بیماری کمک کند.

منبع : ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ