درمان خار پاشنه پا

خار پاشنه پا (Heel Spur) عبارت است از به وجود آمدن یک زایده استخوانی در پاشنه پا که باعث درد و مشکل در راه رفتن می شود. علت این بیماری می تواند وارد آمدن فشار یا آسیب به بافت پاشنه پا باشد، که منجر به التهاب و استخوانی شدن رباط های کف پا شود.

 علائم شایع خار پاشنه پا

علائم این بیماری درد در کف پاشنه پا به صورت خود به خودی یا در اثر فشار آوردن به پاشنه و کف پاست. همچنین این بیماری می تواند گاها بدون هیچ گونه علامتی باشد.

درمان خار پاشنه پا

درمان خار پاشنه معمولاً بدون جراحی است. اولین قدم در درمان خار پاشنه، استراحت است در بسیاری از موارد دیده شده که استراحت به تنهایی حتی دردهای شدید را از بین برده است. از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید. همچنین کاهش وزن در درمان خارپاشنه موثر است.

از راه رفتن روی زمین های ناهموار اجتناب کنید. یک کفی مخصوص خار پاشنه پا در کفش تان بگذارید تا از فشار پا روی پاشنه کاسته شود. در منزل از دمپایی نرم استفاده کنید. استفاده از یخ در ناحیه پاشنه پا ممکن است در کاهش درد مفید باشد. دارو های ضد التهابی مانند ناپروکسن یا سلکوکسیب می تواند درد را کاهش دهد.

شوک ویو تراپی در درمان خار پاشنه پای بعضی بیماران ممکن است مفید باشد.

چنانچه کف پایتان صاف است و قوس طبیعی خودش را ندارد، از کفی های خاص به منظور حفظ قوس کف پا بهره برید.

دستگاه الکتروتراپی در فیزیوتراپی برای کاهش درد و ورم بسیار اثربخش است. اگر درمان با شیوه های مزبور امکان پذیر نشود، باید از عمل جراحی برای خارج کردن خار پاشنه کمک گرفت.

منبع : بیتوته , دکتر مغاری متخصص طب فیزیکی و توانبخشی قزوین

مشاوره رایگان با دکتر مظاهری مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان در واتساپ